Najnowsze

Najnowsze

Katastrofa już się wydarzyła. 10 rzeczy na temat Grecji, o których wam nie mówią

Grecy są w kryzysie, ponieważ są bandą obiboków, prawda? - pyta Brett Arrends, publicysta Market Watch. Czego nie wiemy o Grekach? Na przykład tego, że zacisnęli już pasa bardziej niż oczekiwano, mogą łatwo powrócić do drachmy, a propozycje wierzycieli nie mają sensu. Portal Market Watch przygotował listę "10 rzeczy na temat Grecji, o których wam nie mówią".

Mieszkają w Australii i USA, robią zakupy dla rodzin w Grecji

Kilka tysięcy kilometrów od Aten, w australijskim Melbourne, Greczynka Nelly Skoufatoglou, kupuje w internetowym sklepie papier toaletowy, środki czystości, ryż i oliwę z oliwek. Produkty te będą dostarczone do jej matki, która mieszka niedaleko greckiej stolicy. Podobnie robi tysiące Greków, którzy uciekli za granicę przed kryzysem gospodarczym i teraz pomagają rodzinom, które zmagają się finansowymi problemami w ojczyźnie.

"Milion w portfelu", 01.07

W programie "Milion w portfelu" analizowaliśmy portfel inwestycyjny Grzegorza Zatryba z Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Skarbiec.

Greckie ruiny. Sprawdź, w jakim stanie jest gospodarka

Mówimy o greckim przesileniu, ale warto wiedzieć w jakiej sytuacji jest jej gospodarka. Dług Grecji wynosi 320 mld euro, co stanowi 177 proc. PKB. Sama gospodarka począwszy od 2010 roku skurczyła się o jedną czwartą. W kraju utrzymuje się także wysokie bezrobocie, które wynosi 26 proc. - Pod koniec ubiegłego roku pojawił się wzrost gospodarczy w Grecji, ale teraz nie ma o tym mowy. Kraj bowiem znowu wchodzi w recesję - mówi Robert Stanilewicz w programie "Bilans".

Amerykanie zwijają samochodowy interes w Rosji, a Łada zdobywa rynek

Sprzedaż samochodów marki Łada w Rosji wzrosła w czerwcu o ponad 15 proc. w porównaniu do maja - poinformował koncern AvtoVaz. To wynik dużej przeceny tych aut, która sprawiła, że Łada jest obecnie najpopularniejszą i najbardziej atrakcyjną cenowo marką w Rosji. Tymczasem amerykański koncern GM zamknął wczoraj swoją jedyną fabrykę w Petersburgu.

Igrzyska olimpijskie dołożyły cegiełkę do greckiego kryzysu. Miliardy euro wyrzucone w beton

Organizacja Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 roku kosztowała 15 mld dolarów, choć początkowo zakładano, że budżet nie przekroczy 1,6 mld dolarów - twierdzi ekonomista prof. Andrew Zimbalist, który napisał książkę na temat rzeczywistych kosztów dużych imprez sportowych. Większość wydatków spadło na rząd Grecji, który wybudował bardzo drogie obiekty olimpijskie takie jak wioskę dla uczestników, centrum multimedialne czy stadion. Teraz te miejsca świecą pustkami, a Atenom pozostał wielki dług.

NIK krytykuje leasing w TVP. To "ryzykowny model zatrudnienia"

Po restrukturyzacji tylko 24 proc. pracowników TVP to twórcy, a aż 3/4 - administracja – pisze "Rzeczpospolita", przytaczając raport Najwyższej Izby Kontroli. Wg NIK leasingowanie dziennikarzy TVP to groźny precedens, który może być kosztowny dla publicznego nadawcy.

"Świat", 03.07

- Nie jestem entuzjastą szybkiego wchodzenia do strefy euro, ale apel o wycofanie się z pomysłu przyjęcia euro, to apel o wycofanie się z traktatu akcesyjnego. To jak strzelanie z gigantycznej armaty do jakiegoś krzaka - podkreślił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat minister finansów Mateusz Szczurek. Minister zaznaczył jednak, że gdybyśmy byli w strefie euro, to „Polska doskonale by sobie poradziła”.

"Biznes dla Ludzi", 02.07

Prosto z Grecji Paweł Blajer i "Biznes dla ludzi". Tłumaczymy, na co uważać podczas wakacji w Grecji i jak najlepiej się do nich przygotować.

Grecja na rozdrożu: pójdzie w ślady Sudanu czy Argentyny i Cypru?

Grecję wylicza się ostatnio w gronie państw takich jak Zimbabwe czy Sudan. Choć jest pierwszym krajem rozwiniętym, który nie spłacił długu wobec MFW. Ale jest też inna lista - państw które zbankrutowały lub były na skraju bankructwa. Argentyna, Cypr, Irlandia, Hiszpania - przeszły swoją szkołę przetrwania, do której Grecję mogłyby teraz przyjąć. Materiał z programu "Fakty z Zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat.

Szczurek o apelu Szydło w sprawie euro: to jak strzelanie z gigantycznej armaty do krzaka

- Nie jestem entuzjastą szybkiego wchodzenia do strefy euro, ale apel o wycofanie się z pomysłu przyjęcia euro, to apel o wycofanie się z traktatu akcesyjnego. To jak strzelanie z gigantycznej armaty do jakiegoś krzaka - podkreślił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat minister finansów Mateusz Szczurek. Minister zaznaczył jednak, że gdybyśmy byli w strefie euro, to „Polska doskonale by sobie poradziła”.

Media: Rosja i Francja o krok od porozumienia ws. mistrali

Doradca rosyjskiego prezydenta powiedział w czwartek, że Francja i Rosja są bliskie zawarcia porozumienia ws. odszkodowania dotyczącego kontraktu na mistrale - pisze "The Moscow Times". Rosja zażądała od Francji odszkodowania za niedostarczenie dwóch okrętów.

Grek kupi więcej od Polaka, ale rzadziej pójdzie do restauracji

W Grecji minimalne wynagrodzenie wynosi około 2834 zł, a w Polsce - 1750 zł. Sprawdziliśmy, jakie są różnice w cenach poszczególnych produktów w tych krajach i kto więcej może ich nabyć. Grek za swoją płacę minimalną zapłaci za 555 litrów oleju napędowego, czyli dużo więcej niż Polak, który może kupić tylko 370 litrów ON. Grek kupi 177 paczek papierosów, a Polak tylko 116 paczek. Grek może za swoje minimalne wynagrodzenie nabyć 911 butelek wody, natomiast Polak 1094 butelek. Polak może z kolei więcej razy od Greka pójść na obiad do restauracji.