Najnowsze

Najnowsze

Od 2016 roku wątpliwości na korzyść podatników. Projekt ordynacji

Od 1 stycznia 2016 r. wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść podatnika - zakłada projekt zmian w Ordynacji podatkowej, nad którym prace zakończyła we wtorek sejmowa komisja finansów publicznych. Wykreślono z niego jednak przepisy o przedawnieniu zaległości podatkowych.

Rosja chce postawić na Jedwabny Szlak. "Kluczowy projekt"

Powiązanie projektu Jedwabnego Szlaku i Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej może stać się kluczowym tematem rozmów podczas rozpoczynającego się w środę szczytu państw BRICS w Ufie na południu Rosji, z udziałem przedstawicieli państw SzOW oraz krajów partnerskich.

Grecja na krawędzi upadku. Ruszył szczyt ostatniej szansy

Grecja nie jest jedynym krajem z problemami. Nie można pod względem gospodarki podzielić kontynentu na Grecję i resztę europy - twierdzą goście otwarcia dnia Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansowego Aviva i Filip Konopczyński z Fundacji Kaleckiego.

"Nikomu nie zależy na wyjściu Grecji ze strefy euro"

Nikomu nie zależy na tym, żeby Grecja wyszła ze strefy euro - twierdzi Marcin Mróz, główny ekonomista Grupy Copernicus. Jak tłumaczy - otworzy to drogę do spekulacji, który kraj będzie następny. Europejski Mechanizm Stabilności może umorzyć długi Grecji - przekonuje zaś Wiesław Thor, członek rady nadzorczej mBanku.

Nowa odsłona greckiej tragedii. "W grze" trzy scenariusze

Mamy trzy scenariusze tego, co wydarzy się w Grecji. Najbardziej popularny i najwygodniejszy zarówno dla strefy euro, jak i samych Greków scenariusz przewiduje porozumienie oraz umorzenie części długu. Niektórzy szacują, że bez pomocy, spłata może potrwać nawet 60 lat. Drugi scenariusz, to brak porozumienia oraz Grexit. Trzeci wariant przewiduje czasowy Grexit. To oznaczałoby, że technicznie Grecja zawiesza swoje funkcjonowanie w strefie euro i wprowadza równoległą walutę. - Są trzy wyjścia na stole i w najbliższych dniach zobaczymy, jak poradzą sobie z nimi unijni przywódcy - mówiła w TVN24 BiŚ Karolina Hytrek-Prosiecka.

Bezrobocie nadal spada. W czerwcu wyniosło 10,4 proc.

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 10,4 proc., wobec 10,8 proc. w maju - poinformowało dzisiaj ministerstwo pracy i polityki społecznej. W analogicznym okresie przed rokiem stopa bezrobocia wynosiła 12 proc. Pracodawcy w czerwcu zgłosili do urzędów pracy 117 tys. ofert zatrudnienia.

Umorzenie długów, bankructwo, Grexit? Scenariusz dla Grecji rodzi się w bólach

Przed dzisiejszym wieczornym szczytem strefy euro pojawiają się różne głosy na temat możliwych scenariuszy dla Aten. Wyjście ze strefy euro, własna waluta, wyjście z Unii Europejskiej. Po niedzielnym referendum i fiasku kolejnych rozmów nie bardzo też wiadomo, jakie propozycje może przedstawić Europie grecki rząd. Europejscy przywódcy zgodnie podkreślają - teraz krok należy do Grecji, czekamy na propozycje. Sprawdzamy, o jakich propozycjach dyskutowano do tej pory.

Juncker: musimy uniknąć Grexitu. Za wszelką cenę?

Komisja Europejska będzie starała się o wznowienie negocjacji z Grecją; moją wolą jest utrzymanie Grecji w strefie euro - powiedział szef KE Jean-Claude Juncker podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim. Dzisiaj o godz. 18 rozpocznie się nadzwyczajny szczyt strefy euro, który od godz. 13 zostanie poprzedzony spotkaniem ministrów finansów państw strefy euro.

Grecja szuka wyjścia. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

We wtorek w TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się wydarzeniom wokół Grecji. Pytamy, czy grecki kryzys rozleje się po Europie. Dziś także opowiemy o Kubie, która coraz bardziej otwiera się na świat i 10. rocznicy zamachów w londyńskim metrze.

Kołodko ma pomysł na Grecję: część długu powinna być zamrożona i umorzona po wprowadzeniu reform

Grecki dług musi być sprowadzony do poziomu spłacalności. Jego zasadnicza część musi być zamrożona i odłożona na 20 lat. Potem należy to umorzyć pod warunkiem wprowadzenia reform - uważa Grzegorz Kołodko. W programie "Bilans" w TVN24 Biznes i Świat były minister finansów ocenił, że "Grecja ma kłopoty, bo zachowywała się nieodpowiedzialnie". - To jeszcze nie będzie rozstrzygające spotkanie (dzisiejszy euro szczyt - red.). W tej fazie kryzysu tak, ale sytuacja jest tak dynamiczna, że bardziej przypomina wojnę niż pokój. Zmieniają się obrazy dosłownie, na ulicach i ekranach telewizorów - podkreślił Kołodko, oceniając możliwe efekty wtorkowego szczytu. Jego zdaniem obecnie trwają naciski na USA, Berlin i Paryż, by zmienić podejście do Grecji.

Wall Street reaguje na Grecję. Ale umiarkowanie

Inwestorzy ze względnym spokojem zareagowali na wyniki referendum w Grecji. Rynek wciąż nie traci nadziei, że ostatecznie uda się osiągnąć porozumienie w sprawie Grecji. W przypadku realizacji Grexitu zakłada się, że nie zdestabilizuje on światowych finansów.

"Świat", 06.07

Nikt się nie spodziewał takiego wyniku referendum, bo tendencja wskazywała na trzeźwienie narodowe Grecji - ocenił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski. Zdaniem szefa Rady Gospodarczej przy premierze "Grecy kolejny już raz szli do urn, by dać upust swoim frustracjom". - Trochę mnie zdziwiło te kategoryczne "nie" dla programu - podkreślił Lewandowski.