Najnowsze

Najnowsze

Podatki na widoku. Fiskus opublikuje listę korzystających z ulg

Urzędy skarbowe oraz wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą mieli obowiązek publikować listy osób i firm korzystających z ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Taki zapis znalazł się w projekcie nowej ustawy o jawności życia publicznego przygotowanej przez ministra koordynatora do spraw służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

"Biznes dla Ludzi", 12.01

Polska jednym z największych eksporterów żywności, premier Mateusz Morawiecki z wizytą u polskich rolników i kwestia ubóstwa energetycznego - to główne tematy programu "Biznes dla Ludzi", na który zaprasza Robert Stanilewicz.

"Bilans", 12.01

Ustawowe wyjątki od zakazu handlu w niedzielę - to główny temat programu "Bilans" TVN24 BiS. Gościem Roberta Stanilewicza był Marek Tatała, wiceprezes Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. Kolejnym gościem był Paweł Marchewka, laureat Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Import rośnie szybciej niż eksport, ale bilans wciąż na plusie

W okresie od stycznia do końca listopada zeszłego roku Polska miała 7,8 miliarda złotych nadwyżki w handlu zagranicznym (różnica między eksportem a importem), wobec 16,6 miliarda złotych w tym samym okresie poprzedniego roku - wynika z piątkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Głównym partnerem Polski pozostają Niemcy.

Jabłka drogie jak mandarynki. Ceny mocno w górę

W tym roku jabłka są dwa razy droższe niż przed rokiem. Niektóre krajowe odmiany na początku stycznia kosztują 3,5-4,5 złotych za kilogram, czyli tyle, ile importowane mandarynki - poinformowała rzecznik rynku hurtowego w Broniszach Małgorzata Skoczewska.

Laureat "biznesowego Oscara": Polska ważnym graczem na rynku gier

Nagroda Polskiej Rady Biznesu, nazywana też "biznesowym Oscarem", jest prestiżowym wyróżnieniem wręczanym najwybitniejszym postaciom polskiej przedsiębiorczości oraz sektora działalności społecznej. W 2017 roku trafiła w ręce Pawła Marchewki, współzałożyciela i prezesa firmy Techland, producenta gier komputerowych. - Polska jest na rynku gier komputerowych bardzo ważnym graczem. Nasze gry są rozpoznawane. Ta nagroda pozwala uświadomić, na ile rynek gier jest ważny dla Polski, dla kariery, dla dzieci. To bardzo ważna sprawa - mówił w programie "Bilans" TVN24 BiS. Zgłoszenia do 7. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu są przyjmowane do 19 stycznia.

Kłopoty bankowego systemu w kluczowym momencie. Część klientów odeszła z kwitkiem

Dwa dni wystarczyły, by wykorzystać całą pulę na dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych na 2018 rok. Decydowała kolejność zgłoszeń, więc klienci musieli pospieszyć się z przygotowaniem dokumentów, a banki - w rejestracji wniosków w Banku Gospodarstwa Krajowego. Wyścig po pieniądze utrudniały jednak kłopoty z działaniem systemu w najważniejszym momencie.

Apel premiera Morawieckiego do wielkich sieci handlowych

Polskie produkty rolne powinny być jak najlepiej traktowane w sprzedaży we wszystkich sieciach handlowych i w ogóle w sprzedaży w Polsce - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki. Apelował też, by rynek europejski był otwarty na polską żywność i by "konkurencja była równa".

Premier o zakazie niedzielnego handlu. "Kojarzony jest z dojrzałymi gospodarkami"

Ograniczenie handlu w niedziele obowiązuje w bardzo wielu krajach Unii Europejskiej, a wręcz kojarzone jest zazwyczaj z krajami najbardziej dojrzałymi gospodarczo - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek w Wysokiem Mazowieckiem. Dodał, że wyjątki od ustawy ograniczającej handel w niedziele "odnoszą się do niewielkiej produkcji, niewielkiego zbytu jednostek handlowych, które są potrzebne w dojrzałych krajach".

Przegląd prasy: PiS wprowadza podatek od deszczu

Od 1 stycznia we wszystkich gminach trzeba płacić podatek od deszczu. Zostanie naliczony właścicielom dużych budynków o powierzchni ponad 3,5 tysiąca metrów kwadratowych, którzy zabudowali swoją działkę w co najmniej 70 procentach, a w okolicy brakuje kanalizacji deszczowej - podaje "Gazeta Wyborcza".

"Pomysł bez sensu". Minister o tym, czy Orlen będzie budował supermarkety

- Jak czytam, że teraz Orlen zacznie budować supermarkety w okolicach stacji paliw, to jest to pomysł bez sensu i na pewno tak nie będzie robił - mówi w radiowej Trójce Henryk Kowalczyk. Z drugiej strony minister środowiska zwraca uwagę, że "trudno wymagać, aby zamykano stacje paliw". - Dopuszczenie takich wyjątków jest całkowicie naturalne - podkreśla Kowalczyk, mówiąc o ustawie o zakazie handlu w niedziele.

Darmowe konta i karty w każdym banku. Nowe przepisy w tym roku

Od 8 sierpnia wejdą w życie przepisy, które nakładają wysokie kary na banki i SKOK-i, jeśli te nie zaoferują klientom tak zwanego rachunku podstawowego. Za korzystanie z takiego konta nie będzie można naliczać opłat. Dodatkowo, za darmo będzie można wykonać co miesiąc pięć wypłat z bankomatów, nawet z tych, które nie należą do danego banku - wskazuje Jarosław Sadowski z firmy doradczej Expander. Często darmowe będą również przelewy.

Jeździ na wózku, ale z pasji wspinania się nie zrezygnował

35-letni Lai Chi-wai od siedmiu lat jest częściowo sparaliżowany i porusza się na wózku. Nie zrezygnował jednak ze swojej pasji - wspinaczki. Podciąga się na linie na samych rękach. Przyznaje, że teraz potrzebuje w tym asekuracji, ale jego umiejętności są naprawdę zadziwiające. Sportowiec dostał nominację do Nagrody Laureus, przyznawanej od prawie 20 lat dla najwybitniejszych osobowości świata sportu. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Kobiety mówią coraz niższym głosem. Zaskakująca analiza badaczy

Zmniejsza się różnica między częstotliwością głosu kobiet i mężczyzn - wynika z najnowszego badania foniatrów z Uniwersytetu Medycznego w Lipsku. Analizy sprzed lat wykazały, że przeciętna częstotliwość głosu panów to 110 Hz, a pań - 220. Teraz ten wskaźnik dla kobiet spadł do 165 Hz. Badacze doszli do wniosku, że to nie jest skutek zmian organizmów ludzkich na przestrzeni lat. Powodem mają być zmiany społeczne. Kobiety, które coraz częściej zabierają głos publicznie czy pełnią kierownicze stanowiska celowo obniżają głos, aby być odbierane jako osoby bardziej przekonujące i wiarygodne. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Ujawniła za dużo. Sprzedająca bieliznę firma straciła królewski certyfikat

Była właścicielką luksusowej firmy bieliźniarskiej, która dostarczała wyroby na dwór Królowej Elżbiety II. June Kenton, bo o niej mowa, swoje wspomnienie pierwszego spotkania z monarchinią opublikowała w książce "Burza w miseczce D". Wydawało się jej, że nie podała żadnych niestosownych detali, ale dwór nie wybaczył nawet tego. Choć June Kenton właścicielką Rigby & Peller już nie jest, to firmie odebrano właśnie rekomendację brytyjskiej rodziny królewskiej - uchodzącą za certyfikat najwyższej jakości i zaufania. - Jestem kompletnie zrozpaczona. Przepraszam za wszystko co zrobiłam, bądź powiedziałam w tej książce, to było całkowicie nieumyślne - mówi Kenton. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Mięsny napój dla zdrowia. "Smakuje lepiej niż pachnie"

Skoro są napoje warzywne czy owocowe, to dlaczego nie zrobić mięsnego? Na taki pomysł wpadł rzeźnik Peter Klassen z niemieckiego miasta Temmels. W założeniu miał być napój do łatwego spożycia i przyswojenia dla ludzi w podróży czy sportowców. Ale pierwsi próbujący tego wynalazku podchodzą do tego pomysłu ze sporą rezerwą. - Trzeba przyzwyczaić się do zapachu, smakuje lepiej niż pachnie - mówi jedna z kobiet, która spróbowała napoju. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.