Największą popularnością wśród kandydatów na studia cieszy się informatyka – wynika z raportu opublikowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w listopadzie.
W tym roku uczelnie przyjęły ponad 416 tysięcy nowych studentów. Jak podaje resort nauki i szkolnictwa wyższego, spośród nich ponad 100 tysięcy osób rozpoczęło naukę w niepublicznych szkołach wyższych.
Najpopularniejsze kierunki
Na pierwszym miejscu rankingu najpopularniejszych kierunków (zestawienie dotyczy studiów stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich) jest informatyka, którą studiować chciało ponad 42 tys. osób.
Na drugi w zestawieniu kierunek - zarządzanie - aplikowało 27 tys. osób., a na psychologię – 22 tys. osób. Ekonomię i prawo chciało studiować kolejno 18 tys. i 17 tys. osób, finanse i rachunkowość – 16 tys. osób, automatykę i robotykę – ponad 15 tys. osób, a budownictwo i pedagogikę – po 12 tys. osób.
Pierwsza piątka najpopularniejszych kierunków jest taka sama jak w ubiegłym roku akademickim. Wśród pierwszej dziesiątki nie znajdziemy już jednak filologii angielskiej - za to do czołówki najchętniej wybieranych kierunków trafiła logistyka.
Najtrudniej o indeks
Na jakie kierunki najtrudniej było się dostać? Według danych resortu nauki i szkolnictwa wyższego w tym zestawieniu prym wiedzie inżynieria farmaceutyczna. Maturzyści, którzy chcieli podjąć na nim studia, musieli pokonać ponad 18 konkurentów.
Podobnym zainteresowaniem cieszyła się inżynieria i analiza danych, gdzie na jedno miejsce przypadało blisko 18 kandydatów, a także chemia i toksykologia sądowa – blisko 17 kandydatów na miejsce. Nieco łatwiej było dostać się na:
technologię chemiczną - 16,3 kandydata na jedno miejsce;
realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię - 15,0;
kierunek lekarski - 14,1 (dane dotyczące uczelni nadzorowanych przez MNiSW);
zarządzanie inżynierskie - 13,3.
Najchętniej wybierane uczelnie
Uczelnia publiczną, która zachęciła do składania dokumentów największą liczbę osób, to w tym roku Uniwersytet Warszawski. W jego murach chciało się uczyć blisko 47 tys. kandydatów.
Drugą w kolejności najchętniej wybieraną uczelnią była Politechnika Warszawska, na którą dokumenty złożyło ponad 45 tysięcy kandydatów. W ubiegłym roku zestawienie prezentowało się odwrotnie – na pierwszym miejscu była Politechnika Warszawska, a na drugim UW.
W tym roku akademickim bardzo dużą popularnością cieszyły się także Uniwersytet Jagielloński (34,5 tys. kandydatów) i Politechnika Gdańska (29,5 tys. aplikujących).
Jeżeli weźmiemy pod uwagę uczelnie najczęściej wybierane przez kandydatów w przeliczeniu na jedno miejsce, to podobnie jak w roku ubiegłym przoduje Politechnika Gdańska z blisko 8,8 aplikacjami na jedno miejsce. Za nią są Politechnika Warszawska (7,2 zgłoszeń na miejsce) i Politechnika Poznańska (6,9 zgłoszeń na miejsce).
Największym zainteresowaniem spośród uczelni ekonomicznych cieszyły się Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (blisko 10 tys. aplikujących) i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (7 tys.).
Wśród uczelni niepublicznych oferujących studia stacjonarne najczęściej wybieraną szkołą wyższą był SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie (chciało tam studiować blisko 4 tys. kandydatów). Natomiast osoby wybierające się na studia w trybie niestacjonarnym najczęściej składały dokumenty do Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu (zrobiło tak blisko 6 tys. osób).
Autor: mp//dap / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock