Najnowsze

Najnowsze

Skarga audi oddalona. Na szczyt NATO VIP-y mają pojechać bmw

Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła skargę audi na postępowania przetargowe w sprawie zakupu nowych samochodów dla Biura Ochrony Rządu. Oznacza to, że jednostka będzie mogła sfinalizować transakcję z bmw. Luksusowe limuzyny mają wozić VIP-ów podczas lipcowego szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży.

Ponad milion Polaków gotowych do emigracji. Co ich zatrzyma?

Około 4 mln Polaków rozważa emigrację za pracą na Zachód, a blisko 1,5 mln jest na to gotowych - wskazuje najnowszy, ogłoszony we wtorek raport firmy Work Service pt. "Migracje zarobkowe Polaków". Dziś wyjeżdżać chcą głównie ludzie młodzi, ze wschodu kraju, z mniejszych miast i gorzej wykształceni. Co ciekawe, większość badanych twierdzi, że ograniczenie zasiłków nie zmieni ich decyzji o emigracji.

Litwini bojkotują centra handlowe i szturmują polskie sklepy

Na Litwie rozpoczął się we wtorek trzydniowy bojkot centrów handlowych – akcja społeczna, mająca na celu zademonstrowania niezadowolenia z wysokich cen artykułów spożywczych. Zadowoleni z tego stanu rzeczy są natomiast polscy sklepikarze. - Litwini szturmują sklepy w Suwałkach, gdzie stawki są zdecydowanie niższe niż u nich - relacjonuje Anna Borkowska-Minko, reporterka TVN24. - Na litewskich forach internetowych pojawiają się porady, by robić zakupy przed południem, bo potem w tych popularnych sklepach mogą być już puste półki.

"Biznes dla ludzi", 10.05

W "Biznesie dla ludzi" dyskusja na temat zmian w systemie emerytalnym oraz możliwych konsekwencjach tego ruchu. Poruszamy też temat wysokości odszkodowań, a także kierunków migracji zarobkowej Polaków.

Po 100 latach likwidacja? Pracę w Newagu może stracić ponad 350 osób

Gliwicki zakład spółki Newag, gdzie konstruowane są lokomotywy Dragon i Griffin, może zostać zlikwidowany, a jego produkcja przeniesiona do Nowego Sącza – alarmują działające w firmie związki zawodowe. Według nich, pracę może stracić ponad 350 osób. Spółka uspokaja, że żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły.

Chiny gospodarką rynkową? Europa się boi

KE przed swoimi wakacjami zajmie się kwestią uznania Chin za gospodarkę rynkową w ramach WTO - poinformował we wtorek w Parlamencie Europejskim komisarz Vytenis Andriukaitis. Europosłowie są zaniepokojeni konsekwencjami tej problematycznej sprawy dla przemysłu w UE.

Hyperloop przyspiesza. Wojna gigantów na horyzoncie

Elon Musk powinien już czuć na plecach oddech rywali. Na rynku pojawia się coraz więcej projektów ultraszybkich pojazdów. Bardzo podobny projekt zapowiedział kolejny zespół inżynierów. Jednak wiele czasu minie zanim wynalazek będzie powszechnie dostępny.

Wielkie przesiedlenia w ramach walki z ubóstwem

W ramach walki z ubóstwem ponad dwa miliony najbiedniejszych Chińczyków zostanie w tym roku przesiedlonych z najbardziej zacofanych regionów na obszary z lepszą infrastrukturą - poinformowała we wtorek agencja Xinhua powołując się na przedstawiciela rządu.

Być albo nie być dla łupków. Kluczowy test wkrótce

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wstrzyma projekt poszukiwań gazu z łupków, jeśli próby szczelinowania hydraulicznego na Pomorzu nie przyniosą dobrych wyników. - Zawiesimy projekt łupkowy, w przypadku miernych wyników tej inwestycji - zapowiada Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Polskie służby dostaną potężne wsparcie. "To może stać się polską specjalnością"

Rusza nowy program sektorowy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z budżetem 50 mln zł, który będzie wspierać innowacyjne rozwiązania w polskim przemyśle systemów bezzałogowych (SBZ). - Przemysł lotniczy, w tym zwłaszcza produkcja dronów, może stać się polską specjalnością - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Rolnicy chcą dzierżawić ziemię od państwa

Zainteresowanie rolników dzierżawą państwowych gruntów jest ogromne. W tym roku Agencja Nieruchomości Rolnych planuje wydzierżawienie ok. 100 tys. ha; najwięcej w woj. zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim - powiedział prezes ANR Waldemar Humięcki.

Spokojnie na Wall Street. Mimo spadków na rynkach surowców

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła niewielkie zmiany głównych indeksów mimo że nastroje panujące na rynku surowcowym nie napawały optymizmem. Po słabych danych z Chin traciły bowiem na wartości metale oraz ropa naftowa .

Kredyty frankowe przed sądem. Banki czekają masowe pozwy?

Przed długim weekendem majowym Sąd Rejonowy w Warszawie wydał precedensowy wyrok w sprawie frankowicz kontra mBank. Sąd uznał, że jego kredyt nie jest frankowy, tylko złotowy - tak jakby od początku został zaciągnięty w polskiej walucie. To pierwsze tego typu korzystne rozstrzygnięcie dla kredytobiorcy. Furtkę do ubiegania się o zwrot nadpłaconych pieniędzy dało orzeczenie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) w 2010 roku. SOKiK uznał, że klauzule w umowach, dające bankowi swobodę ustalania wysokości kursu, po jakim przeliczane są kredyty i raty kredytów denominowanych i indeksowanych do franka szwajcarskiego, są niedozwolone.

Balcerowicz: jest bardzo źle, jeśli policja staje się instrumentem jednej partii

- Jest bardzo źle, jeśli policja nie służy społeczeństwu, a staje się instrumentem jednej partii – powiedział w programie "Fakty z Zagranicy" w TVN24 BiS prof. Leszek Balcerowicz i dodał: "to jest bardzo groźne". Gość Jolanty Pieńkowskiej podkreślił, że policja liczyła tylko zgromadzonych na placu a "były dziesiątki tysięcy maszerujących ludzi, których przedstawiciel policji określił jako turystów – to ja byłem jednym z takich turystów, z całą moją rodziną".

Frankowicz kontra bank. "Wyrok sądu sygnałem dla polityków"

Taki wyrok jest o tyle potrzebny, że może być wykorzystany dla pokazania osobom decydującym na szczeblu politycznym, że te umowy były nielegalne w sensie prawnym - mówiła w programie "Biznes dla Ludzi" Barbara Garlacz, radca prawny z kancelarii Harvest Legal House. Kilka dni temu Sąd Rejonowy w Warszawie wydał precedensowy wyrok w sprawie frankowicz kontra bank, w którym rację przyznał klientowi.