Najnowsze

Najnowsze

Prawa obywateli i finanse. Unijny negocjator rozmawiał w Warszawie o brexicie

Stan negocjacji i oczekiwania Polski odnośnie modelu przyszłych relacji UE z Wielką Brytanią były tematami rozmowy w Warszawie premier Beaty Szydło z głównym unijnym negocjatorem w sprawie brexitu Michelem Barnierem. Z unijnym negocjatorem spotkali się również wicepremier Mateusz Morawiecki i wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

Polisy OC na nowych zasadach. Bruksela chce ułatwień dla kierowców

Komisja Europejska chce, żeby unijni ubezpieczyciele mieli obowiązek informowania klientów, w jaki sposób naliczają bonusy za bezwypadkową jazdę. Zmiany mogą wpłynąć na ceny i ułatwić klientom zawieranie polis. Branża krytykuje projekt. Jej zdaniem pomysł Komisji może doprowadzić do ograniczenia konkurencji.

Problemy z dostępem do usług ZUS-u

Brak jest możliwości wystawiania oraz przyjmowania elektronicznych zaświadczeń lekarskich, a także podpisywania dokumentów ubezpieczeniowych. W poniedziałek występują ograniczenia w dostępie między innymi do Platformy Usług Elektronicznych oraz aplikacji ePłatnik. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pracuje nad przywróceniem tych usług.

Polacy ruszyli po obligacje. I pobili rekordy

W październiku Polacy wydali na obligacje oszczędnościowe 902 miliony złotych - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów. To najlepszy miesięczny wynik od dwóch lat. Łączna sprzedaż obligacji od początku roku przekroczyła już 5,4 miliardów złotych, co jest najlepszym wynikiem od dziewięciu lat.

Nowy system CEPiK rusza z problemami. Kłopoty z rejestracją pojazdów

W poniedziałek ruszył nowy system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W części urzędów były rano problemy z zarejestrowaniem auta i uzyskaniem stałych dowodów rejestracyjnych. Resort cyfryzacji przyznaje, że wcześniej był kłopot z funkcjonowaniem systemu CEPiK 2.0, ale został już usunięty.

Ważne zmiany dla dłużników. Szybciej trafią do rejestru

Od poniedziałku łatwiej sprawdzimy, czy nasz potencjalny kontrahent jest wiarygodny, a dłużnicy będą lepiej chronieni przed nieuczciwym wpisem do rejestru BIG. Zmiany te pomogą zapobiegać zatorom płatniczym i zwiększą bezpieczeństwo obrotu - zapowiedział wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.

Najciekawsze miejsca na narty w Europie Wschodniej. Siedem propozycji

Planujesz zimowy wyjazd na narty? Ciekawych miejsc nie brakuje w Europie Wschodniej. Poniżej przedstawiamy siedem propozycji, które powinny spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających narciarzy. Przy okazji miejsca te są często o wiele tańsze niż popularne kurorty we Francji, Austrii, czy we Włoszech.

Każdy mieszkaniec "spala" 63 papierosy dziennie. Przerażający raport o smogu

Średnio 63 papierosy dziennie "wypala" przeciętny mieszkaniec chińskiego miasta Shenyang. To równowartość skutków wywoływanych przez smog, kiedy osiąga najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia - wynika z danych organizacji Berkeley Earth. Źle jest także w Harabin - 45 papierosy, czy Pekinie - 25 papierosy. Problem rośnie także w Indiach. W tym tygodniu w Delhi na kilka dni odwołano nawet zajęcia w szkołach, a smog osiągnął poziom równy 44 papierosom wypalanym dziennie przez przeciętnego mieszkańca stolicy. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że powoduje to bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

"Może zakręcić się łezka w oku". Na co wybrać się do kina?

- Dzięki "Listom do M. 3" mamy w końcu taki nasz, krajowy własny cykl komedii świąteczno-romantycznych - mówi Ewelina Woźnica z TVN24. - Cała plejada gwiazd znowu spotkała się na jednym planie filmowym i to też było widoczne na czerwonym dywanie podczas uroczystej premiery - dodaje, jednocześnie podkreślając, że w trakcie seansu "może zakręcić się łezka w oku".

"Chcemy pokazać ludziom wszystkie żyjące zwierzęta". Niezwykły projekt

- Na świecie jest około 15 tysięcy gatunków zwierząt, robimy im portrety w studio już od 12 lat (...) chcemy pokazać ludziom wszystkie żyjące zwierzęta, którymi opiekują się ludzie - mówi o projekcie "The Photo Ark" Joel Sartore. - Jesteśmy w połowie, sfotografowaliśmy około 7,5 tysiąca gatunków - dodaje. Gość cyklu "Pokaż nam świat" wskazuje, że projekt skończy się wraz z ukończeniem przez niego 70 lat. - Jest tyle zwierząt o których ludzie nie słyszeli, nie zdając sobie sprawy z istnienia większości z nich. Nigdy nie widzieli na przykład kondora królewskiego - zwraca uwagę Sartore.

Raty niektórych kredytów skoczą nagle o 30 procent. Ostrzeżenie

Program Rodzina na Swoim pomógł prawie 200 tysiącom kredytobiorców w tańszym zakupie mieszkania lub budowie domu. Sposób jego działania może być jednak zdradliwą pułapką, z dniem ustania dopłat rata kredytu nagle wzrośnie, w dzisiejszych warunkach o ponad 30 procent - informuje Home Broker.

Ceny przelotu, noclegu i posiłków. Praktyczne porady o podróży do Malezji

1999 złotych - tyle trzeba zapłacić za bilety lotnicze w dwie strony z Warszawy do Kuala Lumpur, z przesiadką w Katarze. Zainteresowani zorganizowaną 14-dniową wycieczką do Malezji muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 5999 złotych. Jakub Porada wskazuje, że wyszukiwarki mają niezwykle bogate oferty noclegów, które zaczynają się już od 13 złotych za dobę. Można wybierać także w potrawach. Nasi goreng, ais kaciang, czy świeżo wyciskany sok z arbuza, to obowiązkowe pozycje w menu.

"Wiele różnych kultur i kuchni". Malezja okiem podróżniczki

- Z jednej strony wielkie miasto, z drugiej czujemy się jak w klimatycznym, malutkim miejscu, to niesamowite połączenie - mówi o urokach Kuala Lumpur Oliwia Papatanasis, podróżniczka i fotografka. Jej zdaniem, "Malezja jest miejscem, które zbiera w sobie bardzo wiele różnych kultur, kuchni i można się tam w spokojny, nowoczesny sposób zapoznać z tym wszystkim". Gość cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS podkreśla, że by zwiedzać ten region świata wcale nie trzeba dysponować ogromnym budżetem.

Jaja droższe od kurczaków. "Niespotykana sytuacja może się pogłębiać"

Od kilku tygodni drożeją jaja w całej Europie. Obecnie na unijnym rynku kosztują już więcej niż mięso drobiowe. Wzrost cen jest widoczny także w Polsce. W pierwszym tygodniu listopada ich cena wzrosła ponad 10 procent w stosunku do poprzedniego tygodnia. Wzrostową tendencję cen wzmacniały dodatkowo przypadki ptasiej grypy w kilku krajach europejskich, przede wszystkim we Włoszech.

Porozumienie w sprawie wolnego handlu, ale bez USA. Trump krytyczny

Ministrowie handlu i spraw zagranicznych 11 krajów rejonu Pacyfiku uzgodnili na szczycie APEC w Wietnamie "zasadnicze elementy" wolnego handlu w ramach Partnerstwa Transpacyficznego - głosi opublikowany w sobotę rano komunikat. Wcześniej z TPP wycofały się Stany Zjednoczone.