Najnowsze

Najnowsze

To uderzy w nasze firmy. Macron chce rozmawiać o rynku pracy, ale nie z Polską

Zachodnia Europa zwiera szyki, by walczyć z delegowaniem pracowników. Coraz częściej podnosi się argument, że obecne przepisy - obowiązujące od ponad 20 lat - mają negatywny wpływ na lokalne rynki pracy. Do zmian innych członków Wspólnoty chce nakłonić prezydent Francji Emmanuel Macron, który w sierpniu odwiedzi kilka krajów naszego regionu. Problem, że w gronie tym zabraknie Polski, a nasze firmy są największymi beneficjentami obecnych przepisów.

Polak będzie szefem gazociągów na Ukrainie

Paweł Stańczak, dotychczasowy dyrektor techniczny i członek zarządu PGNiG, pokieruje państwową spółką Ukrtranshaz, która jest operatorem gazociągów i zarządza podziemnymi zbiornikami gazu na Ukrainie.

Wypowiedzieli wojnę "śmieciowej turystyce". Chcą wprowadzić czarne listy

Są głośni, demolują restauracje, niszczą pokoje hotelowe. Tak zachowuje się wielu turystów przyjeżdżających do wakacyjnych kurortów. Hotelarze z Majorki postanowili wypowiedzieć im wojnę. Ich zdaniem to "śmieciowa turystyka” i planują wprowadzić ograniczenia dotyczące rezerwacji dla najbardziej uciążliwych podróżnych.

Ekologiczni nowożeńcy. Sadzą ślubne drzewka

Władze Prisztiny, stolicy Kosowa wpadły na niezwykły pomysł, którego celem jest walka z zanieczyszczeniem powietrza. Utworzono specjalny park, w którym drzewa sadzą nowożeńcy. Odbywa się to w dniu ich ślubu. Przy drzewach umieszczane są tabliczki z imionami młodej pary. Władze miasta zapowiadają, że gdy pierwszy park zapełni się drzewami – powstanie kolejny. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Jak nie dać się zabić policji? Oto specjalna instrukcja dla kierowców

Władze Arizony wydały specjalną instrukcję dla kierowców, jak zachować się podczas kontroli drogowej, aby nie zginąć od policyjnej kuli. Nowe zalecenia opublikowano między innymi po głośnym przypadku z zeszłego roku, gdy zatrzymany mężczyzna zginął, gdy sięgał po portfel a policjant ocenił, że podejrzany chce wyjąć broń. O sprawie w programie "24 Godziny".

Za kopanie piasku bez zgody zapłacą miliony złotych

64 przypadki nielegalnej eksploatacji kopalin: głównie piasku, ale też na przykład żwiru czy kruszyw, zakończyły się w pierwszym półroczu tego roku sankcjami nadzoru górniczego w postaci podwyższonych opłat - wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach.

Nastolatek wszedł do wody. Został pogryziony przez "morskie wszy"

Nastolatek z Australii wszedł do wody w znanym sobie doskonale, spokojnym miejscu. Niedługo potem wylądował w szpitalu z zakrwawionymi stopami i łydkami. Długo nie było wiadomo co się stało. Na pewno nie był to atak rekina, żadnej innej drapieżnej ryby ani efekt skażenia. Powody wyjaśniły się dopiero dzięki przytomności umysłu ojca chłopaka i wiedzy naukowców z Wielkiej Brytanii.

Polacy jedzą więcej miodu. Choć mocno podrożał

W ubiegłym roku w Polsce wyprodukowaliśmy 19 tysięcy ton miodu. Rośnie też jego spożycie - informuje Główny Urząd Statystyczny. Wzrosła też jego cena. Obecnie za 400 gramowy słoik miodu wielokwiatowego musimy zapłacić prawie dwa razy tyle ile w 2000 roku.

Macron będzie rozmawiał o przepisach uderzających w Polaków. Ale nie z Warszawą

Prezydent Francji Emmanuel Macron w dniach 23-25 sierpnia odwiedzi Austrię, Rumunię i Bułgarię, by rozmawiać z europejskimi przywódcami o nowelizacji unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych - podała w poniedziałek AFP, powołując się na Pałac Elizejski. Warszawa nie znalazła się na jego trasie. Dla polskich firm, które delegują prawie pół miliona pracowników, to skrajnie niekorzystne zapisy.

"Biznes dla Ludzi", 7.08

Opłaty, które banki nakładają na klientów w związku z przelewami walutowymi pod lupą Komisji Europejskiej. O tym, jakie rozwiązania może zaproponować Bruksela Agata Zamęcka rozmawiała z Pawłem Majtkowski, ekspertem rynku finansowego. Nielegalne składowanie śmieci w powiecie hrubieszowskim, wojna Majorki z niesfornymi turystami to kolejne tematy programu "Biznes dla Ludzi" TVN24 BiS.

Po brexicie wielu Polaków czeka los Gabi. "Już teraz jest ciężko"

Dużą część pracowników branży turystyczno-rozrywkowej w Wielkiej Brytanii stanowią migranci. Dobrym przykładem jest hotel w Westminster w Londynie. Zatrudnieni tam zadają sobie pytanie o swój los po rozwodzie kraju z Unią Europejską. Wśród nich jest Gabi, bohaterka materiału stacji CNN, która pochodzi z Rumunii i prawdopodobnie po brexicie będzie musiała tam wrócić. Rumunka martwi się o siebie i o swoją córeczkę. Ale wyjście Londynu z unijnych struktur to zmartwienie też dla właścicieli hotelu, którzy boją się utraty pracowników. - Już teraz jest ciężko, wcześniej mieliśmy 50 aplikacji na jedno miejsce, tymczasem dzisiaj już tylko 10 - mówiła szefowa hotelu. Podobne wyzwanie znalezienia pracowników stoi też przed właścicielami barów, klubów i pubów.

"Bilans", 7.08

Rząd mówi o dużych wpływach do budżetu z poboru podatku VAT. Skąd tak dobre wyniki? Agata Zamęcka pytała o to ekonomistów: Mariusza Adamiaka i Ignacego Morawskiego. Dodatkowa pula środków z programu Mieszkanie dla Młodych, prezydencki pomysł na pomoc frankowiczom i zarobki niemieckich posłów - oto kolejne tematy programu "Bilans" TVN24 BiS.

Wraca stary wiek emerytalny. Ostry list do polskiego rządu

Komisja Europejska wysłała list do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej w sprawie różnicy w wieku emerytalnym kobiet i mężczyzn w Polsce - podało źródło w Brukseli. Odmienny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce ma być formą dyskryminacji.

Nowa fala pracowników w Polsce. Ale nie z Ukrainy

W pierwszym półroczu 2017 r. wydano trzy razy więcej oświadczeń o zamiarze zatrudnienia obywateli Białorusi niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pracodawcy częściej też korzystają z usług Rosjan.