Najnowsze

Najnowsze

Koniec marzeń o łupkowym eldorado? "Trudne prawo" wypycha kolejne firmy

Amerykański koncern Chevron kończy poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce. Wpływ na to według Grażyny Piotrowskiej-Oliwy, byłej prezes PGNiG miały dwie rzeczy: geologia i całe otoczenie prawne. - Przepisy ciągle się zmieniają - te dotyczące prawa geologicznego czy opodatkowania - tłumaczyła Piotrowska-Oliwa na antenie TVN24 BiŚ. Donald Tusk zapowiadał, że od 2014 roku będzie wydobywać gaz niekonwencjonalny na skalę przemysłową.

Cipras jedzie do Brukseli. Unia odpuści Grecji część długu?

Premier Grecji Aleksis Cipras spotka się w środę z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem, by rozmawiać na temat spłaty długu, jaki kraj ten ma wobec państw strefy euro. Komisja Europejska zaprzeczyła, by w chciała zlikwidować nadzorującą Ateny trojkę, choć daje na to nadzieję.

Dobre wieści dla "frankowiczów": szwajcarska waluta coraz słabsza. A "może być po 3,70 zł"

W poniedziałek frank szwajcarski umacnia trend spadkowy wobec złotego. Po godz. 14.00 trzeba było za niego zapłacić już 3,96 zł. Według analityków spadek notowań franka, poniżej 4 złotych, wynika z umocnienia złotego. Tak na naszą walutę działają m.in. pozytywne odczyty indeksu PMI, a także osłabienia franka wobec innych walut. Ich zdaniem frank raczej nie będzie kosztował powyżej 4 złotych, może za to spaść nawet do 3,70 zł.

Branża naftowa ma kolejny kłopot: Shell i Exxon Mobil pertraktują ze związkowcami. Ceny znów zanurkują?

Baryłka amerykańskiej ropy naftowej jest wyceniana już tylko na 46,67 dolarów. Wartość tego surowca mocno spada od miesięcy, a w rafineriach mogą wybuchnąć strajki największe od ponad trzech dekad. - Problemem jest to, że firmy naftowe są zbyt chciwe. Bardziej cenią zysk niż zdrowie i bezpieczeństwo pracowników oraz lokalnych społeczności - uważa Tom Conway, wiceprezes związku United Steelworkers.

Super Bowl. Futbolowe szaleństwo i gigantyczne pieniądze

Futbol amerykański to ogromne pieniądze. Przedstawiamy liczby, dotyczące Super Bowl: 359 mln dolarów wydano na reklamy, widowisko obejrzało 184 mln widzów a żeby je obejrzeć zakupiono 7,5 mln telewizorów, zaś 359 mln dol. przeznaczonych na reklamy. Ile i na co jeszcze Amerykanie wydali podczas tego święta futbolu?

Ceny ropy znów spadają. Pracownicy rafinerii będą strajkować?

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno spadają. W rafineriach w USA możliwy jest strajk pracowników tego sektora, największy od 1980 r. - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 46,67 USD, po zniżce o 1,57 USD.

Darmowe konta bankowe to fikcja. Doprowadzą do nowego kryzysu?

Praktyka brytyjskich banków, które oferują klientom darmowe konta “jest nie do utrzymania” i może doprowadzić do zachwiania rynkiem usług finansowych - wynika z raportu opublikowanego przez PwC. Bankami, które proponują takie usługi są np. te główne działające na tamtejszym rynku jak Lloyds i Barclays.

Wenezuela aresztuje właścicieli sklepów. Za zbyt długie kolejki

W Wenezueli doszło do aresztowania właścicieli sklepów, którzy zdaniem socjalistycznego rządu celowo doprowadzają do tworzenia gigantycznych kolejek w marketach. - W części sklepów celowo zmniejszano liczbę kasjerów, aby powstawały kolejki. To strategia porównywalna do taktyki partyzanckiej - uważa prezydent kraju Nicolas Maduro, który oskarżył elity biznesu o spisek mający na celu obalenie jego rządów.

Miasta się wyludniają. Ratunek? Bon opiekuńczo-wychowawczy na opiekunki i żłobki

Lekiem na wyludnianie się miast może być bon opiekuńczo-wychowawczy – donosi "Puls Biznesu". Miałby wesprzeć rodziny w znalezieniu opieki nad małymi dziećmi, gdy rodzice muszą wrócić na rynek pracy. Pomoc mogłaby zostać przeznaczona np. na opłacenie opiekunek i prywatnych żłobków - w polskich miastach często brakuje miejsc nawet w niepublicznych placówkach.

"Białe" amerykańskie koncerny. Wśród szefów tych największych jest tylko 5 Afroamerykanów

Ameryka to kraj dużych, międzynarodowych koncernów. Ale też kraj o chyba największej różnorodności rasowej. Powinno to być widoczne także wśród szefów wielkich firm. Tak jednak nie jest - pisze CNN Money. Po tym, jak McDonald’s poinformował o odejściu na emeryturę dotychczasowego szefa Dona Thompsona, liczba Afroamerykanów w elitarnej grupie CEO największych firm wygląda jeszcze gorzej.