Najnowsze

Najnowsze

Wojna z terroryzmem. Ile prywatności, a ile bezpieczeństwa?

Prezydent USA Barack Obama i premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapewnili w piątek o wspólnym froncie w walce z terroryzmem i "wypaczoną" ideologią islamskich ekstremistów. Nawiązując do ubiegłotygodniowych zamachów terrorystycznych w Paryżu, Obama i Cameron zapewniali na wspólnej konferencji prasowej w Białym Domu o wspólnych wysiłkach w celu przeciwdziałania podobnym wydarzeniom w przyszłości. Kolejny raz powraca zatem pytanie ile bezpieczeństwa, a ile prywatności w walce z terroryzmem? - To nie jest tak, że musimy oddać wolność czy prywatność, żeby uzyskać bezpieczeństwo - zaznaczyła w TVN24 Biznes i Świat Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon. - To nie jest tak, że nie ma alternatywy: albo wolność, albo prywatność. Pytanie jest nie o to, jakie dane się zbiera, tylko czyje i po co - zaznaczył Piotr Niemczyk, ekspert de. bezpieczeństwa, były dyrektor Biura Analiz Informacji w Urzędzie Ochrony Państwa.

Porozumienie z górnikami od A do Z. Co zawiera nowy plan?

W sobotę w Katowicach strona rządowa i górnicze związki zawodowe podpisały porozumienie w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Zgodnie z nim m.in. nie dojdzie do likwidacji kopalń KW, będą one restrukturyzowane, a niektóre z nich zostaną wcześniej podzielone. Zmienione zostały też założenia pakietu socjalnego. Porozumienie wprowadza dodatkowy urlop przedemerytalny dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla, zlikwidowane zostają odprawy jednorazowe dla pracowników dołowych, a wprowadzone wyższe odprawy dla pracowników powierzchni.

Szalejący frank, raty w górę. Oto dziesięć rzeczy, o których warto pamiętać

Czwartkowa decyzja szwajcarskiego banku centralnego (SNB) wywołała panikę na rynkach walutowych, giełdach i wśród kredytobiorców posiadających zobowiązania w szwajcarskiej walucie. Mocniejszy frank to wyższe raty kredytów, możliwe kłopoty za spłatą zobowiązań dla tysięcy Polaków. W pomysłach na pomoc "frankowiczom" prześcigają się politycy. Rząd, Narodowy Bank Polski i eksperci uspokajają. Radzą też, aby nie robić gwałtownych ruchów. Oto najważniejsze fakty o ostatnich kłopotach ze szwajcarską walutą.

Szwajcarzy na zakupy jeżdżą do Niemiec. Tam jest dużo taniej

Szwajcarscy miłośnicy wyprzedaży korzystają na czwartkowym uwolnieniu kursu franka. Umocnienie waluty w stosunku do euro spowodowało, że Szwajcarzy zakupowy cel obierają za swoją północną granicą. W Niemczech niektóre produkty są teraz tańsze o nawet kilkadziesiąt procent.

Ciężar kredytu, ofensywa w Donbasie i rosyjski kosmos. Weekend w TVN24 Biznes i Świat

Frank wystrzelił, a Polacy zadłużeni w tej walucie mogą mieć problem ze spłatą kredytów. Na antenie TVN24 BiŚ odpowiemy na pytania widzów i doradzimy, jak radzić sobie w tej niespodziewanej sytuacji. Przybliżmy też sytuację na Ukrainie, gdzie separatyści znów wzmożyli aktywność. Czy Władimira Putina polecił nasilić ataki? Zastanowimy się też, jak wiele jesteśmy poświęcić ze swojej wolności w walce z terrorystami.

Szef szwajcarskiego banku: kurs franka znacznie przewartościowany

W sobotę, dwa dni po decyzji banku centralnego Szwajcarii (SNB) o uwolnieniu kursu franka, szef tej instytucji Thomas Jordan starał się uspokoić rynki finansowe, na których zapanował chaos. Powiedział też, że kurs franka jest teraz znacznie przewartościowany.

Chleba zamiast igrzysk i... droższych biletów. Brazylijczycy protestują, policja odpowiada gazem

Policja w Sao Paulo, największym mieście Brazylii, w piątek czasu miejscowego użyła gazu łzawiącego, by rozproszyć kilkutysięczny tłum protestujący przeciw podwyżce cen biletów na miejskie autobusy. Wcześniejszy protest zakończył się aktami wandalizmu. Brazylijczykom nie podoba się, że rząd wydaje miliardy na imprezy sportowe (jak zbliżające się igrzyska olimpijskie), zamiast skupić się na walce z biedą.

Miał pomysł, jak pomóc "frankowiczom", ale nikt go nie słuchał. Teraz jest za późno?

- Rząd powinien pomóc osobom zadłużonym we frankach. Ale jestem przeciwnikiem tego, żeby dopłacać kredytobiorcom “publiczny grosz” - powiedział w TVN24 Biznes i Świat dr Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Według niego należało rozważyć wprowadzenie kilku opcji dla “frankowiczów”, m.in. graniczny kurs franka, po którym ludzie spłacaliby swoje kredyty. Jego propozycja pozostała jednak bez echa.

Naspers dementuje: nie sprzedajemy Allegro. "To dochodowy biznes"

Naspers - południowoafrykański gigant z branży e-commerce i mediów elektronicznych nie zamierza sprzedawać Grupy Allegro - poinformowała w piątek rzeczniczka firmy z RPA. Informacje o tym, że Naspers chce pozbyć się swoich polskich aktywów podał w środę Reuters.

Zadłużeni we franku, czy górnicy? Rafał Hirsch pyta, komu państwo powinno pomagać

W związku z zupełnie przypadkową zbieżnością obydwu wydarzeń w czasie pojawia się coraz więcej opinii porównujących ze sobą sytuację górników z kopalni zagrożonych zamknięciem i osób zadłużonych we franku szwajcarskim. W jednym i drugim przypadku sytuacja zrobiła się trudna, więc w naturalny sposób pojawia się debata, komu bardziej należy się pomoc państwa. Zakładając oczywiście, że w ogóle się ona komukolwiek należy.

"Świat", 16.01

- To był błąd naszego nadzoru, że zdolność kredytowa we franku i w złotym mogła być różna, co jest kompletnym szaleństwem - powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Jan Krzysztof Bielecki. Były premier odniósł się w ten sposób do sytuacji osób, które wg banków miały większą zdolność kredytową we franku szwajcarskim niż w rodzimej walucie.

Bielecki: to był błąd nadzoru bankowego, że zdolność kredytowa we franku i w złotym mogła być różna

- To był błąd naszego nadzoru, że zdolność kredytowa we franku i w złotym mogła być różna, co jest kompletnym szaleństwem - powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący rady partnerów w EY Polska i były premier. Odniósł się w ten sposób do sytuacji osób, które wg banków miały większą zdolność kredytową we franku szwajcarskim niż w rodzimej walucie.

USA łagodzą restrykcje wobec Kuby. Hawana pójdzie w kierunku autorytarnego kapitalizmu?

Mała Hawana, czyli centrum emigracji kubańskiej w Miami na Florydzie w USA, z zadowoleniem wita złagodzenie amerykańskich restrykcji wobec Kuby, ale wyraża też poważne obawy co do kierunku zmian na wyspie. "Stoimy wobec dwóch opcji: albo zaakceptować mutację reżimu w stronę autorytarnego kapitalizmu, albo też domagać się zmian, które doprowadzą do prawdziwej demokracji" - przestrzegają Kubańczycy z Florydy.

"Biznes dla ludzi", 16.01

Co zrobić, gdy mamy problem ze spłatą kredytu we frankach i jak wyjść z tej sytuacji obronną ręką? Jak uporać się ze stresem w pracy? Co zrobić, gdy wzrost kursu franka zaskoczył nas za granicą? Jakie są alternatywne sposoby wymiany walut? Na te pytania odpowiedzieliśmy w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.