Polskie lotniska biją rekordy

[object Object]
Furgalski: w Radomiu nie ma potencjałuTVN24 BiS
wideo 2/7

Większość lotnisk w Polsce opublikowało już dane za 2018 r. Wynika z nich, że pod względem ruchu pasażerskiego był to dla Polski rok wyjątkowy. Prawie wszystkie porty lotnicze w Polsce zanotowały wzrosty w porównaniu z poprzednim rokiem.

Warszawskie Lotnisko Chopina w 2018 r. tradycyjnie obsłużyło najwięcej pasażerów - 17,76 mln. "Jest to wzrost o 12,7 proc., czyli o 2 mln, w stosunku do roku poprzedniego" - czytamy w komunikacie. Drugim najbardziej ruchliwym lotniskiem w Polsce był Kraków-Balice, który po raz pierwszy przekroczył próg 6 mln pasażerów odprawionych w ciągu roku. W sumie zostało obsłużonych 6,77 mln podróżnych, czyli prawie o milion więcej niż w 2017 r.

Ambitne plany na 2018 rok miał port im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, który po raz pierwszy w historii chciał przekroczyć barierę 5 mln. Lotnisko nie podało jednak jeszcze oficjalnych danych, ale jeśli ten cel udałoby się zrealizować dałoby to Gdańsku trzecie miejsce w Polsce pod względem ruchu pasażerskiego.

Tuż za nim uplasowałyby się Katowice, które prawdopodobnie również zbliżyły się do granicy 5 mln, ale raczej jej nie przekroczyły. W ciągu jedenastu miesięcy 2018 r. w porcie w Pyrzowicach obsłużono 4,59 mln podróżnych, czyli o ponad 900 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2017 r.

Na kolejnych miejscach znajdują się lotniska, które również w 2018 r. wykazały się historycznymi wynikami. We Wrocławiu obsłużono 3,3 mln pasażerów, w Modlinie - 3 mln, w Poznaniu do końca listopada - 2,34 mln, a w Rzeszowie - 770 tysięcy. Z powyższego zestawienia wynika, że jest to dla Polski rok rekordowy, bo udało się przebić 40 mln obsłużonych podróżnych w 2017 r. przynajmniej o kilka milionów. Szacowany wzrost w skali roku to około 15 proc.

Trend wzrostowy się utrzyma

- Wiele lotnisk zaliczyło wzrosty, część wyższe niż średnia dla całego rynku. Wzrost liczby pasażerów jest istotnym czynnikiem do oceny zeszłego roku, ale nie jedynym. Ważne jest też, że na wielu lotniskach pojawiła się nowa liczba połączeń, przyszli też nowi przewoźnicy i to nie tylko ci tzw. niskokosztowi. Sukcesywnie poprawia się też jakość naszego ruchu lotniczego - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl ekspert lotniczy Sebastian Gościniarek z BBSG.

I dodaje: - Jestem przekonany, że trend wzrostowy, nie tylko ilościowy, ale i jakościowy, będzie kontynuowany. Chyba, że będziemy mieli do czynienia z jakimś dramatycznym wydarzeniem, które całkowicie załamałoby ruch lotniczy.

Potencjał wzrostowy widzi również Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. - W Europie Zachodniej na pasażera przypada ok. 2,5 lotu, więc na pewno mamy potencjał do wzrostu. Jeżeli w Polsce w 2018 roku rzeczywiście z usług lotniczych skorzystało około 46 miliony osób, to dałoby to wskaźnik nieco ponad 1,25. Jasno widać, ile nam jeszcze brakuje do najbardziej rozwiniętych krajów, i w którym kierunku będziemy zmierzać. Warto dodać, że Urząd Lotnictwa Cywilnego przewiduje nieprzerwane wzrosty do 2035 roku. To, czy nadal ruch pasażerski będzie rósł, zależy od sytuacji gospodarczej kraju oraz zamożności obywateli, a także czynników, które niespodziewanie mogą zaburzyć korzystanie z ruchu lotniczego, jak np. terroryzm - komentuje dla tvn24bis.pl Furgalski.

Czy CPK jest potrzebny?

W tym roku ma rozpocząć się rozbudowa Lotniska Chopina. Pod koniec 2018 r. Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało w dzierżawę Przedsiębiorstwu Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) teren o powierzchni ok. 8,5 tysiąca metrów kwadratowych. Mimo to, zdaniem polskiego rządu budowa nowego portu jest konieczna, gdyż nie może pełnić funkcji dużego portu przesiadkowego. Przepustowość lotniska w Warszawie jest na wyczerpaniu i w następnych latach nie będzie w stanie go obsłużyć.

- Według mnie Centralny Port Komunikacyjny nie wpisuje się dobrze w sytuację na polskim niebie. Światowe trendy pokazują, że coraz większy nacisk kładziony jest na decentralizację. Ludzie wolą podróżować w sposób określany jako point-to-point, czyli z jak najbliższych, lokalnych lotnisk. Poza tym przy tworzeniu tego projektu, nie wzięto pod uwagę możliwości rozbudowy Okęcia, bo powszechnie uważano, że nie ma na to miejsca. Inna sprawa, że trudno mi sobie wyobrazić, by ten projekt został zrealizowany zgodnie z planem, czyli do 2027 roku. Jest to po prostu za duża inwestycja i jej przydatność powinna zostać jeszcze dokładnie zanalizowana - uważa Furgalski.

Innego zdania jest jednak Gościniarek, który uważa, że powstanie CPK jest jak najbardziej potrzebne. - Jeśli spojrzymy na wyniki przewozowe i rozwój rynku lotniczego, to potwierdzają słuszność koncepcji budowy CPK. Nie będzie to jednak, tak jak uważają niektórzy, rewolucja. Będzie to przeniesienie lotniska do większej, wygodniejszej lokalizacji. Czyli raczej ewolucja rynku lotniczego w Polsce. Zarządca Lotniska Chopina dramatycznie szuka możliwości zwiększenia przepustowości. Według mnie nawet na pół roku przed otworzeniem CPK na Okęciu mogą być realizowane modernizacje i inwestycje, które pozwolą w sposób niezakłócony prowadzić obsługę pasażerów na tym lotnisku do końca jego funkcjonowania. I to będzie konieczność operacyjna - przewiduje.

Co z lotniskiem w Radomiu?

Jedynym portem lotniczym w Polsce, które nie zanotowało wzrostu w 2018 roku jest ten w Radomiu. Lotnisko świeci pustkami od 29 października 2017 roku. Tego dnia działalność zakończyła tam linia SprintAir, która jako jedyna wówczas operowała z tego portu na regularnych trasach.

W 2017 roku Radom obsłużył zaledwie 9903 pasażerów.

W przyszłości ma to być znacznie więcej. PPL 1 stycznia 2019 r. zamknęło lotnisko dla samolotów cywilnych, co jest pierwszym krokiem, umożliwiającym faktyczne rozpoczęcie działań inwestycyjnych. Ponowne uruchomienie planowane jest na początek 2020 roku. Ze wstępnych szacunków wynika, iż w pierwszej fazie modernizacja pochłonie ok. 425 mln zł, a docelowo nawet 1 mld zł.

- Port lotniczy w Radomiu został przedstawiony mieszkańcom jako okno na świat, dla mnie to jednak okno z wybitą szybą. Bo jest to przede wszystkim spore obciążenie dla budżetu miasta, a po drugie nie ma zapotrzebowania na lotnisko w tym rejonie. Przewoźnicy nie chcą otwierać tam połączeń, nie ma też zainteresowania ze strony pasażerów. Nie wydaje mi się dobrym pomysłem przeniesienie do Radomia tanich linii i czarterów z lotniska Chopina. Mieszkańcom Warszawy raczej nie spodobałoby się, gdyby np. ich podróż do Radomia trwała dłużej niż lot z Radomia do Grecji - zaznacza Furgalski.

Gościniarek natomiast uważa, że ponowne otworzenie radomskiego portu pozwoli odciążyć Lotnisko Chopina i da większy wybór przewoźnikom, którzy w przyszłości zostaną zmuszeni do opuszczenia Okęcia. - Według zarządu PPL, część ruchu z lotniska Chopina ma zostać przeniesiona do Radomia. Na razie są to ambitne, ale tylko plany. Idea przeniesienia części ruchu jest słuszna i ma na celu zdobywanie przepustowości dla najcenniejszego dla Chopina ruchu lotniczego. Ale to, czy połączenia z Warszawy przeniosą się do Radomia, zależy już od przewoźników. Dlatego ja patrzę na Radom jako na alternatywę, a nie przymus dla przewoźników - stwierdza.

Autor: Krzysztof Krzykowski / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Chiny złożyły pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko cłom wyrównawczym nałożonym przez UE na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Państwie Środka.

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Źródło:
PAP

Stopy procentowe nie zostaną obniżone na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - twierdzi ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Ekspert przewiduje, że pierwsza obniżka nastąpi w maju.

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Prezes UOKiK postawił zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów firmie Zrzutka.pl oraz wszczął postępowania wyjaśniające wobec operatorów dwóch innych serwisów crowdfundingowych: Pomagam.pl i Siepomaga.pl - poinformował w poniedziałek urząd.

Serwis do tworzenia zbiórek z zarzutami

Serwis do tworzenia zbiórek z zarzutami

Źródło:
PAP

W rozpoczynającym się tygodniu notowania złotego pozostaną pod wpływem globalnych nastrojów i trendów, a te kształtować będzie wynik wyborów prezydenckich w USA, dane makroekonomiczne i wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej - wskazują w porannych komentarzach ekonomiści.

Co z kursem złotego? Kluczowy moment

Co z kursem złotego? Kluczowy moment

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Wskaźnik PMI dla przemysłu w październiku wyniósł 49,2 punktu - podał S&P Global. Wskazał, że oznacza to "ogólne pogorszenie warunków gospodarczych w polskim sektorze wytwórczym".

Przemysł pod kreską. "Obawy o niemiecką gospodarkę"

Przemysł pod kreską. "Obawy o niemiecką gospodarkę"

Źródło:
PAP

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl

Mrożenie cen prądu musi być stopniowo wygaszane - stwierdziła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że "w tym procesie trzeba uwzględnić różne sytuacje życiowe obywateli i obywatelek".

Co z cenami energii? Jasna zapowiedź ministry

Co z cenami energii? Jasna zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

W tym tygodniu czekamy na decyzję Rady Polityki Pieniężnej, zarys najnowszej projekcji i konferencję prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP). Poznamy wysokość wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu, a przeglądu ratingu Polski dokonają Fitch i S&P. Wyniki podadzą między innymi PKO BP, Pekao, BNP Paribas, Zabka Group i GPW.

Stopy, ratingi i wyniki wielkich banków. To nas czeka w najbliższych dniach

Stopy, ratingi i wyniki wielkich banków. To nas czeka w najbliższych dniach

Źródło:
PAP

Otwieranie wirtualnych skrzynek, w których mogą kryć się nagrody, to rozrywka szalenie popularna wśród dzieci. A według specjalistów - pierwszy krok do uzależnienia od hazardu. Za cyfrowe przedmioty płaci się prawdziwymi pieniędzmi - czasami setki, a nawet tysiące złotych.

"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

Źródło:
tvn24.pl

Niby mam dach nad głową w domu pomocy społecznej, ale jak rozglądam się wokół, to widzę, że jestem za zdrowa, aby tu być. Otrzymałam dużą pomoc od ludzi, od sąsiadów, od urzędu miasta, ale chciałabym wrócić do swoich 27 metrów kwadratowych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl blisko 90-letnia Anna Wilkus, która straciła w pożarze budynku wielorodzinnego mieszkanie. - Byłem przekonany, że skoro opłacamy co roku ubezpieczenie, to w razie dramatu możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela - dodaje Paweł Jaskulski, jej sąsiad.

"Przyjmij mnie, bo pali się nasz dom"

"Przyjmij mnie, bo pali się nasz dom"

Źródło:
tvn24.pl

IKEA ma przeznaczyć sześć milionów euro (ponad 26 milionów złotych) na odszkodowania dla więźniów byłej NRD - podaje CNN. Z dziennikarskiego śledztwa sprzed lat wynikało, że szwedzki koncern wykorzystywał przymusową pracę między innymi więźniów politycznych, z czego miało zdawać sobie sprawę ówczesne kierownictwo firmy.

Miliony na odszkodowania. "Wierzchołek góry lodowej"

Miliony na odszkodowania. "Wierzchołek góry lodowej"

Źródło:
CNN

Przez Polskę w ciągu najbliższych pięciu lat przetoczy się rewolucja cyfrowa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - uważa Katarzyna Śledziewska z Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie to szybka i intensywna zmiana, a to, ile osób straci pracę, zależy od sposobu jej przeprowadzenia - wskazała ekspertka.

"Nowy etap rewolucji to kwestia pięciu lat". Część osób może stracić pracę

"Nowy etap rewolucji to kwestia pięciu lat". Część osób może stracić pracę

Źródło:
PAP

Allegro w ostatniej chwili wycofało się z zapowiadanego pilotażu sprzedaży alkoholu przez internet. Spółka tłumaczy, że ma to związek ze zmianą przepisów szykowaną przez rząd. Część sklepów ma obecnie w internetowej ofercie alkohol, pomimo, że resort zdrowia stoi na stanowisku, że taka sprzedaż jest zakazana. Tą kwestią zajmowały się sądy administracyjne.

Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Źródło:
tvn24.pl