Jedyną drogą do uchylenia sankcji gospodarczych wobec Rosji jest realizacja porozumień mińskich - oświadczył szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jego zdaniem wszystkie kraje Europy Środkowej i Wschodniej powinny mieć niedyskryminacyjny dostęp do dostaw energii.
Juncker na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu zapowiedział, że poruszy temat sankcji w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Spotkanie ma odbyć się w czwartek. Przypominając, że toczą się obecnie dyskusje na temat stosunków między Unią Europejską i Rosją, Juncker podkreślił, że ważne jest również, by rozmawiać z samą Rosją, jej władzami i obywatelami. - Rośnie obecnie poziom wzajemnej nieufności. Konieczne jest odbudowanie poziomu zaufania, myślę, że na razie wciąż możemy to zrobić - ocenił. - Możemy nie zgadzać się w wielu sprawach, ale musimy zgadzać się co do zasad. Możemy prowadzić odmienne polityki gospodarcze, ale musimy sprostać naszym zobowiązaniom w Światowej Organizacji Handlu. Nasza wizja sprawiedliwego społeczeństwa może być odmienna, ale musimy wypełniać nasze zobowiązania międzynarodowe dotyczące praw obywatelskich i politycznych - powiedział Juncker.
Porozumienia mińskie
Szef KE wskazał, że Rosja, obok innych krajów, jest stroną, która podpisała porozumienia mińskie. - Dlatego dalsze kroki są oczywiste: trzeba zapewnić pełną realizację porozumień mińskich, ni mniej, ni więcej. To jedyna droga, od której należy zacząć nasze rozmowy i jedyna droga do cofnięcia sankcji gospodarczych - powiedział. Przypomniał, że jest to wspólne stanowisko Unii Europejskiej. Juncker oświadczył, że naród ukraiński powinien sam decydować o swojej przyszłości. - Powinniśmy respektować wybór Ukrainy - zaznaczył. Według jego słów "stabilna Ukraina, która żyje w pokoju ze swoimi sąsiadami, pozwoliłaby na określenie przyszłości całego regionu".
Budowa mostów
W swoim wystąpieniu szef KE mówił również o globalnych problemach, które nie mogą być rozwiązane w pojedynkę i o współpracy pomiędzy obywatelami Rosji i Unii Europejskiej w codziennym wymiarze. - Mimo istniejących rozbieżności Unia Europejska współpracuje z Rosją w walce z różnymi wyzwaniami – podkreślił, wymieniając walkę z terroryzmem, uregulowanie irańskiego programu nuklearnego i konflikt w Syrii. Juncker przyznał, że jego udział w petersburskim forum ma zarówno zwolenników, jak i krytyków. - To, że jestem tu dziś obecny mówi o tym, że chcę budować mosty - oznajmił.
Szef KE powiedział także, że opowiada się za "rurociągami, które łączą, zamiast rurociągów, które dzielą". - Powinniśmy upewnić się, że wszystkie kraje Europy Środkowej i Wschodniej mają niedyskryminacyjny dostęp do dostaw energii - oświadczył. Oznajmił również, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej stałoby się początkiem okresu globalnej niepewności, czego - jak podkreślił - należałoby uniknąć.
Zobacz rozmowę w "Faktach z zagranicy" z 27 maja o tym, czy UE zniesie sankcje dla Rosji:
Autor: tol / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia / European People's Party (CC BY 2.0)