Od początku grudnia lekarze w całej Polsce będą mieli obowiązek wystawiania zwolnień w formie elektronicznej. Poniżej najważniejsze zmiany związane z wdrożeniem e-zwolnień.
1. E-zwolnienia
Elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane też e-ZLA, są wystawiane od 1 stycznia 2016 roku. Dotychczas nie było jednak obowiązku, by z nich korzystać. Do końca listopada lekarze mogli bowiem wystawiać zwolnienia w tradycyjnej, papierowej formie. Taki druk pracownik miał obowiązek dostarczyć pracodawcy.
Zmieni się to od początku grudnia. Zgodnie z przepisami od soboty lekarze będą mieli obowiązek wystawiać zwolnienia drogą elektroniczną.
Wcześniej jednak będą musieli założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Profile na PUE ZUS muszą mieć także wszyscy pracodawcy, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 osób.
2. Małe firmy
Przepisy prawa nie zobowiązują mniejszych przedsiębiorców do założenia takiego profilu, ale również oni mogą zapewnić sobie dostęp do e-ZLA.
O tym, czy pracodawca ma dostęp do elektronicznych zwolnień lekarskich, pracownik powinien dowiedzieć się od niego. Będzie wiedział o tym również lekarz, który wystawia zwolnienie lekarskie. Jeśli mała firma nie ma swojego profilu na PUE ZUS, nie można przekazać pracodawcy zwolnienia elektronicznie. W takiej sytuacji lekarz musi wręczyć pacjentowi wydruk, który wystawił elektronicznie (wydruk e-ZLA). Ten wydruk trzeba dostarczyć do firmy w ciągu 7 dni. Co ważne, wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA musi być opatrzony podpisem i pieczątką lekarza.
3. Krótki czas
Przedstawiciele ZUS przekonują, że wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia.
- Lekarz potrzebuje tylko numeru PESEL, nie trzeba już mieć (pacjent - red.) Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP) swojego pracodawcy. Lekarz wpisuje w system komputerowy PESEL, a dane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaciągają się samoistnie - tłumaczył na antenie TVN24 Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.
W efekcie pracodawca otrzyma wiadomość (e-mail lub SMS) o wystawieniu zwolnienia jego pracownikowi. Tym samym w przypadku e-ZLA nie obowiązuje termin siedmiu dni na dostarczenie zwolnienia do zakładu pracy.
4. Błąd w zaświadczeniu
Choć rzecznik ZUS przekonywał, że za sprawą wykorzystania danych z systemu informatycznego "nie ma miejsca na błąd" lekarza, to jednak przepisy regulują także tę kwestię.
W sytuacji, gdy dojdzie do pomyłki w e-ZLA, lekarz w ciągu trzech dni roboczych od dnia jego ustalenia, albo otrzymania o nim informacji, stwierdza nieważność wystawionego zaświadczenia lekarskiego i przekazuje ją elektronicznie do ZUS.
5. Papierowe zwolnienia
W wyjątkowych sytuacjach, nawet jeśli firma ma profil na PUE ZUS, lekarze będą mogli wystawiać zaświadczenia papierowe jako wydruk z systemu. Będzie tak na przykład w przypadku braku dostępu do internetu, wizyty domowej bez sprzętu mobilnego lub awarii systemu.
"W takich sytuacjach, lekarz ma możliwość skorzystania z formularzy zaświadczeń lekarskich wydrukowanych wcześniej z systemu. Każdy wydrukowany przez lekarza formularz ma identyfikator (serię i numer) i jest zarejestrowany w systemie. Wystawione na nim zwolnienie nie zawiera numeru statystycznego choroby. Dane i informacje niezbędne do wystawienia zaświadczenia w tym trybie musi przekazać lekarzowi pacjent (ubezpieczony)" - wyjaśnił ZUS.
Następnie wydrukowane zaświadczenie pacjent przekazuje pracodawcy. Lekarz musi je zaś wprowadzić do systemu w ciągu 3 dni roboczych od jego wystawienia.
6. Kontrowersje
Ze zmian nie są jednak zadowoleni wszyscy lekarze. Porozumienie Organizacji Lekarskich apelowało, aby resort rodziny, pracy i polityki społecznej wycofał się z obligatoryjnego wprowadzenia e-zwolnień. Minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska nie przychyliła się jednak do tego wniosku i zapowiedziała, że nie będzie kolejnego wydłużania terminu wprowadzenia tej reformy.
W piątek rzecznik ZUS poinformował, że już teraz ponad 62 procent zwolnień jest wystawianych w formie elektronicznej. - W Płocku, Szczecinie, Bydgoszczy, Słupsku, Siedlcach i w Warszawie to ponad 70 procent - wskazał Wojciech Andrusiewicz. Poniżej 50 procent e-zwolnień wystawianych jest między innymi w Zielonej Górze i Pile.
W związku ze zmianami oddziały ZUS 1 grudnia organizują tak zwaną "Białą Sobotę". W tym dniu lekarze i przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z konsultacji w zakresie wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Wszyscy ci, którzy nie mają jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, będą również mogli tego dnia zarejestrować profil, uzyskać certyfikat ZUS do podpisywania e-ZLA oraz przeszkolić się z wystawiania e-zwolnień.
Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock