Najnowsze

Najnowsze

PKO BP do nacjonalizacji? "Jeśli chce się sterować bankiem z pozycji ministra"

Zapytałbym zarząd PKO BP, czy entuzjastycznie podejdzie do sytuacji, w której z zewnątrz dyktuje mu się decyzje operacyjne. Czy w takiej sytuacji zarząd zostanie zwolniony z obowiązku rentownego prowadzeni biznesu? - pytał na antenie TVN24 Biznes i Świat Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Pawła Szałamachy. - Wyobrażam sobie sytuację, w której prezes banku PKO BP zaprosi klientelę konkurencyjnych banków, w przypadku gdyby próbowały podwyższyć swoje opłaty - powiedział ekspert gospodarczy PiS na naszej antenie.

Szczurek o obietnicach PiS-u. "Grożą zamrożeniem unijnych dopłat"

- Tego rodzaju zmiany [proponowane przez PiS] wprowadziłyby nas szybko ponownie w procedurę nadmiernego deficytu i groziłyby np. zamrożeniem unijnych dopłat najpierw dla rolników, później z pozostałych programów - ocenił obietnice wyborcze składane przez Prawo i Sprawiedliwość minister finansów Mateusz Szczurek na antenie TVN24 Biznes i Świat.

PKO BP asem z rękawa PiS? Szałamacha o podatku bankowym i pomocy dla frankowiczów

- Jest kilka metod, którymi można ograniczyć ryzyko przerzucania opłat na klientów banków – powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Paweł Szałamacha z PiS. Szałamacha, wymieniany wśród kandydatów na ministra w przyszłym rządzie dodał, że mamy mechanizm konkurencji w sektorze. - Wyobrażam sobie sytuację, w której prezes banku PKO BP, który jest kontrolowany przez Skarb Państwa, złoży oświadczenie publiczne, w którym zaprasza klientelę konkurencji, w przypadku gdy tamte banki próbowałyby podwyższyć swoje opłaty. Wówczas działając w takiej logice stracą biznes. Po to Skarb Państwa ma narzędzia jakim są jego aktywa, aby osiągać rozsądne cele gospodarcze - stwierdził Szałamacha.

UE zawiesiła sankcje wobec Białorusi. Także wobec Łukaszenki

Państwa UE zawiesiły na cztery miesiące sankcje wobec przedstawicieli władz Białorusi. Decyzja została podjęta w kontekście poprawy stosunków UE z tym krajem - podała Rada UE. Wśród osób wobec których zawieszono unijne sankcje jest m.in. Aleksandr Łukaszenka.

Samsung wreszcie z zyskiem. Akcjonariusze z nagrodami

Samsung ujawnił bardzo dobre wyniki za ostatni kwartał. Firma zaprezentował też wart 11,3 bln wonów (9,9 miliarda dolarów) plan skupu akcji własnych. Gigant technologiczny tak dobry trzeci kwartał zawdzięcza silnej sprzedaży swoich urządzeń.

Nadchodzi koniec roamingu

Koniec opłat roamingowych od 15 czerwca 2017 roku. O czym Komisja Europejska nie pomyślała zapowiadając zmiany w regulacji międzynarodowych połączeń? Tłumaczy Maciej Bębenek, ekspert rynku telekomunikacyjnego.

Kwota wolna od podatku musi wzrosnąć. "Wyrok oznacza wyższe podatki lub deficyt"

Trybunał Konstytucyjny uznał, że kwota wolna od podatku jest niezgodna z konstytucją. - Bardzo możliwe, że trzeba będzie podnosić inne podatki i utrzymać podwyższony VAT - uważa prof. Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej. - Wyrok TK oznacza albo większy deficyt, albo większe podatki - ocenił prof. Witold Orłowski, ekonomista PwC

Merkel wierzy w rozwój chińskiej gospodarki

Przebywająca z wizytą w Pekinie kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła w czwartek, że wierzy w rozwój chińskiej gospodarki. Podkreśliła, że Berlin opowiada się za "bardzo szybkim" zawarciem traktatu o popieraniu i ochronie inwestycji między Pekinem a UE.

Branża pogrzebowa zadłużona na miliony

Ponad 14 milionów złotych wynosi zadłużenie firm z branży pogrzebowej notowane w Krajowym Rejestrze Długów. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej uwzględniając fakt, że znaczna część tego sektora znajduje się w szarej strefie.

Rób biznes w Polsce. "Kiedyś przegonimy Niemcy"

Polska w tegorocznym rankingu Doing Business awansowała na 25. miejsce (z 32.) na świecie wśród 189 krajów, które porównujemy pod względem łatwości prowadzenia biznesu. - To najwyższa pozycja Polski w historii rankingu - podkreśla Marcin Piątkowski z Banku Światowego.

Państwo szykuje abolicję podatkową. Ale nie dla wszystkich

1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie nowela o PIT, która zwolni z 75-proc. podatku przedawnione dochody, pod warunkiem, że ich pochodzenie zostanie właściwie udokumentowane. To swego rodzaju abolicja podatkowa - mówi Ireneusz Krawczyk, partner w kancelarii Ożóg.

Bruksela proponuje nowe limity emisji zanieczyszczeń powietrza

Parlament Europejski ustalił w środę swoje stanowisko ws. limitów głównych źródeł zanieczyszczeń powietrza dla państw UE, w tym dwutlenku siarki, cząstek stałych i tlenków azotu. Dzięki przyjęciu tych przepisów stopniowo ma się poprawiać jakość powietrza.

Kradną z ciężarówek 8 mld euro

Tradycyjne metody kradzieży ładunków ciężarówek odchodzą do lamusa. Złodzieje coraz częściej korzystają z nowych technologii i już w świecie wirtualnym starają się przechwycić transport - pisze "Puls Biznesu".