Planujesz zakup żywego karpia na święta? Nie w każdej sieci handlowej to będzie możliwe.
Nad Wisłą rocznie spożywanych jest około 20 tysięcy ton karpia. Zdecydowanie najwięcej właśnie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Karp jest bowiem tradycyjną potrawą na wigilijnym stole. Ryba jest przyrządzana na sto sposobów, choć właściwie tylko w ten jeden dzień w roku.
Dla wielu tradycja to także żywy karp, kupiony tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Ma to być gwarancja najlepszej jakości i smaku. Jednocześnie ekolodzy co roku zachęcają Polaków, by przed świętami nie kupowali w sklepach żywych ryb, lecz już w płatach, a jednocześnie, by reagowali, jeśli zauważą przypadki niehumanitarnego traktowania karpi (trzymane bez wody, stłoczone, pakowane żywe do worków foliowych).
Postanowiliśmy zatem zapytać przedstawicieli największych sieci handlowych w Polsce, jak będzie wyglądała sprzedaż karpia w tym roku. I jak się okazuje, zakup żywej ryby nie wszędzie będzie możliwy.
Żywe karpie w sklepach
Żywego karpia z całą pewnością nie kupimy w Biedronce. "Mając na względzie dobrostan ryb, sieć sklepów Biedronka od wielu lat nie prowadzi sprzedaży żywych karpi. Ryby te będą dostępne w ramach oferty czasowej w grudniu w formie płatów, filetów lub ryb patroszonych" - poinformowało biuro prasowe sieci.
Podobnie będzie w sieci Lidl. "Nie sprzedajemy żywego karpia, kierując się przy tym dobrostanem zwierząt" - podkreśliła Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska.
"Takie rozwiązanie pozwala na dostarczenie klientom gotowego do obróbki termicznej karpia, oprawianego w warunkach produkcji z zachowaniem zasad humanitarnych. Co więcej, przetwarzając czy oprawiając samodzielnie karpia, odrzucamy około 50-55 procent jego masy. Warto więc kupić świeżą rybę w płatach i tym samym zapłacić tylko za mięso do spożycia" - dodała.
Przedstawiciele E.Leclerc oświadczyli, że "podobnie jak w ubiegłych latach decyzja na temat sposobu sprzedaży karpi podejmowana będzie autonomicznie przez poszczególne sklepy, które są niezależnymi przedsiębiorstwami".
Żywą rybę dostaniemy za to w 12 hipermarketach Auchan (na 110 punktów sprzedaży w całej Polsce - red.). "Zdecydowaliśmy o sprzedaży żywego karpia jedynie na Śląsku i w Wielkopolsce, gdzie nadal bardzo silna jest tradycja i nasi klienci zdecydowanie wyróżniają ten sposób sprzedaży i go oczekują" - poinformował dział komunikacji Auchan Retail Polska.
"Sprzedaż będzie się odbywała na zewnątrz sklepów, w specjalnie do tego przystosowanych namiotach, zapewniających niską temperaturę, brak świateł, napowietrzenie basenów oraz przeszkolony personel" - wyjaśniono.
Decyzję o kontynuacji sprzedaży żywego karpia podjęli przedstawiciele Carrefoura. "Przed podjęciem decyzji o sprzedaży żywych karpi w tym roku, przeprowadziliśmy badania opinii wśród naszych klientów. Wynika z nich, że nadal znaczna część klientów naszej sieci oczekuje sprzedaży żywego karpia prosto z wody przed świętami" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.
Jednocześnie biuro prasowe Carrefour Polska zachęca jednak klientów do wybierania karpi patroszonych, tuszy i filetów.
Sprzedaż ryb
W Polsce nie ma szczegółowych wytycznych w sprawie sprzedaży żywych ryb w sklepach. Główny Lekarz Weterynarii co roku przypomina jednak, że karpie powinny być przetrzymywane w szczelnych basenach, z czystą natlenowaną wodą.
Przy czym jej wymiana musi odbywać się nie rzadziej niż co 48 godzin. Ryby powinny być także bez widocznych uszkodzeń.
Te, które posiadają rany i inne uszkodzenia ciała powinny być uśmiercane niezwłocznie po przybyciu do sklepu.
Konsumenci muszą również pamiętać, by czas przenoszenia żywej ryby z miejsca zakupu do domu był jak najkrótszy. Ponadto karp powinien być umieszczony w opakowaniu wypełnionym wodą, bądź z dostępem do tlenu. Torba, w której umieszczona jest ryba, musi zatem pozostawać niezawiązana.
Należy również pamiętać, że zabronione jest uśmiercanie ryb w obecności dzieci. Jest to zakaz bezwzględny, zagrożony roczną karą więzienia lub 5 tys. zł grzywny.
"Jeśli chodzi o uśmiercanie karpia w punktach sprzedaży detalicznej, mając na uwadze przepisy dotyczące humanitarnego traktowania i uśmiercania zwierząt, zaleca się, aby miejsce uśmiercania ryb było wydzielone, np. za parawanem, przenośną ścianką lub innym elementem konstrukcji sklepu, tak, aby uśmiercanie nie odbywało się w obecności osób postronnych, w tym w szczególności dzieci" - czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.
Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl