Najnowsze

Najnowsze

Kosmiczne śmieci coraz większym problemem

Przestrzeń kosmiczna wokół ziemi coraz bardziej zatłoczona i zaśmiecona. Specjalne obserwatorium w Niemczech monitoruje, jak wygląda sytuacja i wysyła ostrzeżenia. A jest coraz więcej powodów do niepokoju, ponieważ wraz ze wzrostem liczby pojazdów wokół Ziemi ryzyko katastrofy staje się coraz większe.

Ledwo wiążą koniec z końcem. Sytuacja Greków może się znacznie pogorszyć

Około połowy gospodarstw domowych w zadłużonej Grecji jest w stanie się utrzymywać tylko dzięki emeryturze dziadków, a blisko trzy czwarte Greków pesymistycznie ocenia szanse na poprawę stanu swych finansów - wynika z badania Helleńskiej Konfederacji Profesjonalistów, Rzemieślników i Kupców (GSEVEE). Problemy Greków zaczęły się na dobre w 2010 roku, a jednym ze źródeł był właśnie zbyt kosztowny system emerytalny, niemożliwy do utrzymania w dłuższym czasie, przy mocno starzejącym się społeczeństwie. Teraz emerytury są drastycznie obcinane, a greccy emeryci protestują na ulicach w obronie swoich praw.

Był bezdomny, idzie na jedną z najlepszych uczelni świata

Kiedyś był bezdomny, ale teraz będzie studiować na Harvardzie. W "24 Godzinach" niesamowita historia młodego chłopaka o imieniu Jorge. Jest synem meksykańskich imigrantów, którzy nie raz mieli trudniejsze momenty w życiu. Wśród nich trzymiesięczny okres, gdy nie mieli dachu nad głową. Jorge jednak nie poddawał się, świetnie się uczył i dzięki wsparciu jednej z organizacji pomagających zdolnym uczniom z ubogich rodzin spełni marzenie: będzie studiować na jednej z najlepszych, jeśli nie najlepszej, uczelni świata.

Były minister musi zwrócić setki milionów euro

Francuski sąd kasacyjny anulował w czwartek ostatecznie ugodę finansową w sporze między byłym ministrem Bernardem Tapie a upadłym bankiem Credit Lyonnais. Nakazał Tapie'emu zwrot przyznanych mu ramach tego porozumienia 404 mln euro. Problem w tym, że jest on obecnie niewypłacalny.

Wysoki wzrost polskiej gospodarki. Jest jednak kilka wyzwań

Międzynarodowy Fundusz Walutowy oczekuje kontynuacji silnego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w Polsce. W tym roku oczekuje "odbicia do 3,6 procent w wyniku silnej konsumpcji oraz wyższych inwestycji w sektorze publicznym". Ale wskazuje tez na konieczność szybkiego zmniejszania deficytu budżetowego.

"Biznes dla Ludzi", 18.05

Płaca minimalna znowu w górę. O ile? Pierwsze sugestie już padają. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk zapowiedział, że podwyżka powinna być wyższa niż ta wynikająca ze wskaźników ekonomicznych. Na program zapraszają Robert Stanilewicz i Agata Zamęcka.

"Bilans", 18.05

Płaca minimalna, sytuacja na rynku mieszkaniowym oraz organizacja spotkania G7 na Sycylii - to główne tematy programu "Bilans", na który zaprasza Robert Stanilewicz.

Rząd chce zaskoczyć skalą podwyżki. Minimalna płaca przebije dwa tysiące złotych

Rozpoczęły się negocjacje stawki minimalnej, jaka będzie obowiązywała w 2018 roku. Punktem wyjścia jest podniesienie miesięcznego minimalnego wynagrodzenia do 2050 zł, ale rząd zapowiada, że tegoroczna podwyżka będzie wyższa, niż wynika to ze wskaźników ekonomicznych. Poinformował o tym przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

SKOK-i tracą coraz więcej. Wynik kas na dużym minusie

40 spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych prowadzących działalność na koniec 2016 roku wykazało łącznie stratę 118,5 milionów złotych - kilkakrotnie większą niż rok wcześniej - wynika z raportu Komisji Nadzoru Finansowego. Na koniec 2015 roku te same kasy wykazały łącznie stratę netto w wysokości 24,7 milionów złotych.

Nie chcą iść do pracy. Zobacz, jak wygląda polskie bezrobocie

Dwie trzecie bezrobotnych pozostaje bez pracy dłużej niż rok, w tym 21 procent nie ma zatrudnienia od ponad dwóch do pięciu lat; a jedna trzecia - od pięciu lat - wynika z badania CBOS. Jednocześnie niemal połowa pozostających bez pracy nie wyraża gotowości do jej podjęcia od razu, co stanowi najwyższy wynik w historii badań. W raporcie zwrócono uwagę, że większość bezrobotnych (71 proc.) przyznaje, że podstawowym źródłem ich utrzymania są dochody uzyskiwane przez innych członków rodziny. Zobacz, z czego żyją i jak sobie radzą.

Po dymisjach nowy zarząd. Zmiany kadrowe na kolei

Największa polska spółka kolejowa ma od dziś dwóch nowych członków zarządu. Dokonane zmiany kadrowe to pokłosie prokuratorskich zarzutów o niegospodarność i nieumyślne wyrządzenie szkody wielkiej wartości przez byłych menedżerów PKP.

Europejski bank inwestuje w dużą polską sieć sklepów

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestuje do 25 mln euro w polską sieć spożywczą Żabka. Pieniądze mają pójść na "zielone innowacje", ale nie zdradzono szczegółów przedsięwzięcia. Europejski bank zainwestował już w Polsce ponad osiem miliardów euro w niespełna czterysta projektów.

Starcie gazowych gigantów. Polska spółka kontra Gazprom

Polska spółka PGNiG domaga się od Komisji Europejskiej nałożenia kar finansowych na rosyjski Gazprom. Wysokość ewentualnej kary zależy od decyzji Komisji Europejskiej, a PGNiG nie proponuje jej żadnej sumy - podała spółka, która do Brukseli wyśle list ze swoim stanowiskiem. Komisja tymczasem zmierza do ugody z rosyjskim dostawcą gazu.

Inspektor pracy sam zmieni umowy-zlecenia na etat? "To dobre rozwiązanie"

Inspektor pracy, a nie sąd będzie mógł zmienić umowę cywilnoprawną w umowę o pracę - to pomysł posłów PiS - podaje związek Pracodawców RP. Pozytywnie odniósł się do takiego rozwiązania wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Pracodawcy nie zostawiają na takich planach suchej nitki, podkreślając wątpliwości prawne.

Poważna awaria strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Sprawę bada ABW

"Niedostępna jest strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości oraz wszystkie serwisy. Trwają prace nad usunięciem problemu" - poinformował w czwartek resort. Po kilkunastu minutach otwierała się już strona główna, ale utrzymują się problemy z wejściem w poszczególne treści na niej zawarte. Sprawę bada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Arabowie przyholują sobie górę lodową? Sposób na wodę pitną

Firma ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich przedstawiła plan przyholowania góry lodowej z Antarktyki. Chodzi o zapewnienie wody pitnej, która w ciągu pięciu lat miałaby być wykorzystywana przez prawie milion ludzi. Przygotowano już finansowanie projektu, a także wytyczono drogę, którą można by ogromną górę lodową przetransportować do znajdującego się na zachodzie półwyspu Arabskiego emiratu Fudżajra.

Bruksela grozi konsekwencjami. "Będziemy się odwoływać"

- Traktaty nie przewidują konsekwencji za nieprzyjmowanie uchodźców - mówił w TVN24 BiS minister Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dlatego w sytuacji, gdy na Polskę zostaną nałożone jakiekolwiek sankcje ze strony unijnych instytucji, rząd zamierza się od nich odwołać.