Najnowsze

Najnowsze

Nowe Impulsy wjadą na tory. Wiemy, gdzie pojadą

Województwo Małopolskie zamówiło w nowosądeckiej firmie Newag 12 elektrycznych pociągów, które zostaną skierowane na trasy kolei aglomeracyjnej. Wartość podpisanego w środę kontraktu wynosi 374 mln zł brutto.

Gotówki nam nie brakuje. W obiegu ponad 147 mld zł, a na kontach?

W Polsce gotówki nie brakuje. Jak wynika bowiem z danych o podaży pieniądza przygotowanych przez Narodowy Bank Polskich, w obiegu znajduje się 147,5 mld złotych "żywej" gotówki. Na rachunkach bankowych Polacy zgromadzonych mają 310,7 mld złotych. Z kolei na lokatach terminowych znajduje się łącznie 306,8 mld złotych. Sprawdził to Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 BiS.

Koniec wiatraków w Polsce? "Polska stanie się światowym skansenem"

Sejmowa komisja infrastruktury opowiedziała się w środę za utrzymaniem w projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych zapisu, by wiatrak można było postawić w odległości nie mniejszej niż 10 krotność jego wysokości od zabudowań mieszkalnych czy terenów chronionych. Przedstawiciele branży uważają, że nowe przepisy niemal całkowicie zablokują inwestycje. Na zmianach mogą też stracić gminy, które zarabiają na podatkach.

Ukraina nakłada sankcje. Za skazanie Sawczenko

Kijów ogłosił w środę objęcie sankcjami 84 osób, w większości obywateli rosyjskich, w związku ze skazaniem w Rosji obywateli Ukrainy: lotniczki Nadii Sawczenko, reżysera Ołeha Sencowa i działacza społecznego Ołeksandra Kolczenki.

Wiatrakowy projekt PiS. "Chcemy sami decydować"

Pozbawienie samodzielności gmin w polityce przestrzennej, czy budowa monopolu państwa kosztem prywatnych inwestorów - to zagrożenia, jakie zdaniem przedstawicieli gmin oraz energetyki - niesie ze sobą projekt ustawy ws. minimalnej odległości wiatraków od zabudowań.

"Przypadkowy" powrót Tay. "Jesteś za szybki, odpocznij..."

Po blisko tygodniu do życia w internecie wróciła Tay. Jak się okazało nie na długo i zupełnie "przypadkowo". Należący do Microsoftu chatbot (robot służący do prowadzenia konwersacji z człowiekiem) swoimi wpisami w krótkim czasie ponownie wywołał jednak kontrowersje. A dostęp do niego kolejny raz został zablokowany.

"Pocałuj i jedź". Wyjątkowy parking w kolejnym mieście

W Poznaniu uruchomiono pierwszy parking kiss&ride. Zorganizowano go na ulicy Dworcowej, na placu przed budynkiem starego dworca PKP. - Jeśli kierowcy polubią parkingi kiss&ride, być może kolejny powstanie w okolicy dworca autobusowego - powiedziała rzeczniczka urzędu miasta Hanna Surma.

Turyści uciekają od Turcji. Przez terroryzm

Coraz mniej turystów wybiera Turcję jako cel wakacyjnego wypoczynku. Powód: obawa przed atakami islamskich bojowników. Tylko w lutym liczba zagranicznych turystów zmalała tu o 10 proc. w porównaniu do ub.r. To największy spadek od dekady. Materiał z programu "Świat o czwartej".

Legendarna polska marka w rękach nowego właściciela

Sanok dostaje swoją wielką szansę - powiedziała premier Beata Szydło w środę w Sanoku (Podkarpackie) podczas uroczystości podpisania umowy sprzedaży Autosanu SA. Firmę kupiło konsorcjum dwóch spółek PIT-Radwar i Huta Stalowa Wola; obie należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Taka moneta to unikat. Kwadratowa "piątka" już w obiegu

Z okazji 250. rocznicy założenia Mennicy Warszawskiej, Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę kolekcjonerską w kształcie kwadratu i nominale 5 złotych. W obiegu będzie ich zaledwie 35 tys. sztuk. Ich sprzedaż rozpoczęła się w środę.

"Milion w portfelu", 30.03

W dzisiejszym programie "Milion w portfelu" analizujemy inwestycje Wojciecha Łaciaka, prezesa zarządu Elander Investment Project Sp. z o.o.

Szczyt nuklearny w Waszyngtonie. Wszystko, co musisz wiedzieć

W Waszyngtonie startuje szczyt nuklearny. To jedno z najważniejszych wydarzeń z punktu widzenia światowego bezpieczeństwa. W 30 krajach na świecie funkcjonuje ponad 430 reaktorów jądrowych, które produkują ponad 10 proc. energii wytwarzanej na świecie. W Polsce choć przez wiele lat trwały dyskusje na temat budowy elektrowni, to na razie posiadamy jedynie reaktor w Świerku, pracujący do celów naukowych.

Spółdzielnie bez członków-duchów. Ważna zmiana prawa

Prawo głosu w sprawach spółdzielni - w myśl noweli ustawy, nad którą pracuje Senat - będą mieli tylko członkowie spółdzielni. Od decyzji odsunięci zostaną tzw. członkowie oczekujący. Senat przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o mieszkaniach spółdzielczych.

Luka w przepisach utrudnia życie górnikom

Brak odpowiedniego rozporządzenia co najmniej o kilka tygodni wydłuży czas oczekiwania na stwierdzenie niektórych kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego. Przedstawiciele nadzoru górniczego spodziewają się, że sprawa zostanie uregulowana najdalej w czerwcu.

Masz iPhone'a? Zastanów się czy go aktualizować

To miał być hit. Ulepszone funkcje, nowe aplikacje, specjalny tryb nocny. To wszystko za darmo i do ściągnięcia „od zaraz”. Jeden z wiceszefów Apple’a uznał, że darmowa aktualizacja jest jednym z „największą do tej pory wypuszczonych”. Tymczasem użytkownicy iPhone’ów, iPadów i iPodów wylewają w internecie falę krytyki, a Apple przyznaje się do swoich niedociągnięć.

"Gołębia" Yellen osłabia dolara. Ropa drożeje

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, bo osłabił się amerykański dolar w reakcji na "gołębie" komentarze szefowej Fed Janet Yellen. Po południu będą dane o zapasach paliw w USA - podają maklerzy.

Rosja mocno podnosi płacę minimalną. Bo idą wybory?

O 20 proc. wzrośnie w Rosji płaca minimalna. Premier Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że od lipca tego roku wynagrodzenia osób o niskich dochodach wzrosną do co najmniej 7,5 tys. rubli, czyli 109 dolarów. Miedwiediew dodał, że nowe prawo gwarantujące wyższe płace ma zostać zaaprobowane przez parlament, tak szybko, jak to możliwe.