Amerykanie zmieniają stopy procentowe. Pierwszy taki ruch od roku

Zmianę poziomu stóp procentowych odczują również sami AmerykanieShutterstock

Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych do 0,50-0,75 procent. To pierwszy taki ruch od grudnia zeszłego roku. - Podwyżka stóp procentowych odzwierciedla zaufanie, jakie Fed posiada względem amerykańskiej gospodarki - powiedziała na konferencji prasowej po posiedzeniu Fedu jej prezes Janet Yellen. Choć decyzja Rezerwy Federalnej dotyczy głównie amerykańskiej gospodarki, to odczujemy ją również w naszych portfelach.

Yellen dodała, że większa stymulacja fiskalna niekoniecznie jest potrzebna, by osiągnąć pełne zatrudnienie. - Mamy mocny rynek pracy i prężną gospodarkę - powiedziała Yellen.

- Większa stymulacja ze strony fiskalnej niekoniecznie jest potrzebna, by z powrotem osiągnąć pełne zatrudnienie - dodała.

Propozycje Trumpa

Powiedziała, że niektórzy członkowie Fed wzięli pod uwagę w swoich projekcjach makroekonomicznych proponowane przez Trumpa zmiany w polityce fiskalnej.

Yellen nie chciała "spekulować", jak Fed zareaguje na zmiany w polityce fiskalnej. Dodała, że nie można teraz tego przewidzieć.

Odnosząc się do postulatów Donalda Trumpa z kampanii wyborczej Yellen oceniła, iż zmiany podatków mogą zwiększyć wydajność pracy i inwestycje.

Yellen poinformowała, iż pracownicy Fed byli w kontakcie z otoczeniem Donalda Trumpa po wyborach. - Nie miałam kontaktu z otoczeniem Trumpa poza tymi kontaktami - dodała.

Co dalej?

W ocenie Yellen, inflacja jeszcze bardziej zbliżyła się do długoterminowego celu Fed. Yellen zaznaczyła, iż chce by inflacja wzrosła do 2-proc. celu w zakładanym przez Fed terminie.

- Oczekiwania inflacyjne pozostają całkiem dobrze zakotwiczone - dodała.

Yellen pokreśliła zaufanie jakie Fed ma do gospodarki USA, jednak zaznaczyła, że wzrost gospodarczy uzasadnia tylko stopniowe zacieśnianie polityki monetarnej, ponieważ utrzymują się czynniki niepewności dla jego perspektyw.

Podkreśliła, iż polityka monetarna nie znajduje się na z góry upatrzonym kursie.

Dodała, iż zmiany w "wykresie kropkowym" (dot-plot, mediana przewidywań co do poziomu stóp na koniec poszczególnych lat) są "bardzo niewielkie" względem poprzedniej, wrześniowej prognozy.

Podczas konferencji Yellen powiedziała, iż nie podjęła jeszcze decyzji co do swojej przyszłości po wygaśnięciu jej 4-letniej kadencji na fotelu prezes Rezerwy Federalnej w 2018 r. - Zdaję sobie sprawę, że istnieje możliwość zarówno powołania mnie, jak i niepowołania na kolejną kadencję - dodała.

Decyzja ws. stóp procentowych

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła w środę jednogłośną decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej funduszy federalnych do 0,50-0,75 proc. z 0,25-0,50 proc. Członkowie Fed spodziewają się trzech podwyżek stóp zarówno w 2017 r., o jedną więcej niż oczekiwano we wrześniu. W 2018 r. Fed spodziewa się również trzech podwyżek, bez zmian względem poprzednich projekcji.

Fed swoją decyzję tłumaczył szybszym tempem wzrostu PKB i lepszymi prognozami dla rynku pracy za oceanem. "W związku z realną oraz oczekiwaną sytuacją inflacyjną oraz na rynku pracy Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował się podnieść stopę funduszy federalnych do 0,50-0,75 proc." - napisano w komunikacie Fed, wydanym po zakończeniu dwudniowego posiedzenia.

"Inflacja wzrosła w porównaniu do wcześniejszego okresu tego roku, jednak nadal znajduje się poniżej długoterminowego 2-procentowego celu FOMC" - dodano. W poprzednim komunikacie napisano, iż inflacja "nieco" wzrosła.

FOMC oczekuje, iż wraz ze stopniowym dopasowywaniem polityki monetarnej, aktywność w gospodarce będzie wzrastać w umiarkowanym tempie, a sytuacja na rynku pracy jeszcze nieco się polepszy.

Fed w komunikacie - tak jak to czynił po poprzednich posiedzeniach - stwierdził, iż oczekuje, że "warunki w gospodarce będą rozwijały się w kierunku, który uzasadnia tylko stopniowe podwyżki stóp procentowych". Fed nie odniósł się jednak w komunikacie do ewentualnego terminu kolejnej podwyżki.

Rynek pracy

W komunikacie po posiedzeniu napisano, podobnie jak w listopadzie, że dalszej poprawie uległa sytuacja na rynku pracy w USA. "Informacje otrzymane przez FOMC od ostatniego posiedzenia we wrześniu wskazują, że rynek pracy w dalszym ciągu ulegał wzmocnieniu, a wzrost aktywności gospodarczej przyspieszył w umiarkowanym tempie od połowy roku" - podkreślono. Fed ocenia, iż oczekiwania inflacyjne wyraźnie wzrosły, lecz nadal znajdują się na niskim poziomie. "Przyrost miejsc pracy był solidny, a stopa bezrobocia spadła" - zaznaczono. W komunikacie powtórzono sformułowanie z dokumentu opublikowanego po listopadowym posiedzeniu, iż krótkoterminowe ryzyka dla gospodarki amerykańskiej są "z grubsza zbalansowane". Fed powtórzył także stwierdzanie, użyte w poprzednim komunikacie, że amerykańscy bankierzy centralni wciąż uważnie obserwują inflację oraz rozwój sytuacji w światowej gospodarce i na rynkach finansowych. Zdaniem Fed wydatki gospodarstw domowych "umiarkowanie wzrastały", jednak inwestycje przedsiębiorstw w środki pozostały niewielkie.

Dolar w górę

Na decyzję Fed zareagowały rynki finansowe.

Notowania walut ok. godz. 20:35:

EUR/USD - 1,05

USD/PLN - 4,19

EUR/PLN - 4,43

Spełnił się zatem scenariusz analityków, którzy jeszcze przed ogłoszeniem decyzji wskazywali, że za podwyżką procentowych przemawiają pomyślne dane z amerykańskiej gospodarki.

Wskaźnik bezrobocia za oceanem utrzymuje się bowiem na niespodziewanie niskim poziomie 4,6 proc. A to zdaniem ekspertów może oznaczać, że tamtejsza gospodarka zaczyna odzyskiwać dobrą formę.

Co to znaczy?

Od wysokości stóp procentowych zależy bowiem m.in. wysokość oprocentowania kredytów i depozytów w bankach. Podwyżka stóp procentowych w USA oznacza mocniejszego dolara, a dla Polaków, że więcej zapłacimy za importowane towary, za które trzeba było zapłacić w amerykańskiej walucie. Zmianę poziomu stóp procentowych odczują również sami Amerykanie, dla których droższe będą pożyczki, a więc firmom trudniej będzie zdobyć finansowanie nowych inwestycji. Z drugiej strony łatwiej będzie oszczędzać, bo oprocentowanie na lokatach bankowych będzie wyższe.

Przypomnijmy, że ostatnia podwyżka stopy funduszy federalnych miała miejsce w grudniu 2015 roku. Fed utrzymywał stopę procentową na poziomie 0,0-0,25 proc. od grudnia 2008 roku do grudnia 2015 roku.

Kolejne podwyżki

Jednocześnie poinformowano w środę, że mediana przewidywań członków Fed co do podwyżek stóp do końca 2017 r. wzrosła do 1,375 proc. z 1,125 proc. we wrześniu i sugeruje trzy podwyżki stóp procentowych przez Fed w przyszłym roku. Mediana przewidywań względem podwyżek stóp na koniec 2018 r. wzrosła do 2,125 z 1,875 proc., co oznacza, iż członkowie Fed oczekują trzech podwyżek stóp w 2018 r., tyle samo co we wrześniowej projekcji.

Prognozowany poziom stóp procentowych w najbliższym czasieFederal Reserve

Wzrost PKB

Fed podwyższył prognozę wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych na 2016 r. do 1,9 proc. rok do roku z 1,8 proc. we wrześniu. Wzrosły również prognozy PKB na 2017 r. - o 0,1 pkt. proc. do 2,1 proc. Projekcja PKB USA na 2018 r. pozostała bez zmian na poziomie 2 proc. W 2019 r. Fed oczekuje, iż wzrost gospodarczy w Stanach wyniesie 1,9 proc. wobec 1,8 proc. szacowanych we wrześniu. Zmianie uległa również prognoza bezrobocia w USA. W nowej projekcji Fed zakłada, iż stopa bezrobocia w 2016 r. wyniesie 4,7 proc. wobec 4,8 proc. poprzednio. W 2017 r. bezrobocie, zdaniem Fed, ma wynieść 4,5 proc., o 0,1 punktu proc. mniej niż szacowano we wrześniu. Na 2018 r. Fed prognozuje bezrobocie na poziomie 4,5 proc., bez zmian. W 2019 roku wskaźnik ten ma kształtować się na poziomie 4,5 proc. wobec 4,6 proc. w prognozie z września.

System Rezerwy Federalnej

System Rezerwy Federalnej, potocznie nazywany Rezerwą Federalną, jest bankiem centralnym Stanów Zjednoczonych, który powstał w 1913 roku. Do zadań Fed-u należy m.in. nadzór nad bankami, prowadzenie polityki pieniężnej, kontrola nad ilością wyemitowanej gotówki.

Najbliższe posiedzenie Fed zaplanowane jest na 31 stycznia - 1 lutego 2017 roku.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC