Rośnie liczba licytacji nieruchomości. Jest też więcej zainteresowanych kupnem

KRK: rośnie liczba licytacji nieruchomościtvn24

Rośnie liczba komorniczych licytacji nieruchomości oraz zainteresowanie licytacjami; ceny nieruchomości są atrakcyjne, więc popyt jest coraz większy - tłumaczy rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej Monika Janus.

- W ostatnim okresie wzrosła liczba egzekucji z nieruchomości, a co się z tym wiąże - liczba licytacji nieruchomości - przyznała rzecznik Krajowej Rady Komorniczej (KRK). Jej zdaniem w najbliższych latach należy spodziewać się większej liczby licytacji nieruchomości w związku z informacjami o znacznej liczbie ich zajęć w toku egzekucji komorniczych.

Ręce pełne pracy?

Z danych KRK wynika, że w 2012 r. liczba sprzedaży w trybie licytacji wyniosła ponad 5,5 tys., a na koniec 2014 r. sprzedano już 9 513 nieruchomości. - Obserwujemy aktywne zainteresowanie licytacjami, co może być wynikiem rosnącego popytu zarówno w związku z sytuacją gospodarczą, jak i możliwością nabycia nieruchomości za cenę niższą niż rynkowa - oceniła rzecznik KRK.

Według Janus cena wywoławcza na licytacjach wynosi 3/4 wartości nieruchomości na pierwszej licytacji i 2/3 na drugiej.

Gdzie szukać?

Informacje o licytacjach komorniczych można znaleźć w kilku miejscach.

- Komornik dokonując tzw. obwieszczenia o licytacji nieruchomości ma obowiązek ogłosić to co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem w budynku sądowym i w lokalu organu gminy właściwych miejscem położenia nieruchomości - przypomniała rzecznik.

W obwieszczeniu o licytacji muszą się znaleźć m.in.: położenie oraz przeznaczenie gospodarcze nieruchomości, imię i nazwisko dłużnika, numer księgi wieczystej, czas i miejsce licytacji, sumę oszacowania i cenę wywołania, wysokość rękojmi, którą licytant przystępujący do przetargu powinien złożyć (jest to 10 proc. wartości wywoławczej nieruchomości).

I w internecie

Komornik ma też obowiązek zamieszczać ogłoszenia na prowadzonym przez Krajową Radę Komorniczą portalu www.licytacje.komornik.pl. Korzystający z portalu bezpłatnie uzyskują tam dostęp do obwieszczeń o planowanych licytacjach, a informacje przesyłane są bezpośrednio z kancelarii komorniczych. W serwisie jest też system powiadamiania o nowych licytacjach za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Janus powiedziała, że warto korzystać z tego portalu. - Jest bezpłatny i największy pod względem liczby nieruchomości oraz zasięgu terytorialnego. Do obwieszczeń załączane są często zdjęcia oraz mapy z dokładnym położeniem nieruchomości - podkreśliła. Na stronie KRK można też znaleźć informację o tym, kiedy można obejrzeć daną nieruchomość oraz numery jej przypisanych dokumentów.

- Nieautoryzowane przez Krajową Radę Komorniczą portale mogą być niekompletne - zastrzegła rzecznik.

Tylko do remontu?

Z praktyki wynika, że przedmiotem licytacji komorniczych są w ostatnich latach lokale wymagające gruntownego remontu, o średnim stanie technicznym, w stanie deweloperskim oraz o bardzo wysokim standardzie, wymagające jedynie kosmetycznych poprawek.

Przepisy stanowią, że licytację nieruchomości prowadzi komornik pod nadzorem sędziego - zazwyczaj w sądach rejonowych. Ma ona charakter publiczny. W przetargu nie mogą aktywnie uczestniczyć m.in. dłużnik i komornik oraz ich najbliższa rodzina, osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym oraz osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły - np. cudzoziemcy.

Ważne informacje

Po tzw. wywołaniu licytacji komornik podaje do wiadomości obecnych najważniejsze dane licytowanej nieruchomości - np. przedmiot przetargu i cenę wywoławczą. Jak wskazała Janus, to bardzo ważny etap licytacji. - Błędnie przekazane informacje mogą znaleźć odzwierciedlenie w zachowaniu licytantów - wyjaśniła rzecznik.

Przetarg odbywa się ustnie. - Licytujący muszą pamiętać, że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 proc. ceny wywołania, z zaokrągleniem wzwyż do pełnych złotych - podkreśliła rzecznik. Zaoferowana cena przestaje wiązać, gdy inny licytant zaoferował wyższą. Licytantom, którzy nie wygrali, zwracana jest wpłacona rękojmia. Aby licytacja się odbyła, wystarczy obecność jednego licytanta. Rękojmia powinna być złożona w gotówce albo w bankowej książeczce oszczędnościowej. Można uiścić ją także na konto komornika. Rzecznik przypomniała, że według niedawno wprowadzonych przepisów rękojmia powinna być wpłacona najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg.

Co trzeba zrobić?

Gdy kupujący nie wywiąże się z warunków - nie wpłaci kwoty wylicytowanej nieruchomości w terminie - kaucja przepada, a nieruchomość jest wystawiana ponownie na licytację. Nierzetelny nabywca ma zakaz uczestniczenia w kolejnym przetargu.

Jak przypomniała Janus, zainteresowany powinien przygotować dokument tożsamości, wiedzieć, jaka nieruchomość jest przedmiotem sprzedaży, zapoznać się wcześniej z dokumentami w kancelarii komorniczej, zapytać komornika prowadzącego o interesujące go kwestie i rozwiać wątpliwości. - Po wywołaniu licytacji w sądzie nie ma miejsca na pytania i dyskusje dotyczące typu, rodzaju, powierzchni czy miejsca położenia nieruchomości - dodała rzecznik KRK.

Po zaoferowaniu najwyższej ceny komornik zamyka przetarg. Następnie sąd ogłasza tzw. postanowienie o przybiciu, a po jego uprawomocnieniu wzywa wygrywającego do zapłaty ceny (pomniejszonej o wadium), wskazując termin zapłaty. Dodatkowy koszt to opłata sądowa za udzielenie przybicia - w wysokości 100 zł.

Umorzyć licytację

Po dwukrotnej bezskutecznej licytacji nieruchomości i braku wniosku wierzyciela o jej przejęcie egzekucja ulega umorzeniu. Ponowne uruchomienie procedury licytacji może nastąpić po upływie pół roku - wtedy wyznacza się kolejno I i II termin licytacji. Na licytacjach prowadzonych w trybie uproszczonym (nowy tryb egzekucji z nieruchomości) cena wywołania na drugiej licytacji wynosi połowę ceny oszacowania.

Nabycie na licytacji jest tzw. nabyciem pierwotnym - kupujemy nieruchomości bez obciążeń hipotecznych i bez długów poprzednika.

- Wszelkie umowy dożywocia i najmu nie są rozwiązywane automatycznie wraz ze zlicytowaniem nieruchomości - wskazała Janus. - Może się zdarzyć, że kupimy mieszkanie, dom czy lokal z niechcianym lokatorem - dodała. Jak wyjaśniła, wtedy konieczne staje się przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego, a jedną z konsekwencji takiego postępowania - jest obowiązek zapewnienia lokatorowi tzw. pomieszczenia tymczasowego.

Stałym powodem licytacji komorniczych jest niepłacenie długów. - Do zajęcia nieruchomości dochodzi zawsze na wyraźny wniosek wierzyciela - powiedziała rzecznik KRK. Dodała, że często egzekucja z nieruchomości występuje w sprawach innych wierzycieli, bo jest skutecznym sposobem egzekucji. Innym powodem są przypadki postępowań, w których liczba wierzycieli jest tak duża, że po podziale sumy uzyskanej z egzekucji niewiele im przypada.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Pekao, ING Bank Śląski, mBank, VeloBank, Credit Agricole, Bank Pocztowy i Toyota Bank - te instytucje finansowe zaplanowały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach pojawią się utrudnienia w realizacji przelewów, płatnościami BLIK czy logowaniu do bankowości mobilnej.

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Na wielu odcinkach dróg w Polsce "panuje chaos informacyjny" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. NIK po kontroli orzekła, że wynika to z niewłaściwego ustawienia znaków, a co więcej, cały system zarządzania ruchem drogowym jest nieskuteczny.

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że TikTok (należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance) łamie unijne przepisy, nie upubliczniając we właściwy sposób danych o reklamach wyświetlanych w serwisie. Firmie grozi kara w wysokości do 6 procent światowych obrotów, a nawet nakaz tymczasowego zawieszenia działania serwisu w UE.

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Źródło:
Politico, PAP

Oszuści podszywają się telefonicznie pod naszych przedstawicieli - ostrzega Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zaznacza że jego pracownicy nigdy nie dzwonią do osób, które składały depozyty, by uzyskać od nich informacje o rachunkach i nie proszą o podanie haseł.

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

Źródło:
PAP

Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover oświadczył, że nie zamierza produkować pojazdów w USA, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa uderzają w przemysł motoryzacyjny.

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Źródło:
BBC