Najnowsze

Najnowsze

Orlen Lietuva ma się lepiej. Ale perspektywy są niepewne

Sytuacja Orlen Lietuva poprawia się. To efekt działań restrukturyzacyjnych oraz niskich cen ropy i wyższych marż rafineryjnych. W przypadku pogorszenia się warunków makroekonomicznych aktualny jest nadal potencjalny scenariusz czasowego wyłączenia tam produkcji.

Afera szpiegowska i ostatni dzień na PIT. Dziś w TVN24 Biznes i Świat

W środę w TVN24 Biznes i Świat opowiemy o doniesieniach niemieckich mediów, które informują o tym, że tamtejszy wywiad zagraniczny BND pomagał służbom amerykańskim w inwigilowaniu urzędników francuskiego MSZ i urzędu prezydenckiego oraz Komisji Europejskiej. Na naszej antenie także ostatnie wskazówki dotyczące zeznań podatkowych. Podpowiemy też, jakie pułapki prawne czekają na turystów w egzotycznych krajach.

Rafał Hirsch: nieoczekiwanie Europa wygra z Ameryką

Tak dużego zamieszania na rynkach finansowych jak ostatnio nie było już dawno. Niemieckie akcje i obligacje tanieją coraz szybciej, za to euro znów odzyskuje siły względem dolara. Coraz bardziej powszechne staje się przekonanie, że rok 2015 może być lepszy dla gospodarki europejskiej niż amerykańskiej. Nawet jeśli to nieprawda, to na rynkach przekonania są ważniejsze od faktów.

Przedsiębiorcy lekceważą ryzyko walutowe

Przedsiębiorcy o zabezpieczeniu się na wypadek zmiany kursów walut myślą dopiero, kiedy ponieśli już straty, ryzyko jest wysokie a zabezpieczenia drogie - alarmuje "Puls Biznesu".

Kolej się rozwinie. Dzięki pięciu mld euro z Brukseli

Ponad 5 mld euro planuje się wydać na transport kolejowy w Polsce w latach 2014-2020 z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - poinformował wiceminister infrastruktury i rozwoju Sławomir Żałobka. To ok. 0,5 mld euro więcej niż w latach 2007-2013.

Spadki na Wall Street. Przez słabe dane o PKB

Amerykańskie giełdy od otwarcia notowały spadki, a źródłem słabych nastrojów były dane o PKB pokazujące, że spowolnienie gospodarcze w USA w I kwartale było silniejsze niż oczekiwano.

"Świat", 29.04

Moskiewskie obchody 9 maja będą demonstracją siły - powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat doradca prezydenta RP Tomasz Nałęcz. W jego opinii polskie obchody 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, organizowane 7 maja w Gdańsku, nie są konkurencyjne wobec rosyjskich. Gościem Jacka Stawiskiego był również Jan Rokita, komentator TVN24 BiŚ.

Grecja z nożem na gardle. Chce sprzedać udziały w portach w Salonikach i Pireusie

Grecji zostały tylko kilka dni, aby dogadać się w wierzycielami ws. restrukturyzacji swojego długu. Ateny muszą jak najszybciej rozpocząć negocjacje ws. trzeciego programu pomocowego, który uchroni kraj przed niewypłacalnością - poinformowali urzędnicy strefy euro. Aby spłacić zobowiązania wobec Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego Grecja rozważa sprzedanie 51 proc. udziałów w portach w Pireusie i Salonikach.

Gazprom nurkuje. Zysk mniejszy o 86 proc.

O 86 proc. spadł zysk Gazpromu za ubiegły rok. Koncern poinformował, że łączna sprzedaż wzrosła o blisko 6 proc. Ale ze względu na niekorzystne uwarunkowania gospodarcze oraz niskie ceny surowców na rynkach zysk firmy zanurkował.

700 osób buduje nowe bloki w Elektrowni Opole. Wszystko idzie zgodnie z planem

Projekt budowy elektrowni w Opolu jest zaawansowany w 11 proc. i realizowany zgodnie z harmonogramem i budżetem - poinformowało w środę Ministerstwo Skarbu Państwa. - Na placu budowy pracuje średnio 700 osób dziennie. Co ważne 80 proc. zamówień związanych z inwestycją jest ulokowanych w polskich firmach – powiedział szef resortu Włodzimierz Karpiński, który sprawdzał dzisiaj postępy prac.

Amerykanie czekają z podwyżką stóp. Bo gospodarka rośnie w "ślimaczym" tempie

Fed uważa, że spowolnienie w USA w I kwartale częściowo było spowodowane przez czynniki przejściowe, a przy odpowiednio dostosowanej polityce pieniężnej gospodarka może rozwijać się w umiarkowanym tempie - wynika z komunikatu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Fed utrzymał stopy proc, bez zmian - czyli na poziomie 0,0-0,25 proc.

"Biznes dla Ludzi", 29.04

Jak najszybciej wysłać nasze zeznanie podatkowe? Jak skorzystać z ulg podatkowych? Co zrobić, gdy nie dostaliśmy od pracodawcy PIT-11? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Pracodawca nie wysłał ci PIT-a? Podpowiadamy, co robić

Każdy pracodawca był zobowiązany do końca lutego przekazać swojemu pracownikowi PIT-11, czyli formularz na podstawie, którego możemy dokonać rozliczenia. Co zrobić, jeśli nie otrzymaliśmy takiej deklaracji? W "Biznesie dla Ludzi" wyjaśnia to Paweł Blajer.

Facebook przyjazny dla małego biznesu. Pomoże w promocji

Facebook ogłosił w środę, że będzie pomagać małym firmom w promowaniu swej działalności na portalu społecznościowym. Jednocześnie poinformowano, że swoje konta na Facebooku ma obecnie ok. 40 mln małych przedsiębiorstw; w czerwcu 2014 r, było ich 30 mln.

Grupa Azoty będzie produkowała plastyfikatory. Podbije tym świat?

W Kędzierzynie-Koźlu za 40 mln zł powstała najnowocześniejsza w Europie instalacja do produkcji plastyfikatorów - nowa inwestycja Grupy Azoty. - To doskonały przykład udanego zastosowania polskiej myśli technologicznej i udanej współpracy między polskim biznesem a nauką - powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński, który uczestniczył w uroczystym oddaniu instalacji.

PIT last minute. Oto najczęściej zadawane pytania

Do jutra, do północy mamy czas na złożenie rozliczenia podatkowego za ubiegły rok. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś to w TVN24 Biznes i Świat mówimy, o tym co musisz zrobić, zanim wyślesz swój PIT. - Spróbujmy jeszcze dzisiaj wypełnić e-deklarację, jeżeli musimy to zrobić jutro spróbujmy w godzinach porannych, jeżeli nam się to nie powiedzie, to zostaje poczta - powiedział Grzegorz Grochowina, menadżer w KPMG. Na razie na e-deklaracje zdecydowało się 6 554 547 podatników. Jak dodał, "jeżeli nawet nie znamy wszystkich dochodów, czy nie znamy odpowiedniej sumy, żeby spłacić podatek, złóżmy samą deklarację". Niezłożenie deklaracji może nas słono kosztować. Oprócz tego, że zapłacimy odsetki od niezapłaconego podatku, dodatkowo mogą wobec nas zostać wyciągnięte konsekwencjami wynikającymi z kodeksu karnego skarbowego.

Fatalne dane z amerykańskiej gospodarki. Traci giełda, słabnie dolar

Amerykanie zaprezentowali dziś dane za pierwszy kwartał tego roku o Produkcie Krajowym Brutto. Wzrósł on tylko o 0,2 proc. Rynek oczekiwał wzrostu na poziomie 1 proc. To bardzo złe dane oznaczają, że amerykańska gospodarka wciąż ma spore kłopoty. Na opublikowane dane od razu zareagowały rynki walutowe - tanieje dolar, wzmacnia się euro i nasza rodzima waluta - tracą też giełdy w USA i Europie.