Najnowsze

Najnowsze

"Świat", 18.06

- Papież wzywa do ochrony Matki Ziemi, to jest słuszny apel i ja się do niego przychylam - powiedział w czwartek prof. Jerzy Buzek, który był gościem Jacka Stawiskiego w programie "Świat". Były premier skomentował w ten sposób nową encyklikę, w której papież Franciszek zwrócił uwagę na konieczność drastycznej redukcji emisji m.in. dwutlenku węgla poprzez zastępowanie paliw kopalnych i rozwijanie odnawialnych źródeł energii.

Nowy rekord na amerykańskiej giełdzie. Po 15 latach

W czwartek amerykańska giełda papierów wartościowych Nasdaq zanotowała najwyższe wyniki od 15 lat - informuje Reuters. To reakcja na dobre dane z amerykańskiej gospodarki i nadzieje na przełom ws. Grecji. Na tym parkiecie notowanych jest prawie 3 tys. spółek, wśród nich Google, Intel, Microsoft czy Apple.

Buzek: papież ma rację w sprawie węgla. My tego nie negujemy

- Papież wzywa do ochrony Matki Ziemi, to jest słuszny apel i ja się do niego przychylam - powiedział w czwartek prof. Jerzy Buzek, który był gościem Jacka Stawiskiego w programie "Świat". Były premier skomentował w ten sposób nową encyklikę, w której papież Franciszek zwrócił uwagę na konieczność drastycznej redukcji emisji m.in. dwutlenku węgla poprzez zastępowanie paliw kopalnych i rozwijanie odnawialnych źródeł energii.

Furtka dla Grecji zamyka się. Przełomu w Luksemburgu nie było

Czwartkowe spotkanie ministrów finansów strefy euro zakończyło się bez porozumienia w sprawie pomocy dla Grecji - poinformował unijny komisarz ds. euro Valdis Dombrovskis. Ale szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem poinformował, że ministrowie mogą przedłużyć program pomocowy dla Grecji przed końcem miesiąca, ale wcześniej musi zostać przedstawiony wniosek w tej sprawie ze strony greckiej.

"Kierowcy Ubera są pracownikami firmy". Orzeczenie, które wstrząśnie branżą?

Kierowcy Ubera są pracownikami firmy, a nie tylko użytkownikami internetowej aplikacji - stwierdziła Kalifornijska Komisja Pracy. Według niej Uber "uczestniczy w każdym aspekcie swojej działalności". A to może oznaczać dla amerykańskiej firmy znaczny wzrost kosztów działalności, bo będzie musiała opłacać np. składki na ubezpieczenia zdrowotne i emerytalne. To może odbić się także na innych firmach, które opierają swoją działalność na tzw. sharing economy, czyli wypożyczaniu dóbr innym - samochodów czy mieszkań.

KNF: SKOK Wesoła trafi pod skrzydła PKO BP

Komisja Nadzoru Finansowego podjęła w czwartek jednogłośnie decyzję o przejęciu Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo–Kredytowej Wesoła w Mysłowicach przez Powszechną Kasę Oszczędności Bank Polski SA - poinformowała KNF w komunikacie.

"Biznes dla Ludzi", 18.06

Jak rząd ochroni osoby inwestujące w tzw. polisolokaty? Czas pracy a przerwy i nadgodziny; kiedy możliwy jest nierówny podział majątku? Jaki język sprzedaży trafia do klientów? Na te pytania, wraz z ekspertami, odpowiedział Jan Niedziałek w programie "Biznes dla ludzi".

Inwestujesz w polisolokaty? Wyjaśniamy, jakie zmiany przygotował rząd

W dzisiejszym "Biznesie dla ludzi" poruszymy temat polisolokat oferowanych przez zakłady ubezpieczeniowe. W tym tygodniu rząd przyjął bowiem projekt, który chroni inwestujących w te produkty finansowe. To, na czym mają polegać zmiany, wyjaśni Jan Niedziałek w rozmowie z Maciejem Samcikiem, ekonomistą i dziennikarzem ekonomicznym.

Belgia zaaresztowała rosyjskie mienie. Kreml "zaniepokojony"

Kreml oświadczył w czwartek, że uważnie bada decyzję Belgii o nałożeniu aresztu na rosyjskie mienie państwowe w tym kraju. Bruksela egzekwuje w ten sposób wyroku sądu w odpowiedzi na pozew złożony przez byłych akcjonariuszy nieistniejącego już koncernu Jukos.

Bogdanka wypłaci dywidendę. Zarząd rekomendował inaczej

Walne Zgromadzenie Bogdanki SA zadecydowało w czwartek o przeznaczeniu 119 mln zł na wypłatę dywidendy, choć zarząd spółki rekomendował, by części zysku nie przeznaczać bezpośrednio na dywidendę. Uzasadniał taką propozycję trudną sytuacją finansową spółki.

Gazprom zamierza rozbudować Nord Stream. Sankcje zablokują projekt?

Gazprom zbuduje dwie nowe nitki gazociągu Nord Stream wraz z europejskimi partnerami: koncernami OMV, Shell i E.On - poinformował rosyjski gigant gazowy cytowany przez agencję dpa, w czwartek na międzynarodowym forum ekonomicznym w Petersburgu. - To jest dosyć niewygodna informacja, zwłaszcza w kontekście przedłużenia sankcji gospodarczych przez Unię Europejską - oceniła w rozmowie z tvn24bis.pl Zuzanna Nowak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Kudrin na forum w Petersburgu: nasze własne sankcje uderzają w Rosję bardziej, niż te zachodnie

W Petersburgu od dziś trwa 19. Międzynarodowe Forum Ekonomiczne, najważniejsze takie spotkanie w Rosji, nieoficjalnie nazywane "rosyjskim Davos". Podobnie jak w 2014 roku z powodu agresywnej polityki Rosji wobec Ukrainy na przyjazd do rodzinnego miasta prezydenta Władimira Putina zdecydowało się zaledwie kilku szefów państw i rządów. Choć poruszane są takie kwestie, sankcje, energetyka i pomoc dla Grecji.

Europejczycy nie ćwiczą, a to kosztuje. 80 mld euro rocznie

Brak aktywności fizycznej zabija pół miliona Europejczyków rocznie i kosztuje Europę 80 mld euro - alarmują eksperci. Według badań aż 18 proc. dorosłych Polaków nie jest wystarczająca aktywnych; brak aktywności jest też dużym problemem wśród polskich nastolatków.

Piotrowska-Oliwa: Polska powinna być na "rosyjskim Davos", pomimo sankcji. Biznes nie znosi próżni

Świat biznesu gości u Putina. Forum ekonomiczne w Petersburgu to, podobnie jak forum w Davos, okazja do dyskusji o wielkim biznesie i do zawierania cennych kontaktów. - To miejsce, gdzie warto być - mówi Grażyna Piotrowska-Oliwa obejmie, prezes operatora Virgin Mobile Polska i była szefowa PGNiG. - Uczestniczą w nim wszyscy, którzy liczą się światowym biznesie. Nie ma lepszego miejsca do robienia interesów. Także Polska powinna tam być, Rosja jest naszym partnerem biznesowym. A sytuacja polityczna się znormalizuje.

Miał być awans w ostatniej chwili. Ale rzeczniczka Karpińskiego "zrezygnowała"

Rzeczniczka ministerstwa skarbu Agnieszka Jabłońska-Twaróg nie zasiądzie w radzie nadzorczej Agencji Rozwoju Przemysłu. - Zrezygnowałam - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl. "Gazeta Wyborcza" poinformowała dziś, że w ostatnich godzinach urzędowania Włodzimierz Karpiński, były minister skarbu, powołał do rady nadzorczej ARP swoją rzeczniczkę prasową. Do rady powołano natomiast Ewę Ger, byłą dyrektor w TVP.

Antypolska, ekologiczna, lewicowa. Nowa encyklika papieża

Ziemia, nasza siostra, "protestuje z powodu zła, jakie jej wyrządzamy nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem i rabunkową eksploatacją dóbr" - napisał papież Franciszek w encyklice "Laudato si" (Pochwalony bądź), poświęconej - jak wyjaśnił - "trosce o wspólny dom".