Najnowsze

Najnowsze

Grecy znów pójdą do urn. "Wybory mogą umocnić poparcie dla pomocy"

Planowane na 20 września przedterminowe wybory w Grecji mogą pomóc zwiększyć poparcie dla trzeciego programu pomocy dla Aten - ocenił szef gabinetu przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, Martin Selmayr. Natomiast szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem podkreślił, że ma nadzieję, że do wyborów dojdzie szybko.

"Świat", 20.08

Goście programu "Świat" rozmawiali m.in. o projekcie ustawy pomocy dla frankowiczów. - Nie tą drogą trzeba pomoc - uważa prof. Ryszard Bugaj, ekonomista. - Głęboko będę się tej poprawce przyglądał - dodał Aleksander Pociej, senator PO.

Cipras składa rezygnację. Będą przedterminowe wybory w Grecji

Aleksis Cipras rezygnuje. Premier Grecji ogłosił swoją dymisję w czasie orędzia do narodu. Wezwał też do przedterminowych wyborów parlamentarnych w najbliższym możliwym terminie. Cipras liczy na wzmocnienie swej pozycji w głosowaniu. Wszystko wskazuje na to, że odbędzie się ono 20 września.

„Biznes dla ludzi”, 20.08

Co mówi o nas nasza historia kredytowa? Na co uważać przy podpisywaniu umowy z klubem fitness lub siłownią? Czy pracownicy mają prawo wiedzieć o zarobkach swoich współpracowników? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych w programie „Biznes dla ludzi”.

Pozew zbiorowy ws. zmian w OFE. Sąd odroczył sprawę

Do 24 września Sąd Apelacyjny w Warszawie odroczył w czwartek zbadanie, czy pozew zbiorowy w związku z rządową reformą Otwartych Funduszy Emerytalnych jest dopuszczalny prawnie - poinformowała rzeczniczka SA sędzia Barbara Trębska.

PGNiG wierci. 27 odwiertów w sześć miesięcy

27 odwiertów wykonało w pierwszej połowie 2015 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Znajdują się one na koncesjach zlokalizowanych w Wielkopolsce i na Podkarpaciu - podała w czwartek spółka. Są to otwory zarówno poszukiwawcze, badawcze, rozpoznawcze jak i eksploatacyjne.

"Poprawka SLD jest szalona". Sporu o ustawę frankową ciąg dalszy

Poprawka SLD do ustawy o frankowiczach, przerzucających 90 proc. kosztów na banki, jest szalona i demolująca - powiedział w TVN24 Biznes i Świat prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Wincenty Elsner z SLD ripostował, że jeżeli banki nie poniosą tych kosztów, to będa musieli ponieść je kredytobiorcy. - To istotny problem społeczny - tłumaczył poseł.

Dlaczego paliwa tanieją wolniej niż ropa? Tłumaczymy

Cena amerykańskiej ropy naftowej w ostatnim roku spadla o ponad 57 proc. Spadają także ceny paliw na stacjach benzynowych. Obecnie za benzynę Pb95 płacimy średnio 4,86, a za paliwo do diesli 4,46 zł za litr. To wartości niższe o 40-50 groszy niższe niż przed rokiem. Dlaczego paliwa nie tanieją tak gwałtownie jak ropa naftowa? Wszystko przez podatki, czyli m.in. VAT i akcyzę.

"Milion w portfelu", 20.08

W dzisiejszym programie „Milion w portfelu” sprawdziliśmy portfel inwestycyjny Błażeja Bogdziewicza z Caspar Asset Management.

Chcą zamknięcia najstarszej elektrowni jądrowej na świecie

Organizacja Greenpeace rozpoczęła w Szwajcarii działania na rzecz definitywnego zamknięcia najstarszej na świecie elektrowni jądrowej Beznau, argumentując, że nie wytrzymałaby ona silniejszego trzęsienia ziemi - poinformowali w czwartek działacze organizacji.

Tauron: nie zmieniamy warunków kupna kopalni Brzeszcze

Nie zmieniły się warunki wyjściowe dotyczące nabycia kopalni Brzeszcze przez Tauron; powinny one spełniać założenia biznesowe spółki - wynika z czwartkowej wypowiedzi prezesa Tauron Polska Energia Dariusza Lubery.

Komisarz UE odpowiada Dudzie ws. klimatu

UE jednomyślnie ustaliła swoje podejście do polityki klimatycznej - w ten sposób unijny komisarz ds. klimatu Miguel Canete odpowiedział prezydentowi Andrzejowi Dudzie na jego zastrzeżenia dotyczące zobowiązań UE do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Miał być wielki strajk Polaków na Wyspach. Przyszło kilkanaście osób

Zamiast do pracy, pod budynek brytyjskiego Parlamentu - tak miał wyglądać wielki strajk Polaków na Wyspach, którzy chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko antyemigranckiej retoryce rządu Davida Camerona. Strajk okazał się niewypałem, protestować przyszło jedynie kilkanaście osób. Znacznie lepiej wygląda konkurencyjna akcja, w ramach której Polacy oddają krew w brytyjskich szpitalach.

Polacy mają dość antyimigracyjnej retoryki. "Strajk jest niepotrzebny i niedobry"

- Sprawa turystyki zasiłkowej jest wyolbrzymiana. Ludzie nie wyjeżdżają z Polski, by dostawać tam zasiłek, tylko żeby pracować. Ich wkład w gospodarkę brytyjską w ciągu ostatnich lat był ogromny - powiedział Krzysztof Bobiński, prezes Fundacji "Unia-Polska". Prof. Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki UW przypomniał, że "obywatel innego państwa członkowskiego nie może być (...) traktowany gorzej". Zdaniem Bobińskiego czwartkowy strajk jest jest jednak "niepotrzebny i niedobry", bo brytyjski "rząd i tak zdaje sobie sprawę z tego, że wkład imigrantów jest ogromny".

Ropa nadal dołuje. "Na rynku paliw jest niedźwiedzi sentyment"

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku pogłębiają spadki i są już najniżej od ponad 6 lat. To reakcja na niespodziewany wzrost zapasów surowca w USA - informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 40,45 USD, po zniżce o 35 centów.

Trudniejszy dostęp do kredytów, niższe PKB, czy "nie płaczmy po bankach"? Spór o ustawę ws. frankowiczów

Ustawa o frankowiczach to zagrożenie nie tylko dla banków, ale całej gospodarki - mówią zgodnie ekonomiści w programie "Otwarcie Dnia". - Nie płaczmy po bankach, ich strata to nic w porównaniu do tego, ile zarabiają - ripostuje przedstawiciel konsumentów. Gorąca dyskusja na antenie TVN24 Biznes i Świat to efekt negatywnej oceny, jaką ustawie ws. frankowiczów wystawił Komitet Stabilności Finansowej.

Trudny czas dla turystyki. Zapłacimy więcej za wycieczki?

Ataki terrorystyczne spowodowały, że ten sezon, to trudny czas dla branży turystycznej. - To jest zrozumiałe po wydarzeniach, jakie miały miejsce - przyznał Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki. Jak stwierdził Jan Korsek z Polskiej Organizacji Turystycznej, "biura turystyczne musiały zmienić swoją strategię, rezygnując np. z Egiptu i oferując inne kierunki w zamian. To jest bardzo trudna operacja". Mogą też zostać wprowadzone zmiany w prawie, by biura ponosiły większą odpowiedzialność za informowanie klientów o zagrożeniach, jakie występują w danych krajach. Goście TVN24 Biznes i Świat wykluczali jednak, by któreś biuro turystyczne miało upaść jeszcze w tym sezonie.

Gratka dla fanów Beatlesów. Ich pierwszy kontrakt idzie pod młotek

Pierwszy kontrakt Beatlesów idzie pod młotek. 6-stronicowa umowa pochodząca z 1961 roku została podpisana w Hamburgu i to właśnie tam swoją bogatą karierę zaczęła grupa z Liverpoolu. Szacuje się, że kontrakt zostanie sprzedany za 150 tys dolarów. Aukcję zaplanowano na 19 września w domu aukcyjnym Heritage w Nowym Jorku.

Warner Bros walczy z piratami w rosyjskim sądzie. I wygrywa

Warner Bros jest pierwszą zagraniczną firmą, która skorzystała z rosyjskiego antypirackiego prawa. Dzięki niemu amerykański producent doprowadził do zablokowania na obszarze Federacji Rosyjskiej nielegalnej dystrybucji filmu w internecie - podała w oświadczeniu rządowa agencja kontrolująca media Roskomnadzor. 16 właścicieli stron już ograniczyło dostęp do filmu. Pozostałe cztery wezwano do usunięcia nielegalnych treści do 24 sierpnia, w przeciwnym razie zostaną zablokowane.