Brytyjskie sieci supermarket贸w Tesco i Marks & Spencer zapowiedzia艂y stworzenie dodatkowych zapas贸w 偶ywno艣ci na wypadek twardego brexitu, czyli wyj艣cia Wielkiej Brytanii ze Wsp贸lnoty bez umowy- pisze "The Guardian". W magazynach gromadz膮 偶ywno艣膰 pakowan膮 o d艂u偶szej przydatno艣ci do spo偶ycia i konserwy.
Dziennik ujawni艂, 偶e w obliczu trwaj膮cego kryzysu politycznego i braku wi臋kszo艣ci w parlamencie dla proponowanej przez rz膮d Theresy May umowy wyj艣cia ze Wsp贸lnoty obie firmy zdecydowa艂y w okresie 艣wi膮teczno- noworocznym o wzmocnieniu przygotowa艅 na tak膮 ewentualno艣膰.
Sieci robi膮 zapasy
Prezes Tesco Dave Lewis ujawni艂, 偶e przeprowadzono seri臋 rozm贸w z dostawcami w tej sprawie i zwi臋kszono zam贸wienia na produkty o d艂ugim okresie przydatno艣ci do spo偶ycia. Jak jednak zastrzeg艂, Wielka Brytania importuje ponad 50 procent 艣wie偶ej 偶ywno艣ci z pa艅stw Wsp贸lnoty, co sprawia, 偶e w razie bezumownego brexitu konsumenci w Zjednoczonym Kr贸lestwie nadal b臋d膮 nara偶eni na powa偶ne zak艂贸cenia. Jednocze艣nie szef brytyjskiej sieci Marks & Spencer Steve Rowe potwierdzi艂, 偶e firma zintensyfikowa艂a dzia艂ania w tym zakresie i zacz臋艂a podejmowa膰 "prawdziwe wybory", kt贸re b臋d膮 mia艂y wp艂yw na jej funkcjonowanie. - Przyj臋li艣my wi臋cej produkt贸w o d艂ugim terminie przydatno艣ci, ale 70 procent 偶ywno艣ci to produkty 艣wie偶e i je艣li cokolwiek spowolni (nasze procesy - red.), to doprowadzi do zwi臋kszenia koszt贸w i ilo艣ci marnowanego jedzenia - ostrzeg艂. Wcze艣niej w tym tygodniu ujawniono ponadto, 偶e w ramach przygotowa艅 do planowanego wyj艣cia Wielkiej Brytanii z UE sie膰 supermarket贸w Lidl zatrudnia nowych pracownik贸w odpowiedzialnych za procedury celne. "The Guardian" zaznaczy艂 te偶, 偶e na rynku zaczyna brakowa膰 wolnej przestrzeni w magazynach i ch艂odniach spo偶ywczych.
Gazeta przypomnia艂a, 偶e w ubieg艂ym roku zaledwie kilka dni powa偶nych opad贸w 艣niegu doprowadzi艂o do zak艂贸ce艅 艂a艅cucha dostaw i braku towar贸w na p贸艂kach brytyjskich sklep贸w. Jednocze艣nie zastrze偶ono, 偶e op贸藕nienia na granicach i zmniejszona poda偶 mog艂yby doprowadzi膰 tak偶e do wzrostu cen owoc贸w, warzyw i mi臋sa.
Brexit bez porozumienia?
Wielka Brytania powinna opu艣ci膰 Uni臋 Europejsk膮 29 marca. W listopadzie 2018 roku rz膮d w Londynie zako艅czy艂 negocjacje z Komisj膮 Europejsk膮 w sprawie umowy wyj艣cia ze Wsp贸lnoty, ale wci膮偶 nie zosta艂a ona przyj臋ta przez brytyjski parlament. Pierwotnie g艂osowanie w tej sprawie by艂o zaplanowane na po艂ow臋 grudnia, ale z obawy przed znacz膮c膮 pora偶k膮 rz膮du zosta艂o prze艂o偶one. G艂osowanie ma odby膰 si臋 15 stycznia. Jednak analitycy nadal spodziewaj膮 si臋 pora偶ki rz膮du, co pog艂臋bi艂oby trwaj膮cy od kilku miesi臋cy kryzys polityczny w Westminsterze i zwi臋kszy艂oby prawdopodobie艅stwo opuszczenia UE bez porozumienia. Taki scenariusz prawdopodobnie doprowadzi艂by do powa偶nych utrudnie艅 w handlu mi臋dzynarodowym i problem贸w z zaopatrzeniem w 偶ywno艣膰, leki oraz zaburzy艂by funkcjonowanie europejskich 艂a艅cuch贸w dostaw, na przyk艂ad w bran偶y motoryzacyjnej. Aby unikn膮膰 takiego rozwoju wydarze艅, deputowani musieliby przyj膮膰 rz膮dowy projekt porozumienia z UE i powi膮zane ustawy przed 29 marca. Alternatywnie musieliby zag艂osowa膰 za przed艂u偶eniem lub anulowaniem procesu opisanego w artykule 50. traktatu UE. 呕adne z tych rozwi膮za艅 nie ma jednak na tym etapie poparcia wi臋kszo艣ci w Izbie Gmin.
Autor: mb/mmh / 殴r贸d艂o: PAP