Najnowsze

Najnowsze

Rosja testuje naszą solidarność, UE to przetrwa? Gościem programu "Świat" będzie Janusz Lewandowski

Polska podaje rękę Ukrainie - mówi polski prezydent w Kijowie i chce, by to samo zrobiły inne państwa Zachodu. Tymczasem w Moskwie premier Grecji podaje rękę Władimirowi Putinowi. Czy europejska solidarność przetrwa trudną próbę? Gościem Jolanty Pieńkowskiej w programie "Świat" o godz. 20:20 będzie Janusz Lewandowski, były unijny komisarz do spraw budżetu i szef Rady Gospodarczej przy Premierze. Wieczorem na naszej antenie nie zabraknie również technologicznych nowinek i najważniejszych informacji z rynków.

Jak działa ulga dla "frankowiczów"? Resort finansów planuje zmiany dla kredytobiorców

Ministerstwo Finansów zamierza zrezygnować z pobierania podatku od kredytobiorców, którym bank umorzył spłatę części kredytu mieszkaniowego i przychodu powstałego w wyniku spłaty kredytu poniżej jego wartości nominalnej - wynika z projektu rozporządzenia resortu finansów. Brzmi skomplikowanie? Szczegóły podatkowej ulgi dla kredytobiorców wyjaśnił Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi".

Lewandowski: porażką jest próba zbudowania nowej finansowej architektury świata

- W toku kryzysu zostały wzmocnione istniejące instytucje. Międzynarodowy Fundusz Walutowy zyskał jeszcze więcej potęgi - powiedział Janusz Lewandowski, przewodniczący Rady Gospodarczej przy Premierze RP. Dodał przy tym, że "zamiast wielostronnych układów handlowych pojawił się regionalizm i bilateralizm, w który wciągnięta jest obecnie Unia Europejska". Były komisarz UE jest jednym z gości konferencji European Executive Forum w Warszawie.

Kwaśniewski: kryzys ukraińsko-rosyjski może potrwać jeszcze długo

- Polityka musi korzystać z argumentu siły - powiedział Aleksander Kwaśniewski, prezes Fundacji Amicus Europae. Za główną przyczynę podał fakt, że "koncepcja twardych rządów zyskuje zwolenników w Europie". Były prezydent RP otworzył dzisiaj trzecią edycję European Executive Forum w Warszawie, dwudniowego spotkania liderów biznesu i polityki.

Moskwa gra sankcjami. Ominie restrykcje dla Grecji?

Rosja nie może robić jakichkolwiek wyjątków dla pojedynczych krajów członkowskich ws. embarga na żywność - przypomniała w czwartek KE. Greckie media dzień po rozmowach w Moskwie premiera Aleksisa Ciprasa piszą jednak o możliwościach ominięcia restrykcji.

Kandydatka na prezes ZUS: tam potrzebny jest duży odkurzacz

Wiem, jak funkcjonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz jakie są jego problemy z punktu widzenia płatnika. Jeżeli poszerzę swoją wiedzę, o to co się dzieje w środku, to jestem pewna, że poprawię działanie tej instytucji i wszystkim nam będzie żyło się lepiej - powiedziała w TVN24 dr Katarzyna Kalata, jedyna kandydatka na prezesa ZUS.

Grecja dostała sześć dni, ma przedstawić nowy plan

Wiceministrowie finansów strefy euro dali Atenom sześć dni roboczych na przedstawienie poprawionych propozycji reform, aby możliwe było odblokowanie kolejnej transzy pomocy finansowej dla Grecji - poinformował w czwartek dziennik "Kathimerini". Ewentualne porozumienie ws. pomocy miałoby zostać osiągnięte na spotkaniu Eurogrupy 24 kwietnia. Tymczasem przedstawiciel ministerstwa finansów Grecji poinformował, że Grecja zapłaciła dziś kolejną ratę wierzycielom - 460 mln euro.

Rewolucja w budownictwie? Polacy stworzyli superwytrzymały kamień

Zespół kierowany przez prof. Janusza Mikułę z Politechniki Krakowskiej opracował geopolimer - sztuczny kamień o wyjątkowych właściwościach. Materiał jest wytrzymały na trudne warunki atmosferyczne i pochłania wilgoć oraz zapachy. Koszt produkcji porównywalny jest do kosztów wytwarzania betonu. Na jego bazie można produkować cegły, bloki i płyty. Twardość geopolimeru można porównać do twardości granitu. Ponadto, polimer początkowo ma formę ciekłą, dzięki czemu może przybrać dowolny kształt.

"Od zera do bohatera". Rubel wraca do łask

"Od zera do bohatera" - tak o rosnącej wartości rubla pisze "Washington Post". W ciągu dwóch miesięcy notowania rosyjskiej waluty podskoczyły o 30 proc. Na jej kursie zaważyły m.in. zwyżki cen ropy, ale zdaniem ekspertów aprecjacja rubla to przejściowy trend.

Etat w kopalni i przywileje górnicze za pieniądze?

W jednej z kopalń Jastrzębskiej Spółce Węglowej przez kilka lat przyjmowano do pracy pod ziemią niewykształconych i niedoświadczonych górników - pisze "Gazeta Wyborca". Za etat musieli zapłacić od 8 do 14 tys. zł - czytamy.

Senat chce naprawić ustawę krajobrazową. Będzie ładniej?

Radykalne podwyższenie kar za nielegalne umieszczanie reklam, wprowadzenie karania administracyjnego obok sądowego, możliwość likwidacji legalnych reklam za odszkodowaniem - to niektóre poprawki, które senatorzy chcą wnieść do ustawy krajobrazowej.