Najnowsze

Najnowsze

Ile zapłacimy za spięcie z Unią Europejską? Tłumaczy Robert Stanilewicz

Komisja Europejska formalnie wszczęła w środę procedurę przeciwko m.in. Polsce w związku "z niewywiązywaniem się tych państw" z decyzji o relokacji uchodźców. Istnieją obawy, że grozić nam będą sankcje a przez gorszą pozycję przy negocjowaniu unijnego budżetu dostaniemy mniej pieniędzy. - W latach 2005 - 2014 do naszego kraju wpłynęło 73 mld euro netto. W tym samym czasie do Polski wpłynęła też inna, o wiele większa kwota - 1134 mld euro. To pieniądze za towary wyeksportowane do Unii. Najważniejsze są zatem nie pieniądze, które dostajemy z Unii Europejskiej, ale wspólny rynek, którego nikt nam nie ograniczy - wyjaśniał Robert Stanilewicz.

Tunel w Świnoujściu coraz bliżej. Kolejny ważny krok

Coraz bliżej rozpoczęcia prac nad budową tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. W środę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wysłała do 14 wykonawców spełniających warunki uczestnictwa w postępowaniu przetargowym zaproszenia do składania ofert cenowych.

"Z Warszawy do Łodzi w 35 minut". Gigantyczny projekt na kolei

- W Polsce jest potrzebna szybsza kolej - podkreśla Ireneusz Merchel, prezes Zarządu Polskich Linii Kolejowych. Jego zdaniem, powrót do dyskusji na temat budowy Kolei Dużych Prędkości jest dobrą decyzją. - Rozpoczynamy dyskusję i warto się na tym skupić - podkreśla gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

Zmiany na polskiej giełdzie. Wynagrodzenia po nowemu

Minister rozwoju i finansów chce zmian w statucie Giełdy Papierów Wartościowych. Zgodnie z propozycją, do kompetencji Walnego Zgromadzenia spółki należałoby określanie zasad kształtowania wynagrodzeń członków rady Giełdy oraz ustalenie zasad kształtowania wynagrodzeń zarządu Giełdy.

Polska może mieć kłopoty. Przez plastikowe torebki

Komisja Europejska przeszła w środę do drugiego etapu procedury przeciwko Polsce w związku z niewprowadzeniem przez nasz kraj unijnej dyrektywy, której celem jest ograniczenie zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy. Resort środowiska chce, by nowe regulacje obowiązywały od końca 2018 roku.

Polewają wodą schody, aby turyści nie siadali

Władze Capri, wzorem tych z Florencji, przy użyciu wody zniechęcają turystów do siadania z prowiantem na schodach. - Próbowaliśmy już wszystkiego, ale nie udało nam się uniknąć zajmowania publicznej przestrzeni- mówi burmistrz wyspy Giovanni De Martino.

"Bilans", 14.06

Dymisja prezesa Pekao SA, zmiany w PKO BP oraz spór taksówkarzy z aplikacjami przewozowymi - to główne tematy programu "Bilans" w TVN24 BiS. Robert Stanilewicz mówił też o polskiej motoryzacji oraz Kolejach Dużych Prędkości.

Opłaty za operacje? Minister zdrowia wyjaśnia

Nie planujemy wprowadzić do systemu publicznej służby zdrowia żadnych opłat ponoszonych przez pacjentów - powiedział w środę w Bydgoszczy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Zaznaczył, że świadczenie przez szpital usług komercyjnych to zupełnie inna kwestia.

"Biznes dla Ludzi", 14.06

Projekt Kolei Dużych Prędkości oraz strzelanina w Stanach Zjednoczonych - to główne tematy programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Gościem Roberta Stanilewicza był Ireneusz Merchel, prezes Zarządu Polskich Linii Kolejowych.

Amerykanie podnoszą stopy procentowe

Amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła główną stopę procentową do 1,00-1,25 proc. z 0,75-1,00 proc. - poinformował w środę Fed po zakończeniu posiedzenia. To decyzja zgodna z oczekiwaniami rynku. Rezerwa uważnie monitoruje rozwój sytuacji inflacyjnej.- Fed "relatywnie niedługo" może rozpocząć redukcję sumy bilansowej - powiedziała na konferencji po posiedzeniu Rezerwy jej prezes Janet Yellen.

Produktów wegańskich nie można sprzedawać jako mleko i masło

Wyroby pochodzenia wyłącznie roślinnego co do zasady nie mogą być sprzedawane pod nazwami "mleko", "śmietana", "ser", "masło", "jogurt". Zgodnie z unijnym prawem są one zastrzeżone dla produktów pochodzenia zwierzęcego - orzekł w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Spór zbiorowy w PZU. Ubezpieczyciel "zdziwiony" żądaniami pracowników

Powszechny Zakład Ubezpieczeń prowadzi cykliczne spotkania ze związkami zawodowymi, dlatego przedstawienie żądań w trybie sporu zbiorowego jest co najmniej zadziwiające - tak spółka komentuje decyzję Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Grupy PZU, którego członkowie domagają się między innymi podwyżek wynagrodzeń oraz uzgodnienie systemu udziału w zyskach firmy.

Szykują się zmiany w Mieszkaniu dla młodych

Po zmianie przepisów, z pomocy państwa w zakupie pierwszego mieszkania będzie mogło skorzystać około 4 tysiące rodzin więcej - szacuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Zakłada, że projektowana nowelizacja wejdzie w życie od 1 sierpnia bieżącego roku.