Najnowsze

Najnowsze

JSW szuka pieniędzy. Chce sprzedać niektóre aktywa

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) analizuje, które z należących do niej aktywów mogą znaleźć się poza jej grupą kapitałową. Ewentualna sprzedaż wybranego majątku lub jego zagospodarowanie w innej formie ma służyć pozyskaniu kapitału przez będącą w kłopotach finansowych firmę.

Złoty coraz słabszy. Kto się cieszy, a kto smuci?

Eksporterzy mogą liczyć na jeszcze większe zyski, importerzy liczą straty. - Kurs polskiego złotego wobec euro i dolara może się nadal osłabiać - uważają Marcin Lipka z Cinkciarz.pl i Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers.

Resort rodziny zapewnia: 500 zł na dziecko nie będzie ścięte

Na żadnym etapie konsultacji programu "Rodzina 500 plus" nie była przewidziana zmiana wysokości świadczenia – poinformowało w poniedziałek MRPiPS w reakcji na doniesienia medialne. Ministerstwo Finansów przypomina, że w 2016 r. zabezpieczono na realizację programu 17 mld zł.

Przegląd prasy: nie będzie połączenia naftowych gigantów

Rząd wycofuje się z zapowiadanej fuzji Orlenu, PGNiG i Lotosu - donosi "Rzeczpospolita". Zamiast połączenia spółek, ma zostać wydzielona z nich działalność poszukiwawczo-wydobywcza (tzw. upstream) i przekazana do zupełnie nowej spółki bądź do PGNiG. Analitycy ostrzegają, że rafinerie pozbawione wydobycia będą podatne na wahania cen ropy.

Masz kredyt we frankach? Wylicz sobie "kurs sprawiedliwy"

Kancelaria Prezydenta zaprezentowała w piątek projekt ustawy frankowej. Jej kluczowym punktem jest możliwość przewalutowania kredytów walutowych po tzw. "kursie sprawiedliwym". Jak będzie on wyliczany? Wyjaśniamy działanie specjalnego kalkulatora prezydenta.

1 proc. mieszkańców Ziemi posiada więcej niż cała reszta

Jeden procent najzamożniejszych ludzi świata już w 2015 roku posiadał więcej niż pozostałe 99 procent. Do przekroczenia tego poziomu doszło rok wcześniej, niż przewidywano - podała w poniedziałek pozarządowa organizacja humanitarna Oxfam.

Rosjanom coraz trudniej wiązać koniec z końcem

Skutki największego od lat kryzysu gospodarczego dotykają coraz większą liczbę Rosjan. 60 proc. mieszkańców Moskwy uznało, że warunki ekonomiczne pogorszyły się ostatnio, tak samo uważa ponad 40 proc. wszystkich Rosjan - podała agencja informacyjna RIA Novosti, powołując się na wyniki sondażu.

"S&P odważa się obniżać, Moody's zrównoważona". Sprawdź, jak różnią się ratingi agencji

Standard&Poor’s obniżył rating Polski do poziomu BBB+ z A-. Jednak inne agencje, które zajmują się wydawaniem ocen wiarygodności kredytowej, nie są tak surowe wobec Warszawy. Fitch zdecydował się utrzymać rating na dotychczasowym poziomie. Podobnie inne, mniejsze - japońskie JCR oraz R&I, jak i kanadyjska DBRS. Tylko Moody's wciąż wstrzymuje się z wydaniem ostatecznej noty Polsce. Tłumaczymy, skąd wynikają różnice w ocenach poszczególnych agencji oraz jak czytać ich ratingi.

Wyższe marże i prowizje dla klientów banków. Wchodzi nowy podatek

Bankom i instytucjom finansowym trudno będzie uniknąć podatku bankowego, np. poprzez transfer zysków za granicę – uważają eksperci. Ale zmiany już w najbliższych dniach w swoich portfelach mają odczuć klienci banków, bo umowy kredytowe będą oparte o wyższe marże i prowizje.

Przełom w zamówieniach publicznych? Zatrudnianie na etat ma być normą

Zatrudnianie na etat przy zamówieniach publicznych powinno być normą, od stosowania której powinno się odstępować wyjątkowo. Nowe propozycje zmian w prawie zamówień idą w dobrym kierunku, ale to nadal za mało - ocenia Tadeusz Joniewicz z Fundacji CentrumCSR.PL. Ekspert uważa, że problem "psucia rynku pracy przez zamówienia publiczne nasila się w Polsce od wielu lat".

Embargo nam nie straszne. Polska żywność robi furorę w Berlinie

Zielony Tydzień, to międzynarodowe targi rolno-spożywcze w Berlinie, na których można się dowiedzieć, jak smakuje Polska. Gdy Władimir Putin zamyka szlaban dla polskiej żywności, prezentujemy ją na Zachodzie i robimy furorę. Polacy oczywiście nie gęsi, swój język mają, ale właśnie nasze gęsi świetnie się prezentują na europejskich stołach. I nie tylko one. Materiał "Fatków" TVN.

Nie będzie dodatkowego podatku od paliw. Na rzecz uchodźców

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble wycofał się pod presją CDU, czyli własnej partii z pomysłu wprowadzenia w Unii Europejskiej dodatkowego podatku na paliwa. Dzięki tej nowej opłacie miałyby być pozyskane środki na rozwiązywanie problemu imigrantów w Europie.

Polska z ratingiem "BBB plus". Zobacz, co to oznacza i jak oceniane są inne kraje

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus". Perspektywa ratingu jest negatywna. Co to właściwie oznacza? Jak tłumaczył na antenie TVN24 Biznes i świat Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale jest to w dalszym ciągu rating inwestycyjny. - Z punktu widzenia inwestorów zagranicznych jest to z pewnością pozytywna informacja - zaznaczył. Dodał, że Polska znajduje się o tyle w dobrej sytuacji, że tegoroczne potrzeby budżetowe mogą być z powodzeniem sfinansowane w dużej mierze na rynku krajowym. - Nie chcę powiedzieć, że nie potrzebujemy zagranicznych inwestorów, ale presja na emisje zagraniczne jest w tym roku zdecydowanie mniejsza - powiedział Janecki.

"Kurs sprawiedliwy" krok po kroku. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

"Kurs sprawiedliwy" to propozycja prezydenta Andrzeja Dudy dla wszystkich posiadających kredyt hipoteczny wyrażony w walutach obcych. To rozwiązanie ma pozwolić zadłużonym na przewalutowanie zobowiązań i w wielu wypadkach uwolnienie się od nieruchomości, których wartość jest o wiele niższa niż wysokość spłacanego kredytu. Podpowiadamy, czym jest ten kurs i jak go wyliczyć.