Najnowsze

Najnowsze

"Może wywołać turystykę kredytową". Ekspert o nowej ustawie

Prokonsumenckie rozwiązania ustawy o kredycie hipotecznym są słuszne. Jednak przewidziany w niej zakaz udzielania kredytów w walutach może okazać się martwy. Gdy przyjdzie kryzys i wzrosną stopy procentowe, pojawi się "turystyka kredytowa" - uważa ekspert Marcin Daniecki.

Pierwsze muzeum żużla w Polsce. "Żeby pokazać, jaki był kiedyś"

"Speedway Nostalgia" - tak nazywa się pierwsze w Polsce i trzecie w Europie muzeum żużla. W Toruniu można zobaczyć potężną kolekcję około 40 motocykli żużlowych - od pionierskich maszyn aż po współczesne. - Taka myśl świtała wraz ze wzrostem eksponatów, żeby pokazać ludziom i młodszemu pokoleniu, jaki żużel był kiedyś - mówi Maciej Gralak, właściciel kolekcji. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Wyłudzają pieniądze metodą "na lusterko". Sprawdź, jak nie dać się oszukać

Oszuści wyłudzają pieniądze od kierowców metodą "na lusterko". - Jedziemy za potencjalną ofiarą, machamy, zatrzymujemy ją, podchodzimy do niej i mówimy, że uszkodziła nam lusterko, żeby się wystraszyła i zapłaciła pieniądze - tłumaczy Marek Kobyliński z TVN Turbo. - Załóżmy, że chodzi o samochód wysokiej klasy. Lusterko może wówczas kosztować nawet 4-5 tysięcy złotych - dodaje. Policja apeluje, żeby pieniędzy nie dawać. - Po to jest obowiązkowe ubezpieczenie OC - zwraca uwagę Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji, jednocześnie wskazując, że warto w takiej sytuacji zadzwonić po policję. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Od dziś kredyty po nowemu. Wszystko, co musisz wiedzieć

Dziś zaczyna obowiązywać ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu i agentami. To pierwsza ustawa, która kompleksowo i szczegółowo reguluje proces reklamowania, oferowania, zawierania i wykonywania umów o kredyt hipoteczny. Ma zwiększyć transparentność ofert i wzmocnić pozycję konsumentów, którzy w sporach z bankami są często słabszą stroną. Przedstawiamy najważniejsze zmiany, wynikające z wprowadzenia nowego prawa.

Samochody za dwa tysiące złotych. Zarządca dróg szuka chętnych

Trzy matizy i trzy lanosy - to właśnie tych samochodów pozbywa się warszawski Zarząd Dróg Miejskich. Auta są bezwypadkowe, a do tego mają potwierdzoną historię. Mikołaj Pieńkos, rzecznik prasowy ZDM w Warszawie, wskazuje jednak, że "trzeba liczyć się z tym, że były one intensywnie użytkowane w różnych warunkach, na różnych drogach". Za lanosa trzeba zapłacić 2 tysiące złotych, tymczasem matiz to wydatek rzędu 3 tysięcy złotych. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

"Bilans", 21.07

Zmiany w sądownictwie mogą niekorzystanie wpłynąć na pozycję Polski przy negocjacjach unijnego budżetu. O to, czy rzeczywiście tak jest, Robert Stanilewicz pytał w programie "Bilans" ekonomistów: Ignacego Morawieckiego i Marka Zubera. Prowadzący przedstawiał też wyniki z czerwcowego wykonania budżetu państwa, o których poinformowało Ministerstwo Finansów.

Unijny tort do podziału. Polska nie może już liczyć na "łagodne traktowanie"

W ciągu swojego członkostwa w Unii Europejskiej Polska dostała "na czysto" 85 miliardów euro, czyli około 365 miliardów złotych. Ale wiadomo już, że budżet unijny na kolejne lata będzie mocno skurczony. Między innymi przez wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Dlatego trudniej będzie wynegocjować dopłaty z unijnych funduszy. - Można się spodziewać, że w tej sytuacji budżet przeznaczony na spójność będzie dużo niższy - ocenił Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. Dodatkowo swój wpływ ma jeszcze napięta atmosfera na linii Warszawa - Bruksela. Mówiła o tym między innymi komisarz unijna Elżbieta Bieńkowska. Zdaniem Kuczyńskiego, w momencie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości przy rozliczeniu dofinansowania, Polska raczej nie będzie mogła liczyć na "łagodne traktowanie". Zobacz, jak kształtuje się unijnym budżet w programie "Bilans" TVN24 BiS.

"Biznes dla Ludzi", 21.07

Sejm uchwalił nowe Prawo wodne. Robert Stanilewicz w programie "Biznes dla Ludzi" pytał, czy wejście w życie ustawy oznacza wyższe opłaty za wodę. Jego gościem był Dominik Gajewski z Konfederacji Lewiatan. Prowadzący poruszył temat drożejących kredytów hipotecznych i dotacji z programu Mieszkanie dla Młodych.

Czechy zbierają same dobre opinie. Wyższymi zarobkami kuszą Polaków

Agencja S&P Global Ratings potwierdziła w piątek rating Czech na poziomie "AA-" z perspektywą stabilną - podano w komunikacie. Do najwyższej oceny AAA brakuje Czechom niewiele, a wśród zagrożeń wymieniany jest "ciasny rynek pracy". Czesi mają najniższe w Unii Europejskiej bezrobocie i coraz częściej sięgają po pracowników z Polski. A zarobki tu są wyższe niż nad Wisłą.

Lato na stacjach paliw. Sprawdź, gdzie tankuje się najtaniej

Zbliżamy się do półmetka wakacji, a sytuacja dla kierowców wciąż wygląda korzystnie. Olej napędowy tanieje o symboliczny 1 grosz, ceny benzyny i autogazu pozostają na tym samym poziomie. Analitycy oceniają, że kolejny tydzień nie powinien przynieść większych zmian w cenach.

Więcej dzieci niż przed rokiem. Prognoza "na styk", ale Rafalska ją podtrzymuje

Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszym półroczu tego roku zarejestrowano około 200 tysięcy urodzeń, o ponad 14 tysięcy więcej niż przed rokiem. - To bardzo dobra wiadomość, widać trwały wzrost. Moja prognoza o 400 tysiącach urodzeń w tym roku wydaje się realna - oceniła Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Przydrożne drzewa jak pułapki na samochody. Sprawdź, dlaczego tak łatwo się łamią

Wyglądają na solidne, ale gdy mocno zawieje, łamią się jak zapałki - mowa o przydrożnych drzewach, które wichury w ostatnich tygodniach powaliły sporo. Okazuje się, że to nie przypadek. - Im bliżej pnia kopiemy, tym gorzej dla drzewa - wskazuje Jerzy Nieswadba, arborysta. Drzewa w miastach przewracają się, bo są tam tak zwane zagęszczone gleby. Jeśli już trzeba zatem kopać lub zabudować teren w pobliżu drzewa, to najlepiej robić to poza powierzchnią trzy razy większą niż jej korona. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Kredyty hipoteczne drożeją. "Banki mogą upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu"

Osoby, które decydują się na zaciągniecie kredytu hipotecznego, muszą liczyć się z tym, że zapłacą więcej. Wszystko przez rosnące marże bankowe. Z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera wynika, że w tym roku zmian nie odnotowano jedynie w kwietniu. Zdaniem ekspertów, przyczynami podwyżek mogą być nie tylko chęć poprawy wyników ze strony banków, ale również rosnący popyt na kredyty.

Polska sieć energetyczna jest stara. Ale minister uspokaja

Polska infrastruktura przesyłu energii jest w "zaawansowanym" wieku. Wiele elementów przekroczyło 40 lat - napisał wiceminister energii Andrzej Piotrowski w odpowiedzi na poselską interpelację. Ale - jak przekonuje - system elektroenergetyczny jest bezpieczny, buduje się coraz więcej droższych, ale i bardziej niezawodnych linii kablowych.

Ponad 300 kilometrów w 29 minut. Jest zgoda na budowę Hyperloop

"Otrzymałem ustną zgodę na budowę tunelu łączącego Nowy Jork, Filadelfię, Baltimore i Waszyngton za pomocą Hyperloop" - napisał na Twitterze Elon Musk. Nowoczesny sposób transportu pozwoliłby na pokonanie ponad 300 kilometrów drogi z Nowego Jorku do stolicy USA w zaledwie 29 minut.