Niemieccy celnicy zaczęli kontrole polskich firm transportowych - donosi RMF FM. Funkcjonariusze sprawdzają, czy przestrzegane są nowe przepisy o płacy minimalnej. Zgodnie z nimi, zagraniczni kierowcy ciężarówek przejeżdżający przez Niemcy tranzytem mają otrzymywać minimalne wynagrodzenie w wys. 8,5 euro za godzinę.
Jak podaje RMF FM, pod lupą niemieckich celników miały znaleźć się na razie dwa polskie przedsiębiorstwa - z Mazowsza i Dolnego Śląska. Firmy zostały wezwane do przekazania dokumentacji, na podstawie której można stwierdzić, czy przedsiębiorcy przestrzegają nowych niemieckich przepisów. Chodzi m.in. o listy płac, kopie umów z pracownikami czy plany pracy kierowców.
Ograniczanie swobód
Komisja Europejska wszczęła 19 maja procedurę o naruszenie unijnego prawa przeciwko Niemcom w sprawie stosowania przepisów o płacy minimalnej. Zdaniem KE przepisy te ograniczają swobodę świadczenia usług i przepływ dóbr na rynku UE.
KE postanowiła wysłać do Berlina wstępne upomnienie, co jest pierwszym etapem procedury o naruszenie prawa UE. Niemcy mają dwa miesiące na udzielenie Komisji odpowiedzi. Procedura ta może w ostateczności skończyć się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, jeśli Niemcy nie usuną uchybienia.
W komunikacie KE zaznacza, że w pełni popiera wprowadzenie w Niemczech ustawowej płacy minimalnej. "Komisja uważa jednak, że zastosowanie ustawy o płacy minimalnej do wszystkich operacji transportowych na terenie Niemiec ogranicza w nieproporcjonalny sposób swobodę świadczenia usług i wolny przepływ dóbr" - poinformowała KE.
Interwencja Polski
W styczniu br., po interwencji Polski i kilku innych krajów, Komisja Europejska zwróciła się do Niemiec o wyjaśnienia w sprawie nowych przepisów o płacy minimalnej, z których wynika, że także zagraniczni kierowcy ciężarówek przejeżdżający przez Niemcy tranzytem mają otrzymywać minimalne wynagrodzenie w wys. 8,5 euro za godzinę.
Berlin zawiesił stosowanie swych przepisów do czasu wyjaśnienia sprawy z KE, utrzymuje jednak, że nowe regulacje są zgodne z unijnym prawem.
Autor: tol / Źródło: RMF FM, PAP