Najnowsze

Najnowsze

GUS: dobre nastroje polskich przedsiębiorców

Przedsiębiorcy z działu przetwórstwa przemysłowego oceniają w lipcu koniunkturę pozytywnie, podobnie jak przed rokiem i miesiąc temu - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

Debata nad budżetem. "Finanse publiczne nadal niezrównoważone"

Finanse publiczne nadal są niezrównoważone, co wymaga wysiłku na rzecz obniżania długu i deficytu - uważa szefowa sejmowej komisji finansów Krystyna Skowrońska (PO). NIK wytyka zaś brak poprawy w przeciwdziałaniu uchylania się od podatków i wyprowadzania zysków za granicę.

Płace, czyli odwieczny konflikt na linii szef-pracownik

O podniesienie plac apelował Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego. Goście programu "Otwarcie Dnia" mają odmienne zdanie co do kolejności etapów realizacji tego procesu. Ile powinniśmy w Polsce zarabiać? Ze swoimi gośćmi rozmawiał na ten temat Jan Niedziałek.

Artyści wyprą Adama Smitha. Brytyjczycy będą mieć nową twarz na banknocie

Już wkrótce na nowym banknocie o nominale 20 funtów może pojawić się np. słynny komik Charlie Chaplin czy Marie Tussaud, francuska artystka i założycielka muzeum figur woskowych w Londynie. Bank of England ogłosił bowiem listę 592 kandydatów i kandydatek (spośród 30 tys. propozycji), którzy mają szansę zastąpić na banknocie słynnego ekonomistę Adama Smitha.

Niemcy "bacznie obserwują" Grecję. Dziś Ateny mają przyjąć kolejny pakiet reform

- Grecja musi wypełnić wszystkie warunki, inaczej pieniądze nie popłyną - ostrzegł w środę przewodniczący komisji ds. europejskich w niemieckim parlamencie Gunther Krichbaum. - Będziemy bacznie obserwować czy Ateny nie tylko przyjmą pakiet reform, ale też będą je wdrażać - podkreślił polityk w rozmowie z gazetą "Bild". Dziś w greckim parlamencie ma się odbyć debata nad projektem ustaw wymaganych przez międzynarodowych wierzycieli.

Szczyt G7, ambasady, dziesiątki tysięcy "obywateli". Co słychać w Liberlandzie, "państwie" bez podatków?

Powstało na początku kwietnia, z inicjatywy trzech osób. Jego powierzchnia to ok. siedem kilometrów kwadratowych. To Liberland - najmniejsze obok Watykanu i Monako "państwo" na świecie. Jak pisze Bloomberg, to miejsce, gdzie nie ma podatków a rządzi crowdfunding, czyli zbieranie kapitału na przedsięwzięcia od internautów. Dzięki tym środkom oficjele Liberlandu uczestniczyli w szczycie G7.

To koniec łupkowego boomu w USA? Inwestorzy i banki coraz niechętniej sięgają do kieszeni

Spadające ceny ropy pociągają za sobą gaz i ropę z łupków. Firmy tną inwestycje i zwalniają pracowników, a banki znalazły się pod presja regulatorów. Amerykański regulator rynku ocenił, że ten sektor jest jednym z najbardziej ryzykownych. I bankowcy muszą dokładniej przyjrzeć się swoim akcjom kredytowym w energetyce. Bez finansowania firmy będą musiały zamrozić kolejne projekty.