Najnowsze

Najnowsze

Poczta daje grunty pod Mieszkanie Plus. W czterech miastach

Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości i Poczty Polskiej podpisali wstępne porozumienie dotyczące przekazania przez Pocztę na potrzeby programu Mieszkanie Plus pięciu działek: dwóch w Warszawie, a także we Wrocławiu, Grudziądzu i Rybniku.

Podłączyli biedne wioski do prądu. Efekt eksperymentu zasmuca

Spadająca cena paneli słonecznych jest szansą na rozwój dla tych regionów świata, które nie są podłączone do sieci energetycznej. Przez lata funkcjonowania tego poglądu nikt poważnie go nie zweryfikował. A okazuje się, że wcale nie jest to takie oczywiste – pisze "The Economist".

"Najważniejszą rzeczą jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa"

- W tej chwili najważniejszą rzeczą jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa jak i raportowanie pani premier May w tej sprawie - mówi Maciej Karczyński, były funkcjonariusz policji i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak wskazuje gość programu "Otwarcie dnia" w TVN24 BiS, szefowa rządu "będzie musiała przekazać jasny przekaz do społeczeństwa, że sytuacja mimo tragedii jest w tej chwili kontrolowana przez państwo".

"Myślę, że jeszcze istnieje jakieś zagrożenie w Wielkiej Brytanii"

- Brytyjski rząd i służby są bardzo ostrożne w ferowaniu wyroków, nie chcą informacjami spowodować dodatkowej paniki - to zdaniem doktor Katarzyny Maniszewskiej z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, przyczyna długiego posiedzenia sztabu kryzysowego COBRA. - Myślę, że jeszcze istnieje jakieś zagrożenie w Wielkiej Brytanii - dodaje. Mariusz Sikora, ekspert do spraw bezpieczeństwa i obronności z Uniwersytetu Warszawskiego, podkreśla skuteczne zapewnianie jednolitego przekazu. - Brytyjski odpowiednik polskiego CERT-u bardzo dobrze kanalizuje informację medialną, otrzymujemy wytonowane, dobrze przygotowane przekazy - wskazuje gość programu "Otwarcie dnia" w TVN24 BiS.

Start-upom jest łatwiej, ale zmian potrzeba więcej

Od nowego roku weszło w życie część przepisów z pakietu 100 zmian dla firm, który ma ułatwić życie polskim przedsiębiorcom. Rząd liczy przede wszystkim na rozwój innowacyjnych start-upów. Eksperci oceniają zmiany dobrze, ale wskazują na potrzebę dalszych zmian.

Rozmawiał z kobietami porwanymi przez Boko Haram. Opowiada o ich dramacie

Niektóre urodziły i wychowują dzieci, których ojcami są bojownicy Boko Haram. Ich rodziny skazują je na ostracyzm. Tymczasem władze patrzą podejrzliwie, czy nie są "agentkami" dżihadystów. Dziewczyny i kobiety, które zdołały uciec działającej głównie w Nigerii organizacji dalej przeżywają tragedię. Dotarł do nich niemiecki dziennikarz Wolfgang Bauer, korespondent wojenny "Die Zeit". Jest autorem książki "Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki", która powstała na podstawie jego rozmów, z uwolnionymi dziewczętami. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Politycy wskazują, kto może korzystać z toalet. Spór o ustawę łazienkową

- Nie mamy złych intencji, nie chcemy nikogo dyskryminować. Chcemy dać szkołom wskazówki w sprawie toalet i szatni. Chodzi o zapewnienie równości i bezpieczeństwa wszystkim dzieciom - przekonuje Chris Paddie, republikanin z Teksasu. Chodzi o tak zwaną ustawę łazienkową. Zgodnie z nią w państwowych szkołach trzeba będzie korzystać z toalet zgodnie z płcią z aktu urodzenia. Młodzi, transpłciowi ludzie widzą w niej zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa i formę dyskryminacji. Prawo czeka jednak już tylko na podpis gubernatora. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Położył się i poczuł ukłucie. W hotelowym łóżku znalazł strzykawkę

Nocowanie w hotelach może być niebezpieczne. Wskazuje na to historia młodego amerykańskiego artysty Messiaha Hopkinsa, który przyjechał na występ do Memphis. Tam wynajął pokój w motelu i spotkało go coś równie zaskakującego, co potencjalnie niebezpiecznego. Gdy leżał na łóżku poczuł, że coś go ukłuło. Tym czymś była leżąca pod nim strzykawka. - Musieli nie posprzątać pokoju, gdyby to zrobili, nie byłoby w nim tych przedmiotów - wskazuje Shawan Hopkins, ojciec Messiaha. Chłopiec został zabrany karetką do szpitala, gdzie zostanie przebadany. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

"Bilans", 22.05

Nie wskazują daty, ale ewidentnie rozmawiają o tym, jak dokręcić śrubę tym, którzy do wspólnej waluty się nie spieszą. Niemiecki dziennik napisał o tym, że Komisja Europejska chce do 2025 roku wprowadzić euro w krajach UE. Wiceszef Komisji od daty się odciął, ale przyznał, że rozmowy o tym, jak przyspieszyć także walutową integrację trwają. Na program "Bilans" zaprasza Robert Stanilewicz.

Potwornie drogi własny kąt na Wyspach

W ciągu ostatnich miesięcy w Wielkiej Brytanii ceny na rynku nieruchomości nieustannie rosną. Maj to piąty miesiąc z kolei, w którym cena wywoławcza nieruchomości wystawianych na sprzedaż poszła do góry. Obecnie jest to już średnio 317 281 funtów.

Ceny roamingu do poprawki. Operator zapowiada nową ofertę

Od 15 czerwca osoby podróżujące po UE powinny móc telefonować, esemesować i korzystać z internetu bez żadnych dodatkowych opłat, uiszczając jedynie stawki krajowe za połączenie. Nie wszyscy operatorzy komórkowi w Polsce dostosowali jednak swoje cenniki do nowych regulacji, co nie uszło uwadze unijnym urzędnikom i polskim regulatorom. Jeden z operatorów - Play zapowiedział teraz "nową ofertę roamingową".

"Biznes dla Ludzi", 22.05

W programie "Biznes dla Ludzi" Robert Stanilewicz i Agata Zamęcka rozmawiali o propozycji ministerstwa infrastruktury, by ujednolicić zasady przewozu osób. Poruszono temat wielomilionowej kary dla łódzkiego dewelopera, który nielegalnie wyciął drzewa. Prowadzący omówili także propozycje dla posiadaczy kredytów hipotecznych we franku szwajcarskim, jakie przedstawił największy polski bank PKO BP.

Rowerem przez Grenlandię. "Jeździ się tam fantastycznie"

- Jeżeli jedziesz na Grenlandię, gdzie spodziewasz się gór i głębokiego śniegu, to zwykłym rowerem tego nie przejedziesz, wtedy potrzebny jest fat bike - mówi Jakub Rybicki, podróżnik, który pokonał wyspę na rowerze. - Jeździ się tam fantastycznie. Przyroda, którą widzisz, to jest coś, co wynagradza wszystkie trudy - podkreśla gość cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS.

Więcej błękitnego paliwa. Polski gazoport działa pełną parą

W poniedziałek zakończył się rozładunek zbiornikowca LNG, który w niedzielę przypłynął do terminala imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. To już piętnasta dostawa surowca drogą morską do Polski. W ten sposób dotarło już 3 milionów metrów sześciennego błękitnego paliwa.

Komisja dostała mandat do negocjacji Brexitu. Zapowiada się ostra batalia o pieniądze

Ministrowie do spraw europejskich krajów Unii Europejskiej upoważnili Komisję Europejską do rozpoczęcia negocjacji w sprawie Brexitu - poinformowała maltańska prezydencja. Głównym negocjatorem unijnym jest Francuz Michel Barnier. Zapowiedział on, że spodziewa się rozpoczęcia rozmów z Londynem w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE w tygodniu rozpoczynającym się w poniedziałek 19 czerwca.