Najnowsze

Najnowsze

Więcej biedy w połowie kraju

W 2014 r. w skrajnym ubóstwie żyło 7,4 proc. Polaków egzystujących w gospodarstwach domowych, tyle samo ile rok wcześniej - wynika z danych GUS. Ale to tylko średnia dla kraju, a aż w połowie województw mieliśmy wzrost biedy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Koronkowa bielizna, jabłka, memy. 9 rzeczy zakazanych w Rosji

W ciągu ostaniach lat Władimir Putin wciągnął na czarną listę zakazanych rzeczy w Rosji wiele nowych pozycji. Blokowanie stron internetowych, karanie "propagandy homoseksualnej", niszczenie żywności - to tylko niektóre z nich. Organizacje broniące praw człowieka alarmują, że łamane są podstawowe swobody obywatelskie, ale część zakazów bywa zabawna dla postronnych obserwatorów - pisze amerykański serwis CNN Money.

Hakerzy nie śpią, a "bariera chroniąca internautów jest bardzo cienka"

Kilka dni temu hakerzy poinformowali o włamaniu na komputery portalu Ashley Madison, wykorzystywanego przez małżonków do organizowania sobie "skoków w bok". Twierdzą, że wykradli stamtąd dane 37 milionów osób. Eksperci przestrzegają, że wielu z nas także może paść ofiarą hakerów. - Bariera chroniąca internautów przed dostępem do ich danych, takich jak login, hasła jest bardzo cienka - powiedział Piotr Konieczny z portalu niebezpiecznik.pl. Zdaniem Rafała Jarząbka z Panoptykonu, "powinniśmy uważać na prywatne informacje dotyczące naszych związków, miejsca naszego pobytu. Takie informacje to łakomy kąsek różnych przestępców". A te często są publikowane na portal społecznościowych, gdzie może je przeczytać potencjalny przestępca.

Trwa walka o skarby Arktyki. "Ale w razie katastrofy ekologicznej skutki odczuje też Polska"

Arktyka to eldorado energetyczne i bardzo bogaty rejon, tylko słabo dostępny - powiedział Andrzej Szcześniak, ekspert ds. energetyki na antenie TVN24 BiŚ. Przed hurraoptymizmem w próbach pozyskania tych naturalnych bogactw przestrzegała natomiast Magdalena Figura z Greenpeace. - W przypadku niekontrolowanego wycieku ropy może dojść do zanieczyszczenia setek tysięcy kilometrów wybrzeża. To będzie miało katastrofalne skutki zarówno dla przyrody jak i mieszkających tam ludzi - przestrzegała.

Smartfony znad Wisły rozpychają się na rynku. Polak potrafi?

Lark, MyPhone, Pentagram, Kruger&Matz, GoClever – to nie są nazwy zachodnich koncernów, tylko polskich firm produkujących smartfony i tablety. Marki znad Wisły coraz bardziej rozpychają się na krajowym rynku, ale czy mają jakiekolwiek szanse w starciu ze światowymi gigantami?

Google przegrał. Musi usunąć linki przez "prawo do zapomnienia"

Google musi usunąć linki do dziewięciu newsów na mocy obowiązującego "prawa do zapomnienia". Mimo że wcześniejsze linki dotyczące sprawy zostały wykasowane, pojawiły się kolejne - mówiące o samym ich usunięciu. Taką decyzję wydał Brytyjski Urząd Komisarza Informacyjnego (ICO), odpowiednik polskiego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Media społecznościowe podbijają świat finansowy. Podglądaj innych i inwestuj

Przy pomocy specjalistycznych portali początkujący inwestorzy mogą podglądać profile inwestorów i na przykład kopiować ich strategie. Inwestor udostępniający bowiem swój profil otrzymuje część kwoty zainwestowanej przez swoich obserwatorów. - W tej chwili mam 600 obserwatorów, dzięki temu dostaję dodatkowe pieniądze. Im więcej osób kopiuje moje wybory inwestycyjne, tym więcej pieniędzy dostaję od portalu społecznościowego. Mówimy nawet o kilkuset dolarach miesięcznie - tłumaczył Christian Wittig, inwestor. Tzw. social trading jest idealnym rozwiązaniem dla początkujących. Niedoświadczony inwestor ponosi mniejsze ryzyko, a częścią swojego zysku płaci za wiedzę doświadczonych użytkowników.

Bez innowacji nie ma rozwoju. A Polska daleko od liderów

W kraju wzrasta konieczność inwestycji w prace badawczo-rozwojowe - takie dane płyną z raportu opracowanego przez PwC i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Większe zaangażowanie firm w badania i rozwój to środek na tworzenie innowacyjnej gospodarki – twierdzą eksperci.

Innowacyjny projekt Taurona. Szuka antidotum na problem z CO2

Jak przechować nadwyżkę energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł energii i co zrobić z dwutlenkiem węgla? Tauron stoi na czele konsorcjum, które pracuje nad przekształcaniem CO2, który powstaje przy spalaniu paliw w instalacjach przemysłowych, na gaz syntezowy. Trwa proces ochrony patentowej rozwiązania. Jeżeli projekt się powiedzie, może zrewolucjonizować sektor energetyki.

Cipras gra va banque, w Syrizie rozłam. Co czeka Grecję?

Grecki premier podał się do dymisji i chce wyborów, bo wierzy że naród znów postawi na Syrizę. Tylko, że w piątek odeszło z niej 25 posłów i utworzyło własną partię. A jej program? Wszystko to, czego Europa chciałaby uniknąć. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Polacy pokochali targi śniadaniowe. Ale czy przełkną wysokie ceny?

Rośnie moda na jadanie na targach śniadaniowych. Kolejne miasta dołączają do inicjatywy, a weekendowe imprezy odwiedzają tłumy. Jednak wielu odstraszają wysokie ceny, przez które zdrowe jedzenie może stanąć w gardle. Bywa bowiem, że za kanapkę z mozzarellą trzeba zapłacić 25, a szklankę lemoniady 15 złotych. Czy śniadania na świeżym powietrzu zamieniają się w targowiska próżności?

Studenci wracają do gry, rynek mieszkań ożywa. Ceny pójdą w górę?

Zaczyna się sezon żniw dla wynajmujących mieszkania. - To jest ten czas, kiedy studenci po lipcu, w którym wypoczywali zaczynają rozglądać się za mieszkaniami - przyznał Marcin Krasoń, analityk Home Brokers. Jak zauważył Sławomir Muturi, właściciel firmy wynajmującej mieszkania "Mzuri", wśród studentów widoczny jest "duży napływ cudzoziemców, którzy zaczynają studiować w Polsce". Jego zdaniem, to rekompensuje niż demograficzny.

Hakerzy grożą: ujawnimy kolejne dane z portalu dla niewiernych

Podający się za hakerów odpowiedzialnych za włamanie na komputery portalu randkowego Ashley Madison grożą ujawnieniem kolejnych danych wykradzionych z serwisu. Podkreślają, że do tej pory opublikowali ich małą część - podaje w sobotę "Wall Street Journal".

"Biznes dla Ludzi", 21.08

Czy warto płacić za szkolne ubezpieczenie dziecka? Czy szef może umieścić nasze zdjęcie na stronie internetowej firmy? Czy warto założyć konto naszemu dziecku? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi".

Gomoła: frankowiczów już dziś można uwolnić z kredytowych kajdan

Nie zgadzam się z prognozami, że ustawa frankowa, która przerzuca 90 proc. kosztów na banki, oznacza katastrofę systemu bankowego. Nie zgadza się z tym także Narodowy Bank Polski, który stwierdza w raporcie, że wypłata świadczeń przez banki nie naruszyłaby współczynników ich wypłacalności - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Marcin Gomoła, były wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Podpowiada też inne rozwiązanie, które przy okazji "urealni rynek nieruchomości". Pozwala na nie polski kodeks cywilny i w podobnej formie jest stosowane np. w USA.