Najnowsze

Najnowsze

Praca dla uchodźców w Polsce. Czy jesteśmy na to gotowi?

Przyjmiemy imigrantów i co dalej? Gdzie zamieszkają i gdzie znajdą zatrudnienie? - To jest też szansa na większy eksport, na dobry import. Na budowanie relacji z tym światem, z którego przyjechali - oceniła Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. Zdaniem Piotra Lewandowskiego z Instytutu Badań Strukturalnych, w perspektywie kilkunastu lat będzie zapotrzebowanie na polskim rynku pracy na imigrantów. Prognozy demograficzne wskazują bowiem, że Polaków na rynku pracy będzie mniej.

Strajk pilotów Lufthansy. Odwołane loty z Polski

Strajk pilotów Lufthansy uderza w polskich pasażerów. Ze względu na protest odwołano wszystkie jutrzejsze loty tego przewoźnika z Warszawy do Frankfurtu oraz z Frankfurtu do Warszawy, a także część lotów z Monachium do Warszawy.

Miliony euro dla Węgier. W związku z falą uchodźców

Komisja Europejska przydzieliła we wtorek Węgrom 4 mln euro wsparcia w związku z napływem imigrantów i uchodźców do tego kraju. Pieniądze mają być przeznaczone na poprawę infrastruktury dla migrantów, dodatkowy personel i wyposażenie ośrodków.

Barometr polskiego rynku pracy. Gdzie będą zatrudniać, a gdzie zwalniać?

Nastroje pracodawców w Polsce są optymistyczne, co jest dobrą wiadomością dla pracowników lub kandydatów do pracy - mówi w "Otwarciu Dnia" Monika Styczyńska z ManpowerGroup. Gość TVN24 Biznes i Świat podkreśla, że prognoza zatrudnienia netto (różnica między procentem pracodawców, którzy przewidują spadek zatrudnienia w kolejnym kwartale, a procentem pracodawców przewidujących wzrost zatrudnienia) wynosi 7 proc. - Najwięcej pracy będzie w sektorze transportowo-logistycznym, natomiast zwolnień można spodziewać się w branży energetyczno-gazowej - dodaje Styczyńska.

Europa azylem dla uchodźców. Jaka powinna być polityka Brukseli?

Dziesiątki tysięcy imigrantów czeka na granicach i w obozach przejściowych. O ich losie zdecydują m.in. unijne władze, które do tej pory opieszale podchodziły do kwestii rozwiązania tej trudnej sytuacji. O tym jak rozwiązać ten gigantyczny kryzys rozmawiali w programie "Otwarcie Dnia" Maciej Fagasiński z fundacji Refugee oraz Rafał Kostrzyński z UNHCR.

Prezes Izby Górniczej: świat nie odchodzi od węgla

Świat nie odchodzi od węgla – podkreślił we wtorek prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2015. Według niego mimo obecnej dekoniunktury węgiel wróci do łask.

Chiny wysyłają kolejne sygnały. Spadki w handlu zagranicznym

Chiński handel zagraniczny szósty miesiąc z rzędu był w sierpniu mniejszy w porównaniu z rokiem poprzednim - wynika z danych opublikowanych we wtorek. To zdaniem analityków potwierdza, że druga największa gospodarka świata powoli słabnie. Niemniej spadek handlu okazał się mniejszy, niż prognozowali analitycy.

Ogromne szanse, gigantyczne wyzwania. W Krynicy rusza XXV Forum Ekonomiczne

We wtorek rusza XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy. Najnowsze trendy i szanse dla gospodarki. Będzie o nich opowiadał nasz dziennikarz Paweł Blajer. - Ożywienie gospodarcze to gigantyczna szansa dla wielu firm, ale także wyzwania związane ze zmieniających się przyzwyczajeń konsumentów i coraz większej obecności technologii w biznesie - mówi gospodarz programu "Biznesu dla Ludzi".

Balcerowicz w TVN24 BiŚ: albo stracimy kolejne lata, albo się sprężymy i pokażemy gest Kozakiewicza

- Jeśli przebije się program braku reform, to możemy stracić 15, 20 lat. To się zdarza na świecie. Albo się sprężymy i pokażemy gest Kozakiewicza demagogom, którzy chcą upolityczniać gospodarkę. Tych, którzy głoszą hasła mniej pracować, więcej zarabiać - powiedział prof. Leszek Balcerowicz, pytany kiedy Polska może dogonić w rozwoju bogate kraje Europy Zachodniej. - Jak damy się im oszukać, to zmarnujemy następne lata - dodał.

Chiny zaniepokoiły. Ale na rynkach zielono

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku od rana mocno traciły. To reakcja na dane z Chin o handlu zagranicznym, w tym o osłabieniu importu ropy - wskazują maklerzy. Około godz. 11.00 baryłka ropy West Texas Intermediate jest wyceniana po 44,87 USD, z prawie 3 proc. spadkiem.

Oszczędzaj, dziel się i wydawaj. Pięć zasad, które mogą uczynić z Twojego dziecka bogacza

Niektórzy eksperci uważają, że im wcześniej dziecko zacznie uczyć się rozsądnego gospodarowania pieniędzmi tym lepiej. Można się zgadzać z takim podejściem lub nie. Warto jednak zastanowić się co zrobić, aby w przyszłości nasze dziecko miało większe szanse na to, by żyć na wysokim poziomie. Serwis "Business Insider" podpowiada, jakie zasady należy wpajać naszym pociechom.

Właściciele firm nie mają wakacji

Przeciętnie właściciel małej firmy może sobie pozwolić zaledwie na niewiele ponad sześć dni urlopu – wynika z badania przeprowadzonego wśród przedsiębiorców przez Idea Bank. Pracownik najemny ma zagwarantowane 26 dni urlopu rocznie.

Piloci Lufthansy znów strajkują

Piloci niemieckiej Lufthansy będą strajkować nie tylko dziś, lecz także w środę - poinformował w poniedziałek wieczorem ich związek zawodowy Cockpit. To już 13. strajk od kwietnia ubiegłego roku.

Pracy wystarczy dla wszystkich. Dla uchodźców też

Rząd zastanawia się, co zrobić z uchodźcami, którzy do nas trafią. Resort pracy uważa, że można im znaleźć w Polsce pracę, a ekonomiści są przekonani, że nie zbraknie jej także dla innych emigrantów – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Ścianę można zamienić w tablet

Zwykła ściana zastępuje drogi sprzęt do multimedialnej prezentacji, służąc jako dotykowy ekran – informuje „Puls Biznesu” o nowym, technologicznym wynalazku zielonogórskiej firmy Monster&Devices.

"Świat", 07.09

Gośćmi Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w programie "Świat" byli Jacek Stawiski i Maciej Warsiński.

Blokady, jajka, petardy. Rolnicy protestowali w Brukseli

Tysiące rolników, głównie producentów wieprzowiny i mleka, protestowało w poniedziałek w Brukseli, domagając się interwencji na rynku w celu podniesienia cen. Rolnicy blokowali główne instytucje europejskie ciągnikami. Policja użyła gazu łzawiącego.

Bruksela przeznaczy 500 mln euro na wsparcie dla rolników

Komisja Europejska poinformowała, że przeznaczy 500 mln euro na wsparcie dla producentów zmagających się z trudną sytuacją na rynkach rolnych. Przywrócony ma być program dopłat do przechowywania wieprzowiny, a także zwiększona elastyczność dotycząca płatności.

"3 proc. to zbyt wysoki deficyt przy wzroście 3-4 proc. PKB"

Przyjęcie 3 proc. deficytu to krok w tył w stosunku do pierwotnych planów resortu finansów; przy wzroście gospodarczym między 3 i 4 proc. PKB założony deficyt jest ewidentnie zbyt wysoki - powiedział prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.