Najnowsze

Najnowsze

Wiceminister o wyzwaniach dla kolei na 2018 rok

"Wyzwań jest kilka, ale najważniejszym jest inwestycyjny Krajowy Program Kolejowy" - ocenia Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury i budownictwa. Dla kolei realizacja inwestycji w ramach tego programu ma być priorytetem na 2018 rok.

Gdzie łatwo o pracę? Warszawa dopiero czwarta

Blisko dwie trzecie polskich pracowników uważa, że jest w stanie znaleźć nową pracę w krócej niż trzy miesiące. Najłatwiej znaleźć nowego pracodawcę w Krakowie - wynika z badania Confidence Index.

Jak mądrze odpoczywać w święta? "Nie rozmawiać o polityce"

Święta to czas dla rodziny i przyjaciół. Nawet w otoczeniu najbliższych pojawiają się tematy, których nie powinniśmy poruszać. Wśród nich jest na przykład polityka. O tym, jak wyjść obronną ręką z niepożądanych sytuacji i jak odpocząć w przerwie świąteczno-noworocznej rozmawiał z psychologiem dr Leszkiem Mellibrudą Michał Sznajder.

Muzyka na święta. Przegląd Eweliny Woźnicy

- To muzyka, która wprawia w świąteczny nastrój. Największy wybór jest wśród kolęd. Niektóre z nich wykonywane są przez gwiazdy, inne przez chóry. Warto też sięgnąć po płytę Stanisławy Celińskiej, która udowodniła, że jest nie tylko wybitną aktorką, ale również piosenkarką. Jeśli ktoś ma ochotę pośpiewać, to powinien sięgnąć po płytę zespołu Pectus lub Zakopower - mówiła w TVN24 BiS Ewelina Woźnica z TVN24.

Ranking nieudanych prezentów. Radzimy, co z nimi zrobić

Brzydkie skarpetki, rośliny doniczkowe i bony podarunkowe – okazuje się, że to właśnie takie prezenty nie sprawiają radości obdarowanym. O tym, co jeszcze znalazło się na liście najgorszych prezentów świątecznych i co z nimi można zrobić sprawdzał w TVN24 BiS Michał Sznajder.

Tradycja świątecznej szopki. "Powstała, aby wytłumaczyć czym jest Boże Narodzenie"

Grzegorz Kapla, dziennikarz i pisarz opowiedział w programie „Pokaż nam Świat” o tradycji szopki, którą wymyślił św. Franciszek z Asyżu. W Panamie, którą odwiedził warto zobaczyć dwie szopki. - Jedną w katerze, która wygląda podobnie do naszej i drugą, która stoi w dzielnicy Panama Vieja, czyli starej części Panamy zburzonej przez piratów i nigdy już nie odbudowanej - mówił Grzegorz Kapla.

Święta w Etiopii. "Niektórzy poszczą nawet kilka miesięcy"

Jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Etiopii? W programie Pokaż nam Świat w TVN24 BiS opowiedział o tym Mariusz Jachimczuk, podróżnik i fotograf. - Do miasta Lalibella, w którym jest kilkanaście kościołów wykutych w skale, pochodzących z XI i XII wieku, pielgrzymując tysiące wiernych. Etiopczycy są bardzo religijni. Wielu z nich pości nawet kilka miesięcy przed świętami - mówił Mariusz Jachimczuk.

Polacy odchodzą na emeryturę. Prawie 380 tysięcy decyzji

Na podstawie przepisów obniżających wiek emerytalny Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 15 grudnia wydał decyzje emerytalne już dla 379,2 tysiący osób. To 92,5 procent ze wszystkich 410 tysięcy osób, które do końca roku mogą złożyć taki wniosek.

Tunezja zawiesiła loty przewoźnika z Dubaju

Tunezja zawiesiła wszystkie loty linii lotniczej Emirates do Tunisu. To odpowiedź władz Tunezji na decyzje przewoźnika, który w ubiegłym tygodniu zakazał Tunezyjkom podróżowania na pokładzie swoich samolotów.

Od stycznia sklepy wprowadzą opłaty za torby. Możemy ich "łatwo uniknąć"

Od stycznia trzeba będzie płacić za jednorazowe torby we wszystkich sklepach. W rozporządzeniu Ministerstwo Środowiska ustaliło opłatę na 20 groszy za sztukę. Jak podkreśla wiceminister Sławomir Mazurek, nie jest to podatek. - Podatek jest rzeczą nieuchronną. Natomiast opłaty recyklingowej możemy łatwo uniknąć, zabierając na zakupy torbę wielokrotnego użytku - podkreślił.

Polska opodatkuje handel bitcoinem? "Bylibyśmy zapewne pionierami"

Warto pracować nad stworzeniem ram prawnych dotyczących obrotu kryptowalutami - mówi poseł Wojciech Murdzek (PiS), przewodniczący nadzwyczajnej komisji sejmowej ds. deregulacji. Jego zdaniem, mogłyby wziąć w tym udział podmioty zajmujące się obrotem kryptowalutami. - Ludzie zaangażowani w ten rynek chcieliby być w porządku wobec państwa i płacić od tych zysków podatki - ocenił.

Święta w Sydney. Plaża, grillowanie i nutka tradycji

Święta w Australii to stroje kąpielowe, japonki i tradycyjne czapki Mikołaja na głowie – mówi Kamila Kowalewska, podróżniczka i blogerka, która spędzała święta w Sydney. - Australijczycy uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. W czasie świąt grillują w parkach, plażach i wyjeżdżają poza miasto - tłumaczyła. Mikołaj przychodzi w nocy z 24 na 25 grudnia - opowiadała Kowalewska. Jak wyjaśniała, święty zostawia prezenty pod choinką lub na parapecie. Na świątecznym stole najpopularniejszy jest indyk i krewetki. Rodzinny z innych kultur przygotowują również swoje tradycyjne dania. Zobacz materiał programu "Pokaż nam świat".

Gwałtownie hamują, zmieniają pasy. Tak wyglądają próby wyłudzania odszkodowań z OC

Ubezpieczyciele wypłacili w dziewięciu miesiącach tego roku już 6,3 miliarda złotych odszkodowań i świadczeń z OC komunikacyjnego, czyli o o 8,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Z całej składki OC do kieszeni kierowców może wpłynąć w tym roku nawet ok. 9 mld zł. Większość pieniędzy wypłacono słusznie, jednak nie brakuje także prób wyłudzania odszkodowań. Co dziesiąty wniosek o wypłatę pochodzi od nieuczciwego kierowcy. Oszuści mają różne metody, nie tylko zgłoszenia swingowanych kradzieży i wypadków. - Wyłudzacze czyhają na nieświadomych kierowców na rondach, przy zmianach pasa ruchu, gwałtownie hamują na autostradzie, wykorzystują nieuwagę ludzi, którym się spieszy - mówił Marcin Taraszewski z TVN Turbo. Powstała nawet nieoficjalna lista samochodów, na które trzeba uważać. Zobacz materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Skarb Państwa sprzeda pakiet w Warsie? Jest chętny

PKP Intercity planuje odkupić należący do Skarbu Państwa pakiet spółki Wars, która zajmuje się między innymi obsługą wagonów restauracyjnych - poinformował wiceprezes PKP Intercity i przewodniczący rady nadzorczej spółki Wars Artur Resmer.

Brytyjczyków czeka paszportowa rewolucja

Brytyjskie paszporty czeka kolorowa rewolucja. Wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bordowe dokumenty zastąpią granatowe, znane Brytyjczykom sprzed przystąpienia do Wspólnoty. Jak poinformował brytyjski urząd ds. migracji Home Office, zmiany będą wprowadzane stopniowo.

Święta na najwyższym szczycie Antarktydy. "Miałam barszcz w kubku termicznym"

Miłka Raulin 25 grudnia 2016 roku stanęła z polską flagą na najwyższym szczycie Antarktydy Mount Vinson, który ma prawie 5 tys. m n.p.m. Podczas jej podróży temperatura wyniosła około -40 stopni Celsjusza. - Na Antarktydzie to jest naprawdę bardzo dobra pogoda, to jest lato. Ja miałam cudowną pogodę - mówiła w rozmowie z Jakubem Poradą. Miłka jest pod wrażeniem czystości powietrza na Antarktydzie - Mam nadzieje, że Antarktyda pozostanie jeszcze długo czysta - opowiadała. Nawet poza domem Miłka nie zapomniała o tradycji. - Święta spędziłam w moim namiocie, ale miałam barszcz w kubku termicznym. Najlepszą niespodzianką dla Miłki - jak opowiada - była karta z życzeniami od jej syna Jeremiego, którą znalazła w kieszeni kurtki dokładnie w Boże Narodzenie. Materiał programu "Pokaż nam świat".

Świąteczne seanse w kinie. "Możemy szczerze się wzruszyć"

W cotygodniowym przeglądzie kulturalnym TVN24 BiS Ewelina Woźnica poleca zobaczyć "Cichą noc" Piotra Domalewskiego. - To tylko z pozoru jest takie kino, które możemy wrzucić do zakładki z napisem "film bożonarodzeniowy". On nie skupia się na świętach, choć akcja rzeczywiście rozgrywa się w Wigilię - komentowała. - W tym obrazie sięgamy trochę głębiej, do relacji rodzinnych, zamiatanych pod dywan problemów, do tego, co dotyczy polskich rodzin czyli skutków zarobkowej emigracji, która w okresie świątecznym jest mocno odczuwalna - zdradzała zarys fabuły. Ewelina Woźnica poleca także zobaczyć cieszący się ogromną popularnością film "Listy do M. 3", który obejrzało już 2,5 miliona widzów. Młodszym widzom radzi zobaczyć film animowany "Magiczna zima Muminków". W przeglądzie była też mowa o książce "Nieprzysiadalność" czyli biografii pisarza, poety i wokalisty Marcina Świetlickiego oraz o najnowszym albumie Eminema.

Potężne różnice w zamożności. Europejskie kraje podzielone bogactwem

Na przestrzeni lat lista relatywnie najbogatszych państw nie ulega znaczącym zmianom - wskazują eksperci. Według najnowszych danych Eurostatu, Polska nadal znajduje się poniżej unijnej średniej jeśli chodzi o zamożność gospodarstw i produkt krajowy brutto na głowę mieszkańca z uwzględnieniem siły nabywczej. Na czele listy znajduje się Luksemburg, przekraczający kilkakrotnie unijną średnią.

Tradycyjna Chanuka. "Każdego wieczoru zapalamy kolejną lampkę na świeczniku"

Julia i Uri Wollnerowie obchodzą święta według obrządków dwóch różnych kultur i dwóch religii, a nawet w różnych krajach: częściowo w Izraelu, częściowo w Polsce. Święta żydowskie są ruchome, dlatego zdarza się, że świętowanie zaczyna się już na początku grudnia. - Są takie momenty w roku, kiedy święta następują od razu po sobie i mamy wtedy nieustanne świętowanie - mówiła Julia. W rozmowie z Jakubem Poradą opowiadali o Chanuce, czyli żydowskim Święcie Światła. - Każdego wieczoru zapalamy kolejną lampkę na świeczniku - tłumaczył Uri. Chanuka jest świętem, kiedy jest się bardzo dużo tłustych, ciężkich potraw - dodała Julia. - Pamiętajmy, że nasze Boże Narodzenie jest także świętem światła - zauważała Julia. Uri zaprezentował, jak zrobić świąteczną potrawę "latkes" czyli żydowskie "placki ziemniaczane". Zobacz materiał programu "Pokaż nam świat".

Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia?

Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia? Przyjęcie, że to właśnie wtedy urodził się Jezus, trwało kilkaset lat. Data była sporna, zwłaszcza że dokładny dzień narodzin Jezusa nigdy nie została potwierdzony. Tradycja świętowania Bożego Narodzenia w grudniu zaczęła się w II wieku, a konkretna data 25 grudnia została przyjęta dopiero pod koniec IV wieku. Historyk Sekstus Juliusz Afrykański wskazywał na dzień poczęcia Jezusa 25 marca, stąd data jego narodzin powinna wypaść 9 miesięcy później, w ostatnim miesiącu roku. Zobacz materiał programu "24 Godziny".

Polka zafascynowana Kenią. Założyła fundację, by pomagać jej mieszkańcom

Magdalena Szrejder jest prezesem fundacji "Mogę się uczyć", którą założyła, aby walczyć z problemami edukacyjnymi w Kenii. Sama jest zafascynowana kulturą żyjących tam Masajów. Jak mówi "są oni grupą bardzo przyjazną". - To jest społeczność ścisła, która bardzo dba o to, by tradycja została zachowana - opowiada w rozmowie z Jakubem Poradą. Główną rolę w społeczeństwie odgrywają mężczyźni. - Są bardzo pewni siebie, dominacja męska występuje, choć zmienia się wraz z coraz większą świadomością kobiet - dodaje. Materiał programu "Pokaż nam świat".

Ile kosztuje podróż do Nairobi?

Za przelot z Warszawy do Nairobi z przesiadką trzeba zapłacić około 2 tysiące złotych. Koszt zorganizowanej dziewięciodniowej wycieczki all inclusive to niemal 8 tysięcy złotych. Najtańszy nocleg można zabukować już za około 50 złotych. Natomiast za bilet na autobus z Nairobi do Mombasy zapłacimy nieco ponad 30 złotych. Żeby zjeść trzydaniowy obiad w restauracji trzeba wydać co najmniej 85 złotych. Tańszy jest uliczny fast food, tradycyjna kozia pieczeń to koszt około 30 złotych. Materiał programu "Pokaż nam świat"

Młodzi kupują pierwsze mieszkanie. "Największą barierą jest wkład własny"

Zniesienie wkładu własnego na pierwsze mieszkanie byłoby lepsze dla młodych polskich rodzin niż dopłaty do kredytów w programie Mieszkanie dla Młodych - uważa dyrektor generalny HRE Think Tank Michał Cebula. Odniósł się także do nowego programu Mieszkanie plus. W jego ocenie, wpłynie on między innymi na "zwiększenie dostępności mieszkań".