Najnowsze

Najnowsze

Turysta w Grecji nie odpocznie. Przez podatki

Po rekordowym roku 2015 branża turystyczna w Grecji ostrzega, że zapowiedziane przez rząd Aleksisa Ciprasa podwyżki doprowadzą w tym roku do strat w sektorze, który odpowiada za jedną czwartą greckiego PKB - informuje w piątek dziennik "Kathimerini".

NBP: w marcu 2016 r. saldo rachunku bieżącego ujemne

Ze wstępnych danych bilansu płatniczego Polski za marzec 2016 r. wynika, że saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 0,4 mld zł - podał w piątek NBP. W analogicznym miesiącu 2015 r. było dodatnie i wyniosło 4,4 mld zł.

Opłacalny jak imigrant. Brytyjczycy zyskują miliardy

Brytyjski urząd statystyczny ONS oraz urząd podatkowy HMRC opublikowały w czwartek szczegółowe dane o skali imigracji i jej wpływie na Wielką Brytanię. Okazuje się, że migranci z Europy są odpowiedzialni za 2,6 mld funtów zysku dla brytyjskiego budżetu.

"Problemy miast może rozwiązać budownictwo podziemne"

Problemy miast związane z komunikacją, parkowaniem, magazynowaniem, gospodarką odpadami może rozwiązać budownictwo podziemne - uważa specjalista geoinżynierii prof. Antoni Tajduś, który odebrał w piątek tytuł doktora honoris causa Politechniki Lubelskiej.

Pietryszyn został szefem naftowego giganta

Robert Pietryszyn został prezesem Lotos. Jako szef rady nadzorczej spółki paliwowej, 18 kwietnia br. powołany został na funkcję p.o. prezesa., po tym jak ze stanowiska prezesa odwołano Pawła Olechnowicza.

"Niskopłacyzm", czyli na co narzekają Polacy

70 proc. pracujących Polaków narzeka na niskie płace, a jednocześnie 49 proc. z nich uważa, że perspektywy na znalezienie lepszego zatrudnienia w innej firmie zwiększają się dzięki regularnemu śledzeniu ofert pracy - wynika z raportu Pracuj.pl „Czas na zawodowe zmiany“.

Agencje rozwojowe i banki w rękach Morawieckiego

Nadzór nad m.in. KUKE, BGK, UZP, ARP, PAIiIZ oraz PKO BP będzie sprawował minister rozwoju - takie rozwiązanie, które ma ułatwić realizację tzw. planu Morawieckiego, zakłada nowelizacja uchwalona w piątek przez Sejm.

Kolejny rating, kolejne spadki? Scenariusze dla złotego po decyzji Moody's

Dziś, już po raz drugi w tym roku Polska otrzyma ocenę jednej z trzech największych światowych agencji ratingowych. Ten z 15 stycznia okazał się kosztowny nie tylko dla ministerstwa finansów, ale także dla inwestorów handlujących polską walutą. Czy tym razem przejdzie test? Zapytaliśmy analityków, jakie są możliwe scenariusze i jak zareaguje złoty na dzisiejszy werdykt.

NIK przyjrzała się wiatrakom. Dochodziło do korupcji?

Nawet w jednej trzeciej skontrolowanych gmin dochodziło do sytuacji, kiedy to osoby podejmujące decyzje o lokalizacji wiatraków lub ich najbliższe rodziny dzierżawiły tereny pod budowę - wynika z przedstawionej w czwartek informacji NIK.

Apple pociągnęło Wall Street w dół

Czwartkowa sesja na amerykańskich giełdach zakończyła się lekkimi spadkami dwóch z trzech głównych indeksów. Zniżkowały m.in. spółki technologiczne, notowania Apple zamknęły się najniżej od czerwca 2014 roku.

Inwestorzy dziś patrzą na Polskę. Jaki werdykt wydadzą Amerykanie z Moody's?

W piątek spodziewana jest decyzja agencji Moody's w sprawie ratingu wiarygodności kredytowej Polski. Za najbardziej prawdopodobną uznawana jest obniżka ratingu, co sama agencja zasugerowała na początku kwietnia. Jednak rząd jest dobrej myśli. - Nie mam podstaw do uznania, że ta ocena może być negatywna. Twarde dane są pozytywne - powiedział minister finansów Paweł Szałamacha.

"Wiedźmin 3" przyniósł miliony. CD Projekt z bardzo dobrym wynikiem

Trzecia część "Wiedźmina" przyniosła spółce CD Projekt bardzo dobry wynik finansowy. - Pierwszy kwartał tego roku jest trzecim z rzędu po premierze utrzymującej się wysokiej sprzedaży Wiedźmina i rekordowych wyników Grupy - komentuje Piotr Nielubowicz, wiceprezes ds. finansowych CD Projekt cytowany w komunikacie spółki.

Holenderskie poldery to nie Mazowsze. Minister o kosztach budowy autostrad

Średni koszt jednego kilometra autostrady w Polsce w latach 2007-2013 był bliski średniej europejskiej - wynika z raportu sporządzonego przez firmę PwC. - Budowaliśmy najdroższe autostrady w Europie w stosunku do realnych uwarunkowań zewnętrznych - dowodził w TVN24 BiS Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.

"Długa droga do Europy". Dokument w TVN24 BiS

W czwartek o godz. 22.00 pokażemy w TVN24 BiS reportaż "Długa droga do Europy". W dokumencie reporter John Sweeney dołączył do tysięcy uchodźców podróżujących z greckiej wyspy Kos do austriackiej granicy z Węgrami. Spotyka rodziny uciekające przed terrorem w Syrii, dzieci, starszych i chorych, zmuszanych do marszu w bezpieczne miejsce. Wśród nich odkrywa również migrantów ekonomicznych szukających lepszego życia w Europie i próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy kryzys pochłonie jeszcze więcej istnień ludzkich?

Nie będzie przewalutowań kredytów? KE przeciwna takiemu rozwiązaniu

KE jest niechętna przewalutowywaniu kredytów w walutach obcych i obarczaniu tymi kosztami banków - wynika z wypowiedzi komisarza ds. stabilności finansowej Jonathana Hilla. Dodał, że KE może zastosować procedurę o naruszenie prawa UE "jeśli będzie to konieczne". W PE odbyła się w czwartek debata w tej sprawie, ale Polacy nie wzięli w niej udziału.

UOKiK ma wreszcie prezesa

Premier Beata Szydło powołała w czwartek Marka Niechciała na stanowisko prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformował UOKiK. Niechciał był już szefem Urzędu w latach 2007-2008.

Rynek z niepokojem czeka na decyzję Moody's. Nasze portfele mogą ucierpieć

W piątek 13 maja Polska znajdzie się pod lupą Moody's - jednej z największych agencji ratingowych na świecie. Jak na jej ocenę zareaguje rynek? W przypadku obniżenia ratingu może dojść do osłabienia złotego. To zła wiadomość dla zadłużonych w walutach obcych. Musimy się też liczyć z tym, że więcej zapłacimy za importowane produkty.

Chiny gospodarką rynkową? Bruksela przeciwna

Parlament Europejski wypowiedział się w czwartek przeciwko uznaniu Chin za gospodarkę rynkową, wskazując, że UE powinna stosować niestandardową metodologię w dochodzeniach antydumpingowych wobec tego kraju, by chronić unijne przedsiębiorstwa.

Minister wytykał gigantyczne pensje prezesów. Czy to się zmieniło?

"Skala pazerności" podczas rządów PO-PSL była "porażająca" - grzmiał z mównicy sejmowej minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz, jednocześnie zwracając uwagę na ogromne odprawy prezesów "przekraczającego granice zdrowego rozsądku". - Przecięliśmy i zakończyliśmy ten niechlubny okres patologii - dodał. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, jak sytuacja wygląda po objęciu rządów przez Prawo i Sprawiedliwość.