Najnowsze

Najnowsze

Najbogatsi z najbogatszych. 10 największych fortun wszech czasów

Najbogatszy żyjący dziś człowiek to Bill Gates, ale znalazł się zaledwie na dziewiątym miejsc,u wyprzedzając tylko Czyngis-chana. Magazyn "Time" przygotował listę dziesięciu najbogatszych osób wszech czasów. Ranking powstał w wyniku godzin rozmów z ekonomistami i historykami.

Prof. A. Blikle: mamy firmy, które są obozami pracy. Mimo że są bogate

Rynek pracy się zmienia. Pracownicy oczekują nie tylko większych zarobków, ale także np. partycypacji w zyskach, czy większej decyzyjności - uważa psycholog dr Joanna Heidtman. - Ludzie się zatrudniają dla pieniędzy, ale niedobrze jeśli codziennie po te pieniądze do pracy przychodzą - twierdzi prof. Andrzej Blikle.

Świat, w którym człowiek pokona maszyny. Rynek pracy zaskakuje

Roboty zastąpią ludzką pracę, zabierając milionom chleb - wielu ekspertów dziś kreśli taki scenariusz. Ratunkiem ma okazać się... kryzys demograficzny. To, co przeraża przywódców państw martwiących się o wypłaty emerytur, ma dać nadzieję pracownikom. - Zmierzamy w stronę świata, w którym będzie zbyt dużo pracy i niedobory siły roboczej - ocenia Mark Zandi, główny ekonomista Moody's Analytics.

Stek ostry jak Warufakis i deser słodki jak Angela Merkel. Niemiecki pomysł na biznes

- Talerz Warufakisa, to głównie stek z młodego byka, to pasuje do zachowania byłego ministra finansów Grecji - tłumaczy szef restauracji. Stek ostry jak Warufakis i deser słodki jak Angela Merkel, czyli kryzysowe menu w Berlinie. Jeden z restauratorów uznał, że zamieszanie finansowe wokół Grecji po prostu trzeba, dosłownie skonsumować. Materiał "Faktów z zagranicy".

Z kranu czy z butelki - która jest lepsza?

Wody butelkowane są zdrowsze niż wody wodociągowe - uważa Tadeusz Wojtaszek, ekspert ds. wód mineralnych. Według spółek wodociągowych woda kranowa jest równie dobra, a w dodatku kilkaset razy tańsza.

Ukraina dostanie pomoc od MFW. W zamian za dalsze reformy

Zgodnie z zapowiedziami zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego zakończył w piątek przegląd drugiego programu pomocowego dla Ukrainy, co - jak poinformowano w komunikacie - umożliwia wypłatę Kijowowi kolejnej raty pomocy kredytowej w wysokości 1,7 mld dolarów.

"Świat", 31.07

- Polska, jako szósta gospodarka Unii Europejskiej, powinna być w strefie euro jak najszybciej - powiedziała w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Henryka Bochniarz. - Euro sprawia, że integracja jest silniejsza - dodała prezydent Konfederacji Lewiatan. - Ja bym chciała, żeby ktoś się tak pochylał nad losem Polski, jak wszyscy się pochylali nad losem Grecji - zaznaczyła była minister przemysłu w rozmowie z Jackiem Stawiskim.

Bochniarz: przyjęcie euro to sposób, by stać się globalnym graczem

Powinniśmy ustalić, że naszym celem jest wejście do strefy euro. Trzeba zacząć ludziom tłumaczyć: co to jest euro, jakie są z tego korzyści, dlaczego powinniśmy tam być, a nie straszyć. Straszenie nie jest dobrym rozwiązaniem problemu. Jeśli nie wejdziemy do strefy euro, to nie będzie katastrofy, ale to kwestia niewykorzystanych możliwości. To jeden ze sposobów, aby stać się globalnym graczem - stwierdziła w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat dr Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Kijów stawia "absolutny deadline". I grozi bankructwem

Władze Ukrainy uważają, że koniec przyszłego tygodnia to "absolutny deadline" na zawarcie porozumienia ws. restrukturyzacji jej zadłużenia; w przeciwnym wypadku Kijów zmuszony będzie ogłosić moratorium na spłaty długu - podała w piątek agencja Reutera.

Premier obiecuje podwyżki w administracji publicznej

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy, przedstawiając w piątek zarys budżetu na 2016 rok, obiecał 1-procentową podwyżkę płac dla 2,5 mln pracowników administracji publicznej. Obietnicę pierwszej od 5 lat podwyżki Rajoy złożył na niespełna 5 miesięcy przed wyborami.

PolskiBus musiał zawiesić połączenie. Bo był zbyt tani

Przewoźnik PolskiBus zawiesza połączenia na trasie Rzeszów - Lublin - Warszawa. To efekt decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego podjętej po protestach stowarzyszenia prywatnych przewoźników Bus - poinformował "Dziennik Wschodni".

Grecy w końcu otworzą giełdę. Po miesiącu

Grecka giełda, nieczynna od 29 czerwca, będzie prawdopodobnie otwarta w poniedziałek - poinformował w piątek szef greckiej komisji rynków kapitałowych Konstantinos Botopulos, zastrzegając, że giełda nadal czeka na nowe wytyczne ministerstwa finansów.

Ponad połowa Polaków niezadowolona z sytuacji gospodarczej

Ponad połowa Polaków (56 proc.) jest niezadowolona z sytuacji gospodarczej kraju - wynika z najnowszego badania Eurobarometr. Większość deklaruje jednak zadowolenie z własnej sytuacji finansowej i zawodowej. Według badania głównym wyzwaniem dla UE jest imigracja.

"Biznes dla ludzi", 31.07

Na jakie dofinansowanie można liczyć przy zakupie elektrycznego samochodu? Ile dochodu może przynieść nam książeczka mieszkaniowa? Dlaczego powinniśmy zarabiać więcej? Odpowiedzi na te pytania udzieliliśmy w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Święcicki: wyrok chroni depozyty obywateli

TK w wyroku ws. SKOK-ów na pierwszym miejscu postawił ochronę depozytów obywateli - że jest to najważniejsza wartość konstytucyjna – ocenił w rozmowie z PAP poseł PO, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. SKOK-ów Marcin Święcicki. Dodał, że wyrok ocenia bardzo pozytywnie.

Paryż przetestuje polskie autobusy. W grę wchodzi długi kontrakt

Produkowany przez Solarisa elektryczny autobus Urbino 12 electric, przez dwa miesiące będzie jeździł w ramach testów po ulicach Paryża - poinformowała spółka w komunikacie. To wynik kontraktu na testy podpisanego przez polska firmę z francuskim przedsiębiorstwem transportu publicznego (RATP).

Cipras zapewnia: nie planowaliśmy Grexitu

Premier Grecji Aleksis Cipras zapewnił w piątek deputowanych, że jego rząd nie planował wyjścia kraju ze strefy euro, lecz przygotował plan awaryjny na wypadek wymuszonego wykluczenia Grecji z unii walutowej.

Wyrok Trybunału ws. SKOK-ów. "Trzeba ustalić granicę nadzoru"

Zapis ustawy o SKOK-ach przewidujący objęcie nadzorem finansowym małych kas SKOK jest niezgodny z konstytucją – wynika z piątkowego wyroku Trybunał Konstytucyjnego. - Trzeba będzie ustalić granicę, od której SKOK-i muszą być już poddane nadzorowi. Tu pojawia się problem - uważa ekonomista prof. Witold Orlowski. - W przypadku bankructwa kasy SKOK nie traci nikt, tylko banki, które odprowadziły środki do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - powiedział prof. Stanisław Gomułka.