PiS: prezydent dotrzymał obietnicy. Opozycja: różnice wobec zapowiedzi


Prezydent, przedstawiając projekt ustawy w sprawie umów na kredyty walutowe, wywiązał się z obietnicy - uważa PiS. Politycy opozycji wskazują, że projekt różni się od tego, o czym Andrzej Duda mówił w trakcie kampanii wyborczej.

Projekt ustawy o "sposobach przywrócenia równości stron" w umowach na kredyty walutowe został przedstawiony w piątek przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Macieja Łopińskiego. Zakłada m.in. przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po "sprawiedliwym" kursie.

Jak wyliczany kurs?

Jak mówił Łopiński, "sprawiedliwy" kurs ma być indywidualnie wyliczany dla każdego kredytobiorcy według specjalnego kalkulatora, zawierającego określony algorytm. Zapisy projektu - tłumaczył - mają obejmować tych, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Nie będzie obejmować wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.

Prezydencki projekt chwalą politycy PiS, choć nie wykluczają zmian podczas prac nad nim w Sejmie.

- Pan prezydent wywiązał się ze złożonej publicznie obietnicy. Nowe prawo ma być w założeniu odciążeniem dla tzw. grupy frankowiczów, czyli klientów banków uwikłanych w niebezpieczny instrument, jakim okazał się kredyt denominowany we franku szwajcarskim. Ten projekt stał się ciałem i będzie procedowany przez Sejm - powiedział wiceszef sejmowej komisji gospodarki i rozwoju poseł Maks Kraczkowski.

- Prezydent stawiał wyraźny akcent na wypełnianie swoich zobowiązań poczynionych w kampanii wyborczej. Uważam, że to było jedno z istotniejszych i wyczekiwanych działań ze strony Andrzeja Dudy. Nie ma projektu ustawy, który będzie zaspokajał oczekiwania wszystkich potencjalnych interesariuszy. Zdaję sobie sprawę, że potrzebny będzie kompromis. Ewentualne prace idące w kierunku doprecyzowania czy doszlifowania tego projektu będą toczyć się w komisjach sejmowych. Wierzę, że to nastąpi - dodał.

Krytyka prezydenta

W ocenie szefa klubu PO Sławomira Neumanna prezydencka inicjatywa świadczy o tym, że zapowiedzi Andrzeja Dudy z kampanii wyborczej były "czystym oszustwem wyborczym". - Dzisiaj mamy tego dowód. Wtedy pan Andrzej Duda, jako kandydat, obiecywał, że ci, którzy mają kredyty we frankach, przewalutują je po kursie z dnia zaciągnięcia, czyli kiedy frank kosztował ok. 2-2,5 złotych. Myśmy wtedy wskazywali, że to jest oszustwo, że tak nie będzie. Tak nie może być, bo to jest nieuczciwe po pierwsze, a po drugie rozwali system bankowy w Polsce - podkreślił Neumann.

Jak dodał, prezydent Andrzej Duda "poszedł po rozum do głowy". - On i jego kancelaria są już odpowiedzialni za pieniądze na budżet, za sytuację finansową w kraju, więc piszą projekt bardziej uczciwy i bardziej racjonalny - zaznaczył szef klubu PO.

Przypomniał, że klub Platformy złożył w piątek w Sejmie własny projekt przewidujący wsparcie dla frankowiczów.

Co było?

Projekt jest identyczny jak rozwiązania, nad którymi Sejm pracował - z inicjatywy Platformy - pod koniec poprzedniej kadencji. Zakłada on możliwość przewalutowania kredytu hipotecznego wziętego w walucie, na złotówki, po kursie z dnia przewalutowania. Różnica w wartości kredytu miałaby zostać podzielona po równo - między bank i klienta.

Zdaniem lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, koncepcja zaprezentowana przez ministra Łopińskiego, nie jest zła, choć - jak dodał - wciąż znamy zbyt mało szczegółów. - Ważne, żeby zobaczyć, jak wygląda to na przykładzie "przeciętnego Kowalskiego", biednego "Kowalskiego" i bogatego "Kowalskiego". Źle by było, gdyby okazało się, że osoby najzamożniejsze, te które mają miliony franków kredytu, najwięcej na tym zyskały, a osoby mniej zamożne nie zyskałyby - powiedział Petru.

Ocenił też, iż "wygląda też na to, że to nie jest transakcja jednoznacznie korzystnie dla kredytobiorców", bo nie będą oni mogli przewalutować tego kredytu z dnia jego zaciągnięcia, a "kurs zostanie wyliczony na zasadzie różnicy pomiędzy kredytem gdyby on był zaciągnięty z złotych, a kredytem, który był wzięty we franku szwajcarskim".

- Jeszcze raz: kierunek nie jest zły, natomiast zdziwiony jestem, jak można w ogóle przedstawiać propozycje niepoliczone. Ja rozumiem, że KNF ma policzyć, ale odpowiedzialny urząd, jakim jest pałac prezydencki, wypadałoby, żeby zrobił przynajmniej wstępne założenia. Żebyśmy wiedzieli, o jakiej skali problemów nie tylko dla sektora bankowego, ale również dla przeciętnego Polaka, mówimy - zaznaczył szef Nowoczesnej.

Wizja prezydenta?

Poseł Kukiz'15 Ireneusz Zyska ocenił w piątek w rozmowie z PAP, że projekt prezydencki to "krok w dobrą stronę". Przekonywał jednocześnie, że byłoby lepiej, gdyby był to projekt rządowy, a nie prezydencki.

Zdaniem Zyski prezydent - przygotowując projekt - mimo wszystko "uległ poprawności politycznej i w zbyt dużym stopniu lobby bankowemu". Poseł wyraził też zdziwienie, że projekt został przedstawiony bez opinii KNF i bez konkretnych wyliczeń.

Zyska zadeklarował, że klub Kukiz'15 chce być "promotorem dobrej zmiany dla środowiska frankowiczów". - Nie potępiamy projektu prezydenta, to początek dyskusji, która się będzie toczyła w Sejmie, musimy szukać rozwiązań, które będą korzystne dla frankowiczów - zadeklarował poseł Kukiz'15.

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak powiedział PAP, że prezydencki projekt ustawy różni się od tego, o czym Andrzej Duda mówił w trakcie kampanii wyborczej. - Mówiono o tym, że kurs przewalutowania ma pochodzić z momentu wzięcia kredytu, a teraz ma być kurs uśredniony - zaznaczył Stefaniak. Dodał, że więcej na temat projektu ustawy będzie można powiedzieć dopiero po tym, jak jego skutki finansowe oceni Komisja Nadzoru Finansowego.

Przedstawiony w piątek projekt zakłada trzy rodzaje restrukturyzacji kredytów: dobrowolną, przymusową i przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Projekt ma obejmować tych kredytobiorców, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Nie będzie obejmować wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.

W piątek przypada pierwsza rocznica "czarnego czwartku". 15 stycznia 2015 roku szwajcarski bank centralny (SNB) podjął decyzję o uwolnieniu kursu franka wobec euro, co doprowadziło do paniki na rynku i skokowego umocnienia się szwajcarskiej waluty, m.in. wobec złotego.

Spowodowało to, że szereg właścicieli frankowych kredytów hipotecznych znalazło się w niezwykle trudnej sytuacji. Wiele z tych kredytów miało w nowej sytuacji wskaźnik LtV przekraczający 100 proc., co oznaczało, że wartość hipoteki była niższa niż wartość kredytu. Wielu kredytobiorców miało też do spłacenia więcej, niż przed laty zaciągnęli.

Autor: gry / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali Ministerstwu Finansów dane ponad 177 tysięcy osób fizycznych i 115 tysięcy podmiotów – poinformowała rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Źródło:
PAP

Senat opowiedział się w środę za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku. Zmiana wiąże się z mniejszymi wpływami do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie około 4,6 miliarda złotych. Według zapewnień Ministerstwa Finansów luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Senatu

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Biały Dom rozważa znaczne obniżenie ceł na import chińskich towarów w celu deeskalacji sporu handlowego z Chinami - podał w środę "Wall Street Journal". Według źródeł dziennika cła mogą spaść ze 145 procent do 50-65 procent.

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck wyraził obawy przed potencjalnymi negocjacjami między Rosją a USA w sprawie gazociągów Nord Stream. - Co zrobią Europejczycy, jeśli zostaniemy postawieni przed faktami dokonanymi? - pytał, podkreślając konieczność utrzymania kontroli nad infrastrukturą.

"Wydaje się, że jest to palące pytanie". Wicekanclerz Niemiec ostrzega

"Wydaje się, że jest to palące pytanie". Wicekanclerz Niemiec ostrzega

Źródło:
PAP

500 milionów i 200 milionów euro to wysokość kar nałożonych odpowiednio na Apple i Metę przez Komisję Europejską. Według Brukseli firmy te złamały Akt o rynkach cyfrowych (DMA). To pierwsza kara nałożona na spółki technologiczne za naruszenie tych zasad.

Kary dla gigantów technologicznych

Kary dla gigantów technologicznych

Źródło:
PAP

Rozwój sztucznej inteligencji to kluczowy element narodowej strategii rozwoju polskiej gospodarki - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski, podczas wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Podkreślił również konieczność przeprowadzenia transformacji energetycznej oraz deregulacji.

Trzaskowski: to kluczowy element rozwoju i bezpieczeństwa państwa

Trzaskowski: to kluczowy element rozwoju i bezpieczeństwa państwa

Źródło:
PAP

Szef Open AI Sam Altman wskazał, że zwracanie się do ChatGPT za pomocą słów "proszę" i "dziękuję" kosztowało firmę sporo pieniędzy. Kwota ta ma iść w dziesiątki milionów dolarów.

Ile kosztują "proszę" i "dziękuję"? Zaskakująca odpowiedź Sama Altmana

Ile kosztują "proszę" i "dziękuję"? Zaskakująca odpowiedź Sama Altmana

Źródło:
USA Today

Intel zamierza ujawnić w tym tygodniu plany zwolnienia 20 procent pracowników - donosi Bloomberg, powołując się na osobę znającą sprawę. Oznacza to, że pracę straci około 21 tysięcy osób. Krok ten ma usprawnić operacje i zmniejszyć nieefektywność biurokratyczną.

Gigant chce zwolnić 20 procent pracowników

Gigant chce zwolnić 20 procent pracowników

Źródło:
Reuters

Donald Trump przekazał, że nie ma zamiaru zwalniać prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, choć zażądał od niego obniżenia stóp procentowych. Wcześniej prezydent USA nazwał szefa Fed "wielkim frajerem".

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Źródło:
PAP

Rezerwa Federalna to jedna z najważniejszych finansowych instytucji świata. Gdyby straciła wiarygodność, to straciłaby zdolność wpływania na rynki. Bank centralny USA jest pod presją Donalda Trumpa i Fed grozi zależność od władzy wykonawczej - ostrzegają ekonomiści.

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Źródło:
PAP

Elon Musk zapowiedział, że od maja planuje poświęcać znacznie mniej czasu na kierowanie DOGE (Departamentem Wydajności Państwa) i skoncentruje się na przewodzeniu Tesli.

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2025 roku była niższa niż przed rokiem o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Z kolei w cenach bieżących sprzedaż w ubiegłym miesiącu wzrosła o 0,6 procent rok do roku.

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana. Zwycięzca wygrał niemal 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 22 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump odpowiada za nowy trend - "Sell America" (sprzedawać Amerykę). Cła i wojna handlowa, chaotyczne decyzje czy próby zwolnienia szefa Fed sprawiły, że inwestorzy pozbywają się amerykańskich obligacji, akcji i uciekają od dolara - wskazują media z USA, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Donald Trump zaczął nowy trend

Donald Trump zaczął nowy trend

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że USA otrzymały do tej pory 18 pisemnych propozycji porozumień handlowych, a Stany prowadzą obecnie rozmowy z 34 krajami. Trwają też prace nad umową z Chinami, ale minister finansów Scott Bessent miał określić te rozmowy jako "mordęgę".

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

Źródło:
PAP

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Rosja obniżyła prognozę dotyczącą przychodów z eksportu ropy naftowej i gazu na lata 2025–2027 - podał Reuters, powołując się na dokument rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Źródło:
Reuters

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP