Rośnie liczba licytacji nieruchomości. Jest też więcej zainteresowanych kupnem

KRK: rośnie liczba licytacji nieruchomościtvn24

Rośnie liczba komorniczych licytacji nieruchomości oraz zainteresowanie licytacjami; ceny nieruchomości są atrakcyjne, więc popyt jest coraz większy - tłumaczy rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej Monika Janus.

- W ostatnim okresie wzrosła liczba egzekucji z nieruchomości, a co się z tym wiąże - liczba licytacji nieruchomości - przyznała rzecznik Krajowej Rady Komorniczej (KRK). Jej zdaniem w najbliższych latach należy spodziewać się większej liczby licytacji nieruchomości w związku z informacjami o znacznej liczbie ich zajęć w toku egzekucji komorniczych.

Ręce pełne pracy?

Z danych KRK wynika, że w 2012 r. liczba sprzedaży w trybie licytacji wyniosła ponad 5,5 tys., a na koniec 2014 r. sprzedano już 9 513 nieruchomości. - Obserwujemy aktywne zainteresowanie licytacjami, co może być wynikiem rosnącego popytu zarówno w związku z sytuacją gospodarczą, jak i możliwością nabycia nieruchomości za cenę niższą niż rynkowa - oceniła rzecznik KRK.

Według Janus cena wywoławcza na licytacjach wynosi 3/4 wartości nieruchomości na pierwszej licytacji i 2/3 na drugiej.

Gdzie szukać?

Informacje o licytacjach komorniczych można znaleźć w kilku miejscach.

- Komornik dokonując tzw. obwieszczenia o licytacji nieruchomości ma obowiązek ogłosić to co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem w budynku sądowym i w lokalu organu gminy właściwych miejscem położenia nieruchomości - przypomniała rzecznik.

W obwieszczeniu o licytacji muszą się znaleźć m.in.: położenie oraz przeznaczenie gospodarcze nieruchomości, imię i nazwisko dłużnika, numer księgi wieczystej, czas i miejsce licytacji, sumę oszacowania i cenę wywołania, wysokość rękojmi, którą licytant przystępujący do przetargu powinien złożyć (jest to 10 proc. wartości wywoławczej nieruchomości).

I w internecie

Komornik ma też obowiązek zamieszczać ogłoszenia na prowadzonym przez Krajową Radę Komorniczą portalu www.licytacje.komornik.pl. Korzystający z portalu bezpłatnie uzyskują tam dostęp do obwieszczeń o planowanych licytacjach, a informacje przesyłane są bezpośrednio z kancelarii komorniczych. W serwisie jest też system powiadamiania o nowych licytacjach za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Janus powiedziała, że warto korzystać z tego portalu. - Jest bezpłatny i największy pod względem liczby nieruchomości oraz zasięgu terytorialnego. Do obwieszczeń załączane są często zdjęcia oraz mapy z dokładnym położeniem nieruchomości - podkreśliła. Na stronie KRK można też znaleźć informację o tym, kiedy można obejrzeć daną nieruchomość oraz numery jej przypisanych dokumentów.

- Nieautoryzowane przez Krajową Radę Komorniczą portale mogą być niekompletne - zastrzegła rzecznik.

Tylko do remontu?

Z praktyki wynika, że przedmiotem licytacji komorniczych są w ostatnich latach lokale wymagające gruntownego remontu, o średnim stanie technicznym, w stanie deweloperskim oraz o bardzo wysokim standardzie, wymagające jedynie kosmetycznych poprawek.

Przepisy stanowią, że licytację nieruchomości prowadzi komornik pod nadzorem sędziego - zazwyczaj w sądach rejonowych. Ma ona charakter publiczny. W przetargu nie mogą aktywnie uczestniczyć m.in. dłużnik i komornik oraz ich najbliższa rodzina, osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym oraz osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły - np. cudzoziemcy.

Ważne informacje

Po tzw. wywołaniu licytacji komornik podaje do wiadomości obecnych najważniejsze dane licytowanej nieruchomości - np. przedmiot przetargu i cenę wywoławczą. Jak wskazała Janus, to bardzo ważny etap licytacji. - Błędnie przekazane informacje mogą znaleźć odzwierciedlenie w zachowaniu licytantów - wyjaśniła rzecznik.

Przetarg odbywa się ustnie. - Licytujący muszą pamiętać, że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 proc. ceny wywołania, z zaokrągleniem wzwyż do pełnych złotych - podkreśliła rzecznik. Zaoferowana cena przestaje wiązać, gdy inny licytant zaoferował wyższą. Licytantom, którzy nie wygrali, zwracana jest wpłacona rękojmia. Aby licytacja się odbyła, wystarczy obecność jednego licytanta. Rękojmia powinna być złożona w gotówce albo w bankowej książeczce oszczędnościowej. Można uiścić ją także na konto komornika. Rzecznik przypomniała, że według niedawno wprowadzonych przepisów rękojmia powinna być wpłacona najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg.

Co trzeba zrobić?

Gdy kupujący nie wywiąże się z warunków - nie wpłaci kwoty wylicytowanej nieruchomości w terminie - kaucja przepada, a nieruchomość jest wystawiana ponownie na licytację. Nierzetelny nabywca ma zakaz uczestniczenia w kolejnym przetargu.

Jak przypomniała Janus, zainteresowany powinien przygotować dokument tożsamości, wiedzieć, jaka nieruchomość jest przedmiotem sprzedaży, zapoznać się wcześniej z dokumentami w kancelarii komorniczej, zapytać komornika prowadzącego o interesujące go kwestie i rozwiać wątpliwości. - Po wywołaniu licytacji w sądzie nie ma miejsca na pytania i dyskusje dotyczące typu, rodzaju, powierzchni czy miejsca położenia nieruchomości - dodała rzecznik KRK.

Po zaoferowaniu najwyższej ceny komornik zamyka przetarg. Następnie sąd ogłasza tzw. postanowienie o przybiciu, a po jego uprawomocnieniu wzywa wygrywającego do zapłaty ceny (pomniejszonej o wadium), wskazując termin zapłaty. Dodatkowy koszt to opłata sądowa za udzielenie przybicia - w wysokości 100 zł.

Umorzyć licytację

Po dwukrotnej bezskutecznej licytacji nieruchomości i braku wniosku wierzyciela o jej przejęcie egzekucja ulega umorzeniu. Ponowne uruchomienie procedury licytacji może nastąpić po upływie pół roku - wtedy wyznacza się kolejno I i II termin licytacji. Na licytacjach prowadzonych w trybie uproszczonym (nowy tryb egzekucji z nieruchomości) cena wywołania na drugiej licytacji wynosi połowę ceny oszacowania.

Nabycie na licytacji jest tzw. nabyciem pierwotnym - kupujemy nieruchomości bez obciążeń hipotecznych i bez długów poprzednika.

- Wszelkie umowy dożywocia i najmu nie są rozwiązywane automatycznie wraz ze zlicytowaniem nieruchomości - wskazała Janus. - Może się zdarzyć, że kupimy mieszkanie, dom czy lokal z niechcianym lokatorem - dodała. Jak wyjaśniła, wtedy konieczne staje się przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego, a jedną z konsekwencji takiego postępowania - jest obowiązek zapewnienia lokatorowi tzw. pomieszczenia tymczasowego.

Stałym powodem licytacji komorniczych jest niepłacenie długów. - Do zajęcia nieruchomości dochodzi zawsze na wyraźny wniosek wierzyciela - powiedziała rzecznik KRK. Dodała, że często egzekucja z nieruchomości występuje w sprawach innych wierzycieli, bo jest skutecznym sposobem egzekucji. Innym powodem są przypadki postępowań, w których liczba wierzycieli jest tak duża, że po podziale sumy uzyskanej z egzekucji niewiele im przypada.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wskaźnik PMI w czerwcu 2025 roku wyniósł 44,8 punktu - przekazał S&P Global. To największe pogorszenie warunków w polskim przemyśle od października 2023 roku. Zdaniem analityków to "katastrofalny odczyt".

"Katastrofalny odczyt". Nieoczekiwane dane

"Katastrofalny odczyt". Nieoczekiwane dane

Źródło:
PAP

W Rumunii spłonął budynek centrum dystrybucyjnego, wynajmowany przez polską spółkę LPP. Firma poinformowała, że w wyniku pożaru uległ zniszczeniu towar o wartości około 300 milionów złotych, a także sprzęt o orientacyjnej wartości 100 milionów złotych.

Pożar magazynu polskiego giganta. Straty liczone w milionach

Pożar magazynu polskiego giganta. Straty liczone w milionach

Źródło:
PAP/profit.ro

Elon Musk skrytykował projekt ustawy budżetowej Donalda Trumpa, nazywając ją "ustawą o niewolnictwie długu". Miliarder dodał, że w przypadku jej przegłosowania utworzy nowe ugrupowanie - Partię Ameryki.

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa i zapowiada nową partię

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa i zapowiada nową partię

Źródło:
PAP

Europejskie giełdy notują rekordowe wzrosty, a euro umacnia się najszybciej w historii. Przyczyną jest nieprzewidywalna polityka prezydenta USA Donalda Trumpa, która skłania inwestorów do przenoszenia kapitału na Stary Kontynent - podaje "Puls Biznesu".

Wycofują się przez Donalda Trumpa. "To zjawisko ma dwie twarze"

Wycofują się przez Donalda Trumpa. "To zjawisko ma dwie twarze"

Źródło:
PAP

Od wtorku 1 lipca rodzice mogą składać wnioski o wypłatę świadczenia z programu Dobry start na wyprawkę szkolną dla dzieci. Dodatek w wysokości 300 złotych przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność, to do ukończenia 24 lat.

Dodatkowe pieniądze dla rodziców. Można już składać wnioski

Dodatkowe pieniądze dla rodziców. Można już składać wnioski

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął pierwsze wypłaty renty wdowiej. We wtorek dodatkowe pieniądze otrzyma 86 tysięcy wdów i wdowców – poinformował dyrektor Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w ZUS Bartosz Gaca. Dodał, że średnia kwota renty wdowiej wyniesie około 350 złotych. Wynikająca z przepisów kwota maksymalna to nieco ponad 5,6 tysiąca złotych.

Ruszyły wypłaty nowego świadczenia. Tyle wynosi przeciętnie

Ruszyły wypłaty nowego świadczenia. Tyle wynosi przeciętnie

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda zgromadził oszczędności w wysokości około 150 tysięcy złotych, około 400 euro i około 1500 dolarów amerykańskich - wynika z oświadczenia majątkowego opublikowanego przez Sąd Najwyższy. Prezydent posiada też lokal mieszkalny oraz działkę o powierzchni 325 metrów kwadratowych.

Oto majątek prezydenta. Jest oświadczenie

Oto majątek prezydenta. Jest oświadczenie

Źródło:
PAP

W wakacje za granicą łatwo natknąć się na produkty z Polski. Na sklepowych półkach znajdziemy między innymi polskie jabłka, piwo czy lody - informuje "Rzeczpospolita".

Hity eksportowe z Polski

Hity eksportowe z Polski

Źródło:
PAP

We wtorek Unia Europejska podniesie cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Ograniczy to olbrzymie zyski Kremla, ale nie spowoduje to, że od razu rosyjskie i białoruskie nawozy znikną z rynku, na to trzeba będzie poczekać - uważa ekspert Tomasz Włostowski.

Podnoszą stawki na nawozy. "Rosjanie będą w stanie spokojnie połknąć nowe cła"

Podnoszą stawki na nawozy. "Rosjanie będą w stanie spokojnie połknąć nowe cła"

Źródło:
PAP

Donald Trump zareklamował w internecie perfumy "Zwycięstwo 45-47" (po angielsku "Victory 45-47"). Prezydent USA zarabia miliony dolarów rocznie na opłatach licencyjnych za wykorzystywanie swojej marki.

Donald Trump reklamuje perfumy

Donald Trump reklamuje perfumy

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące zanieczyszczenia pałeczkami Salmonelli partii jaj z chowu ściółkowego. Zaznaczył, że nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem.

Salmonella w partii jaj

Salmonella w partii jaj

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd pracuje nad dokumentem, który wyznaczy strategię rozwoju Polski na następne lata - wynika z opublikowanego w poniedziałek opisu założeń do projektu w sprawie średniookresowej strategii rozwoju Polski na najbliższą dekadę.

Tak ma rozwijać się Polska. "Odpowiedź na zmieniające się otoczenie"

Tak ma rozwijać się Polska. "Odpowiedź na zmieniające się otoczenie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Od prawie 30 lat deweloperzy sprzedają Polakom "pseudometry", czyli metry pod ścianami działowymi - stwierdziła ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Z tego powodu napisała pismo do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o podjęcie działań.

Ministra chce skończyć z "pseudometrami"

Ministra chce skończyć z "pseudometrami"

Źródło:
PAP

Warren Buffett przekazał akcje Berkshire Hathaway o wartości sześciu miliardów dolarów na rzecz Fundacji Gatesów oraz czterech fundacji rodzinnych. To największa roczna darowizna miliardera od początku jego filantropijnej działalności, czyli od niemal 20 lat.

Jeden z najbogatszych ludzi świata rozdaje miliardy

Jeden z najbogatszych ludzi świata rozdaje miliardy

Źródło:
CNN

Kosztujesz nas fortunę - napisał w poniedziałek prezydent USA Donald Trump w liście do szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella opublikowanym przez Biały Dom. Trump orzekł, że stopy procentowe w USA powinny wynosić około 1 procenta.

Wcześniej nazwał go "głupim". Teraz Trump napisał list

Wcześniej nazwał go "głupim". Teraz Trump napisał list

Źródło:
PAP

Nie wyobrażam sobie, aby prezydent Andrzej Duda chciał zawetować ustawę, która mrozi na kolejne miesiące ceny energii - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Premier: to byłby niebywały skandal

Premier: to byłby niebywały skandal

Źródło:
PAP

USA i Kanada wznowiły negocjacje handlowe po tym, gdy Ottawa wstrzymała plany pobierania podatku od usług cyfrowych (DST) - przekazał szef doradców ekonomicznych Białego Domu Kevin Hassett. Ostrzegł przy tym inne państwa, by zrezygnowały z podobnych podatków.

"Możemy wrócić do negocjacji". Biały Dom potwierdza

"Możemy wrócić do negocjacji". Biały Dom potwierdza

Źródło:
PAP

Dochody hiszpańskiego pałacu królewskiego zostały opublikowane w poniedziałek przez króla Filipa VI. Monarcha zobowiązał się do przedstawiania tych danych rok po swojej koronacji, w związku z licznymi zarzutami o rozrzutność wobec jego ojca Jana Karola I.

Król Hiszpanii pokazał dochody

Król Hiszpanii pokazał dochody

Źródło:
PAP

Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli spółce Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) preferencyjnej pożyczki w wysokości 10,8 miliarda złotych na budowę nowych linii przesyłowych energii elektrycznej. Umowę podpisano w poniedziałek w obecności premiera Donalda Tuska.

"Pakiet antyblackoutowy" w Polsce. Gigantyczne pieniądze

"Pakiet antyblackoutowy" w Polsce. Gigantyczne pieniądze

Źródło:
PAP

Rosyjski zbiornikowiec Khatanga, który przez ostatnie osiem lat cumował w Porcie Gdynia, blokując nabrzeże, został odholowany do duńskiego portu Esbjerg. Tam, w certyfikowanej stoczni złomowej, jednostka zostanie rozebrana i pocięta - poinformowała w poniedziałek Kalina Gierblińska, rzeczniczka Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Na osiem lat zaległ w Gdyni. Teraz zostanie pocięty

Na osiem lat zaległ w Gdyni. Teraz zostanie pocięty

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad uproszczeniem sposobu składania wniosku o zasiłek opiekuńczy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiana ma umożliwić przesyłanie go w postaci elektronicznej.

Zasiłek na nowych zasadach. Ma być prościej

Zasiłek na nowych zasadach. Ma być prościej

Źródło:
PAP