Najnowsze

Najnowsze

"Świat", 15.07

Nie tylko Grecy są winni. Bruksela doskonale zdawała sobie z jej sytuacji - podkreślał Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador RP w Grecji. Jak oceniał drugi z gości Jolanty Pieńkowskiej w programie "Świat", "nawet jeśli parlament przyjmie pakiet, to zobaczymy, czy utrzyma się rząd". - Może się okazać, że trzeba będzie robić rząd koalicyjny, a z tym może być trudno - ocenił Michał Klinger, który w przeszłości również pełnił funkcję ambasadora RP w Grecji.

W greckim parlamencie decydujące głosowania. Na ulicach w ruch poszły koktajle Mołotowa

Przed siedzibą greckiego parlamentu w Atenach zebrały się w środę wieczorem tłumy ludzi niezadowolone z polityki rządu Aleksisa Ciprasa. Przez pewien czas było bardzo niespokojnie, w ruch poszły koktajle Mołotowa. Dzisiaj parlament zdecyduje, czy przyjąć porozumienie z wierzycielami. Głos na "nie" może oznaczać dymisję premiera, który pełnego poparcia nie ma nawet w swojej własnej partii.

Radom zdobył drugie połączenie lotnicze

Linie lotnicze Czech Airlines są drugim przewoźnikiem po Air Baltic, z którym podpisał umowę Port Lotniczy Radom. Narodowy przewoźnik Czech uruchamia w drugiej połowie września loty z Radomia do Pragi.

"Biznes dla Ludzi", 15.07

Sytuacje w Grecji na bieżąco śledzi Paweł Blajer. W programie "Biznes dla ludzi" odpowiada na pytania telewidzów i obserwuje, jak grecki kryzys wpływa na życie w turystycznych kurortach tego kraju.

Porozumienie nuklearne szansą dla Polski. "Uruchomimy program Go Iran"

Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział uruchomienie programu Go Iran, by wzmacniać naszą współpracę gospodarczą z Iranem. To kraj, który importuje 85 proc. żywności, w którym jest ogromne zapotrzebowanie na polską technikę i technologię kolejową - mówił minister gospodarki.

Bruksela chce nowego systemu znakowania produktów

Komisja Europejska zaproponowała w środę uproszczoną i jednolitą skalę oznakowania efektywności energetycznej produktów elektrycznych od A do G, aby ułatwić konsumentom wybór najbardziej energooszczędnego sprzętu.

Polski deficyt w połowie roku niższy od zakładanego

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł 26 mld 148,7 mln zł i był o ponad 1,2 mld zł niższy od zakładanego w tym miesiącu przez resort finansów - wynika z opublikowanych w środę szacunkowych danych Ministerstwa Finansów.

Tyska fabryka Fiata rozpoczęła produkcję nowej "pięćsetki"

Tyska fabryka Fiata rozpoczęła produkcję nowej wersji Fiata 500 - głównego modelu wytwarzanego w tym zakładzie. Na razie z taśmy zjeżdżają jeszcze auta obydwu wersji - nowej i starszej, która weszła na rynek w 2007 r. Od października wytwarzana będzie już tylko nowa wersja.

Grecki rząd w rozsypce. "Aleksis, nie mogę tego robić dalej"

Grecka wiceminister finansów Nadja Walawani ustąpiła w środę ze stanowiska, deklarując, że nie może popierać żądanego przez zagranicznych kredytodawców programu oszczędnościowego, na który zgodził się premier i przewodniczący rządzącej lewicowej partii Syriza, Aleksis Cipras.

"Na obecności Grecji w strefie euro skorzystali Niemcy". Ich eksport rozkwita

- Gdyby niedzielne porozumienia nie zostały przyjęte i Grecja powróciłaby do drachmy, to naród grecki zapłaciłby za to znacznie większą cenę - podkreślił w TVN24 Biznes i Świat prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego. Z kolei Michał Dembiński z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej ocenił, że koszty pomocy dla Grecji w kolejnych dekadach będą ogromne.

NBP: drugi kwartał lepszy dla firm. Ale przyjdzie wyhamowanie

Kondycja sektora przedsiębiorstw w II kwartale 2015 r. poprawiła się i pozostawała na dobrym poziomie - wynika z badania Narodowego Banku Polskiego. Firmy optymistycznie oceniają stan koniunktury w kraju, ale prognozy na kolejny kwartał są mieszane.

Rosja zachęca do wakacji na Krymie i zbuduje tam lotnisko

Rosja wybuduje na Krymie drugie lotnisko - informuje agencja ITAR-TASS. Moskwa dąży bowiem do poprawy połączeń z półwyspem, którego aneksji dokonała bezprawnie w ubiegłym roku. Do końca roku port lotniczy ma obsługiwać loty biznesowe, zaś od marca 2016 roku także loty pasażerskie. Łączny koszt budowy szacowany jest na blisko 1,8 mld rubli.

50 Cent ogłasza upadłość. "Prawnicy dobrze mu doradzili"

50 Cent ogłosił bankructwo. Gwiazda hip-hopu to jednak nie wyjątek wśród piosenkarzy, którzy źle zainwestowali swoje pieniądze. - Jak większość artystów, 50 Cent prowadzi działalność gospodarczą, więc jak każdy biznesmen jest potencjalnie narażony na ryzyko upadłości - zauważył Paweł Kostrzewa, dziennikarz muzyczny, który był gościem "Otwarcia dnia".

Przyszłość Grecji w rękach parlamentu. Jakie reformy musi wprowadzić?

- Podpisałem porozumienie, w które nie wierzę. Ale dzięki temu uniknęliśmy katastrofy - powiedział Aleksis Cipras, szef greckiego rządu. Na co więc się zgodził podczas długiej nocy negocjacji? Do pakietu reform została wpisana, m.in. racjonalizacja systemu VAT, poszerzenie bazy podatkowej, zmiany w systemie emerytalnym, przyspieszenie procedur sądowych, wprowadzenie hamulca zadłużenia, zagwarantowanie pełnej niezawisłości urzędu statystycznego ELSTAT. Przegłosowanie pakietu ustaw będzie stanowiło pierwszy krok ku dalszym negocjacjom nad programem pomocowym i uruchomieniem części funduszy na ratowanie greckiej gospodarki. Według pierwszych informacji, blok głosowań w parlamencie w Atenach ma odbyć się w godzinach wieczornych.

Grecja na sprzedaż, czyli banki, wyspy i zabytki do prywatyzacji

Grecy muszą włożyć do specjalnego funduszu aktywa warte 50 mld euro. To kontrowersyjny element porozumienia z wierzycielami, którzy nie ufają tamtejszym władzom, że te będą spłacały swoje ogromne długi. Na liście mogą znaleźć się państwowe koncerny, banki, firmy energetyczny, lotniska, porty, a nawet zabytki. Pieniądze z prywatyzacji tego mienia mają pójść na spłatę długów, inwestycje gospodarcze i rekapitalizację banków.

Po 5 latach negocjacji Kanada i Ukraina otwierają celne granice. Ottawa popiera Kijów w konflikcie z Moskwą

Kanada i Ukraina zawarły umowę o wolnym handlu - ogłosił we wtorek szef kanadyjskiego rządu Stephen Harper po spotkaniu z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem, który składa oficjalną wizytę w Kanadzie. Władze Ottawy zdecydowanie popierają Kijów w obecnym konflikcie z Rosją, kanadyjska armia udziela Ukrainie pomocy szkoleniowej, zaś premier Harper od marca ub.r. trzykrotnie składał już wizytę na Ukrainie