Najnowsze

Najnowsze

Nowa ordynacja podatkowa. Eksperci proponują kolejne rozwiązania

Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika, katalog praw podatnika, zachęty do mediacji między podatnikami a fiskusem, silniejsze gwarancje przestrzegania terminów przez organy podatkowe - powinny znaleźć się w nowej Ordynacji podatkowej - proponują eksperci z PwC.

Juncker: jest zgoda na pilną pożyczkę dla Grecji. Zrzuci się cała Unia

Państwa unijne zgodziły się w czwartek na udzielenie Grecji pilnej pożyczki pomostowej ze środków wspólnego dla całej UE Europejskiego Mechanizmu Stabilności Finansowej (EFSM) - poinformował szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Wcześniej informacje o tym, że na pożyczkę zgodzili się ministrowie finansów strefy euro podał Bloomberg.

"Nowa Kompania Węglowa musi powstać do końca sierpnia"

Tzw. Nowa Kompania Węglowa, która ma być utworzona na bazie 11 kopalń znajdujących się w strukturach Kompanii Węglowej (KW) i 4 innych zakładów spółki musi powstać do końca sierpnia – powiedział w czwartek prezes Kompanii Węglowej Krzysztof Sędzikowski.

EBC zwiększy pomoc dla greckich banków

Europejski Bank Centralny zdecydował w czwartek o podwyższeniu limitu programu wsparcia dla greckich banków o 900 mln euro na tydzień. O decyzji EBC poinformował na konferencji prasowej w Frankfurcie szef banku Mario Draghi. - Ta decyzja spowodowana jest uzgodnieniem między Atenami a strefą euro planu pomocowego - powiedział Draghi.

URE: ruszył przetarg na platformę aukcyjną OZE

Urząd Regulacji Energetyki (URE) ogłosił przetarg na dostawę platformy internetowej, dzięki której możliwe będzie przeprowadzanie aukcji, od których zależeć ma wsparcie dla nowych odnawialnych źródeł energii. Pierwsze aukcje mają ruszyć w 2016 r.

Uber przestanie działać w Kalifornii? Są pierwsze decyzje

Uber stanął w obliczu zakazu działalności w swoim rodzimym stanie Kaliforinia - pisze "Financial Times". Wszystko przez spór z tamtejszymi władzami, które wprowadziły nowe zasady funkcjonowania rynku. Kalifornijska Komisja Komunikacji ukarała Uber grzywną w wysokości 7,3 mln dolarów za niepodawanie szczegółowych informacji o swojej działalności. Dała też firmie 30 dni na uzupełnienie braków. W przypadku niedotrzymania tego terminu koncesja Ubera w Kalifornii może zostać zawieszona - czytamy.

GUS: średnia pensja w czerwcu trochę ponad 4 tys. zł

Przeciętne wynagrodzenie brutto w czerwcu wyniosło 4 tys. 039,70 zł. - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Z kolei zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 0,9 proc. rok do roku i wyniosło 5 mln 577,8 tys. osób.

Antygrecki front kruszy się. Szanse na udzielenie pomocy rosną

Finlandia zgadza się na przystąpienie do negocjacji w sprawie trzeciego pakietu pomocy dla Grecji. O decyzji, podjętej w tej sprawie przez specjalną komisję parlamentarną, poinformował w czwartek fiński minister finansów Alexander Stubb. Także szef słowackich finansów pozytywnie wypowiedział się o greckich postępach. Podczas trudnych negocjacji w sprawie pomocy dla Aten to właśnie te państwa wraz z Bałtami i Holendrami tworzyli ostry antygrecki front.

Bloomberg: Grecja prosiła o zwiększenie pomocy dla banków, EBC mówi "nie"

Europejski Bank Centralny prawdopodobnie utrzyma pomoc dla greckich banków na obecnym poziomie - pisze "Bloomberg", powołują się na anonimowe źródła. I to pomimo politycznego porozumienia ws. programu pomocowego dla Aten. Jak informuje agencja, Grecja miała poprosić o zwiększenie pomocy. Do dziś włącznie banki są zamknięte.

"Niemcy grają grecką kartą. Mają interes w upadku Aten"

Twierdzenie, że Niemcy mają interes w upadku Grecji nie jest dzisiaj specjalną przesadą - mówi PAP Jakub Dymek z "Dziennika Opinii" Krytyki Politycznej. Przekonuje, że Niemcy grają grecką kartą i liczą się z Grexitem, ale dopiero wtedy, gdy spłacone zostaną m.in. niemieckie banki.

"Program pomocowy dla Grecji nie przetrwa w takiej formie"

Grecki parlament dał zielone światło do rozpoczęcia wprowadzania wymaganych przez wierzycieli zmian. - Ten program pomocowy nie przetrwa w takiej formie jaka została zaproponowana - ocenił w TVN24 Biznes i Świat Ignacy Morawski, główny ekonomista FM Bank PBP. - Grecy padli na kolana przez Europą robiąc to, co wszędzie jest normalnością - podkreślił z kolei Michał Broniatowski, redaktor naczelnych "Forbes".

Obama chce internetu dla każdego. "To nie luksus, to konieczność"

Internet to nie luksus, to konieczność - powiedział Barack Obama. Dodał, że "w obecnych czasach nie można mieć kontaktu z gospodarką bez dostępu do internetu". - Inicjatywa "Connect Home" ma na celu udostępnić szybkie łącze internetowe biednym mieszkańcom kraju. - Młodzi ludzie uczą się nie tylko w szkole. Uczą się także korzystając z internetu - tłumaczył prezydent USA. Program przygotowany przez administrację Obamy ma spowodować, że mieszkańcy biedniejszych regionów Stanów Zjednoczonych będą mieli dostęp do sieci.

Grecy mówią "tak", złoty się umacnia. Frank najtańszy od miesiąca

Przyjęcie przez grecki parlament pierwszego pakietu reform wpłynęło na umocnienie złotego. W czwartek polska waluta umacnia się w parze do franka. Ok. 12.00 trzeba było za niego zapłacić 3,94 zł, a to najniższy poziom od miesiąca. Złoty umacnia się także w parze do euro, które jest najtańsze na naszym rynku od sześciu tygodni.

Rosną ceny w strefie euro, ale nieznacznie

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły w czerwcu o 0,2 proc. rok do roku - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w końcowym wyliczeniu. To dokładnie tyle, ile prognozowano i nieco mniej niż w minionym miesiącu. W Polsce nadal deflacja.

Szef NIK wziął pod lupę budżet państwa i "wypomni rządowi zmiany w OFE"

Krzysztof Kwiatkowski wypomni rządowi zmiany w OFE. Przypomni, 
że obniżenie długu to nie skutek reform - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita". W przyszłym tygodniu szef Najwyższej Izby Kontroli przedstawi w Sejmie analizę z wykonania budżetu za 2014 rok. Jednym z głównych punktów jego wystąpienia ma być zabieg rządu Donalda Tuska, dzięki któremu znacznie obniżył państwowy dług publiczny.

Grecka Syriza podzielona. "Mieli wybór między dżumą a cholerą"

Po burzliwej debacie grecki parlament poparł porozumienie z kredytodawcami i pierwszy pakiet reform gospodarczych. Był to niezbędny warunek to podjęcia negocjacji z zachodnimi partnerami na temat nowego programu pomocowego. Gośćmi "Otwarcia dnia" byli Stefan Skotis ze Stowarzyszenia Greków "Odysseas" oraz Michał Jaranowski z "Deutsche Welle".

Prawy Sektor kontra rząd Ukrainy. Polska ma się czegoś bać?

Po sobotniej strzelaninie w Mukaczewie Petro Poroszenko robi czystkę w administracji obwodu zakarpackiego. Prezydent Ukrainy zwolnił ze stanowisk szefa administracji obwodowej oraz miejscowych komendantów milicji i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Szef państwa zapowiedział także wymianę całego personelu służb granicznych w tym regionie i ostrzegł, że władze będą bezwzględne w zwalczaniu lokalnych mafii, które zajmują się przemytem do Unii Europejskiej. Nie jest to odległa sprawa od Polski, bowiem w rosyjskich mediach pojawiają się także informacje, że bojownicy Prawego Sektora ruszą na nasz kraj i wskazują, że Słowacja już dozbroiła swoje służby na granicy z Ukrainą. Czy mamy się czego bać? Gośćmi "Otwarcia dnia" byli Michał Kacewicz z "Newsweek" oraz dyplomata Wiktor Ross.

Koniec rosyjskiej utopii. Putin dusi gospodarkę regionów

Wzrost pensji o 50 proc., średnia długość życia wynosząca 74 lata, miejsca w przedszkolach dla wszystkich dzieci - tak miała wyglądać rosyjska utopia, którą obiecał obywatelom Władimir Putin zaledwie trzy lata temu - pisze "The Moscow Times". Dzisiaj nikt o nich nie pamięta, bowiem regiony, na których barki spadły reformy socjalne zadłużają się w rekordowym stopniu i przestają być wypłacalne. Dodatkowo Kreml tnie im dofinansowywanie, bo sam łata rosnącą pod wpływem sankcji, embarga i niskich cen ropy, dziurę budżetową.

PKP: awaria zażegnana. Znów kupimy bilety w sieci bez problemów

Awaria systemu informatycznego została naprawiona; sprzedaż biletów przez internet odbywa się w normalnym trybie - poinformowała w czwartek rano w komunikacie spółka PKP Informatyka, która odpowiada za działania systemu sprzedaży online. Przyczyną awarii były błędy jednego z modułów sprzedaży i rezerwacji biletów.

Amerykanie przyglądają się Atenom, na Wall Street spadki

Środowa sesja na Wall Street przyniosła początkowo nieduże zmiany po wystąpieniu prezes Fed Janet Yellen, która powtórzyła, że chciałaby podnieść stopy procentowe w tym roku. W końcówce indeksy zniżkowały po informacji o starciach demonstrantów z policją w Atenach.