Najnowsze

Najnowsze

Ekspert: rosyjski kryzys może być zaraźliwy

- Obecny kryzys przypomina bardziej ten z lat 1997/1998, niż ten z lat 2007/2008. Rozpoczęty w czerwcu 1997 roku w Tajlandii, szybko przeniósł się do Indonezji i Korei Południowej - tak o problemach rosyjskiej gospodarki mówi James Rickards, autor książek o tematyce ekonomicznej.

Chiny potęgą i walka na rynku ropy. Rok 2015 według "The Economist"

W 2015 roku czeka nas między innymi walka między amerykańskimi nafciarzami a szejkami z Arabii Saudyjskiej. Chiny stają się największą gospodarką świata, czeka nas też pokaz siły ze strony Państwa Środka. Rośnie sprzedaż telefonów komórkowych, za to spada sprzedaż komputerów stacjonarnych na rzecz tabletów. Oto najważniejsze wydarzenia i procesy, których będziemy świadkami w tym roku według "The Economist".

Jak skutecznie oszczędzać? "Ważna regularność"

Jak dobrze oszczędzać w 2015 roku? - Ważne, aby robić to regularnie, bo przez wiele lat nazbiera się pokaźna kwota. Najlepiej oszczędzać nie mniej niż 10 proc. naszego wynagrodzenia - radzi Jarosław Sadowski z Expandera

PKP z karą. Za brak informacji o promocjach

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego nałożył na PKP Intercity karę w wysokości 155 100,44 zł za brak informacji pasażerskiej o możliwości zakupu w cenach promocyjnych biletów na podróż pociągami spółki w automatach biletowych - poinformował w piątek w komunikacie urząd.

"Get Lucky" Rosjo? Chór Aleksandrowa bardziej "pop"

Chór Aleksandrowa towarzyszy rosyjskiej armii już od czasów Piotra I. Wykonuje pieśni patriotyczne i zagrzewa żołnierzy do boju. Okazuje się, że muzycy prezentują także bardziej rozrywkowy repertuar - np. Daft Punt i kultowy już "Get Lucky".

Sytuacja Polski jest "dość dobra". Na sukces wpływ ma rosnąca konsumpcja

Początek roku to czas na podsumowania i prognozy gospodarcze na 2015 rok. Co czeka Polskę, jaki wpływ na nasz kraj będą miały wydarzenia w Europie i gospodarcze decyzje naszych sąsiadów? O prognozach na obecny rok mówili w TVN24 Biznes i Świat Rafał Sadoch, ekonomista Plus Banku i Ignacy Morawski, główny ekonomista Biz Banku.

Świat kobiecym okiem. "Babilon" od tej soboty w TVN24BiŚ

Babilon od tej soboty, co tydzień w TVN24 Biznes i Świat o godz. 14.10. - W programach telewizyjnych występują przede wszystkim mężczyźni. My łamiemy tą zasadę, bo u nas występują same kobiety – mówił prowadzący program Piotr Marciniak. Gośćmi programu w tym tygodniu będą Hanna Gronkiewicz-Waltz, Małgorzata Gosiewska, Katarzyna Piekarska, Karolina Wigura, prof. Monika Płatek.

Polska oczami korespondentów. Nowy program w TVN24 BiŚ

Polska widziana oczami zagranicznych dziennikarzy, najważniejsze wydarzenia w naszem kraju komentować będą korespondenci prestiżowych redakcji pracujący w Polsce. - Chciałbym się skupić na mówieniu o tym, jak postrzegana jest Polska przez zagraniczne redakcje - mówił Marek Tejchman, prowadzący program "Korespondent". Premiera programu w każdą niedzielę o 12.30 na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Emerytury w górę. Waloryzacja jakiej jeszcze nie było

W tym roku emerytury wzrosną o co najmniej 36 zł - to efekt zastosowania po raz pierwszy kwotowo-procentowej waloryzacji rent i emerytur, którą przewiduje nowela ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Polonez powróci w wielkim stylu? Projektant nowej wersji szuka producenta

Młody projektant Paweł Zarecki zaprojektował nową wersję Poloneza. Na pomysł stworzenia nowej wersji legendarnego samochodu wpadł sam. Zmobilizowała go informacja o projekcie nowej wersji Warszawy. Jak sam przyznaje nie skończył żadnej szkoły związanej z projektowaniem, ale tworzenie takich projektów to jego pasja.

Lewandowski: wyzwania dla Polski to reforma branży węglowej, wejście do strefy euro, utrzymanie stabilności gospodarczej

Reforma polskiej branży węglowej to jedno z najważniejszych zadań stojących przed rządem premier Kopacz. - Trzeba przygotowywać kopalnie do wygaszania, utorować drogę do rentownej Kompanii Węglowej - mówi w TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski, szef Rady Gospodarczej przy Premierze i europoseł. Dodał, że chciałby, aby do zespołu ekspertów z dziedziny energetyki dołączył były wicepremier Janusz Steinhoff. - To człowiek, który zmierzył się z restrukturyzacją górnictwa i wie, jakie są bariery tego typu przedsięwzięć w dużych sektorach - przekonuje Lewandowski.

Prezes PKO BP: konsolidacja sektora zmiecie z rynku małe banki

Polski kapitał kontroluje 40 proc. branży bankowej w naszym kraju, a zagraniczny – 60 proc. Proporcje powinny być odwrotne, mówi „Gazecie Wyborczej” prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. Dodał, że konsolidacja sektora sprawi, że z rynku znikną małe banki.

Amerykańskiego miliardera nie stać na rozwód? Winne mają być spadki cen ropy

Harold Hamm, jeden z amerykańskich potentatów naftowych tak bardzo odczuł spadki cen ropy naftowej, że teraz nie ma za co spłacić zobowiązań rozwodowych. Jeszcze dwa lata temu był trzydziestym najbogatszym człowiekiem na ziemi, a w sądzie obiecał zapłacić swojej żonie miliard dolarów. Teraz przyznał, że nie może się z tej umowy wywiązać, bo najzwyczajniej go na to nie stać.

Ekspansja PKP Cargo na południe Europy. Polacy mają chrapkę na czeską AWT

PKP Cargo spodziewa się, że finalizacja przejęcia czeskiej spółki AWT nastąpi w ciągu najbliższych miesięcy – poinformował w rozmowie z PAP prezes Adam Purwin. Dzięki akwizycji polska firma chce wejść na rynek przewozów na południu Europy, oraz uzyskać synergie wynikające z efektywniejszego wykorzystania taboru.

Ukraińcy zaleją Polskę? “Będą szukać pracy"

Deregulacja, decentralizacja i walka z korupcją - to najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed gospodarką Ukrainy w 2015 r. Eksperci oczekują spadku PKB Ukrainy o 9-12 proc., a jednocześnie wzrostu - nawet o 50 proc. liczby Ukraińców, którzy będą szukać pracy w Polsce.

Ceny ropy w USA odrabiają straty

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną zmniejszając tygodniową stratę - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 53,11 USD, po wzroście o 1,84 dolara.

Niskie ceny ropy naftowej. W co gra Arabia Saudyjska?

Spadek ceny ropy naftowej do poziomu bliskiemu 50 dolarów za baryłkę doprowadza do powstawania wielu spekulacji na temat planu Arabii Saudyjskiej. Część ekspertów uważa, że to jej celowa polityczna gra, która ma uderzyć w Iran. Czy ta teoria ma jednak uzasadnienie w rzeczywistości?

Rośnie płaca minimalna i w Polsce, i w Niemczech. A jaka jest jej stawka na świecie?

8,5 euro za godzinę - tyle wynosi od 1 stycznia 2015 roku płaca minimalna w Niemczech. A jaka jest jej wysokość w innych europejskich krajach i na świecie? W Luksemburgu pracownicy zarobią co najmniej 11 euro, a we Francji 9,5 euro. Niższe minimalne zarobki są w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracownicy otrzymują 7,25 dolarów za godzinę pracy. Dla porównania w Polsce płaca minimalna to 2,5 euro za godzinę pracy. Na 28 unijnych państw 21 ma określoną pensję minimalną.

Spam zalewa skrzynki. Nikomu to nie przeszkadza?

Jedno postępowanie administracyjne w ciągu dwóch lat i kilka spraw o wykroczenia - to prezentowane przez "Dziennik Gazetę Prawną" statystyki spraw o rozsyłanie niezamawianych informacji handlowych.