TVN24 | Bez przerwy. Rok szkolny z TVN24

Ferie zimowe 2022. Będzie powrót do podziału na województwa?

TVN24 | Bez przerwy. Rok szkolny z TVN24

Autor:
js/adso
Źródło:
RMF FM, PAP
Poznań: koronawirus w dwóch szkołach. Trzy klasy na zdalnym nauczaniuTVN 24
wideo 2/5
TVN 24 Poznań: koronawirus w dwóch szkołach. Trzy klasy na zdalnym nauczaniu

Ferie zimowe w 2022 roku mogą wyglądać inaczej niż ostatnie. Do tej sprawy odniósł się we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. -Jeśli tylko sytuacja pandemiczna pozwoli, na pewno wracamy do tego, co było przed pandemią, czyli podziału na województwa - powiedział.

Przemysław Czarnek został zapytany we wtorek w RMF FM, czy ferie zimowe w przyszłym roku odbędą się w tym samym terminie dla wszystkich województw, czy wrócimy do podziału na województwa.

- Jeśli tylko sytuacja pandemiczna pozwoli, na pewno wracamy do tego, co było przed pandemią, czyli podziału na województwa, po to, żeby te ferie trwały sześć tygodni i był większy dostęp również do bazy wypoczynkowej w czasie tych ferii - odpowiedział minister edukacji i nauki.

Ferie 2021 w jednym terminie dla wszystkich

Od roku szkolnego 2003/2004 obowiązywała zasada, że ferie zimowe (dwutygodniowa przerwa w nauce) w zależności od województwa ma miejsce w jednym z czterech terminów między połową stycznia a końcem lutego. Terminy ferii w kolejnych latach zmieniały się cyklicznie, np. jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe były w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku termin ferii w tej grupie województw przypadał na pierwszą połowę lutego. Podziału na województwa dokonano, biorąc pod uwagę liczbę uczniów. Z tej reguły były wyłączone tylko województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie ferie zawsze odbywały się na przełomie stycznia i lutego.

W roku szkolnym 2020/2021 zdecydowano jednak o odstąpieniu od tej zasady ze względu na sytuację epidemiczną związaną z pandemią COVID-19. Ferie odbyły się dla wszystkich uczniów w całym kraju w tym samym termie - od 4 do 17 stycznia, czyli zaraz po przerwie świątecznej.

Autor:js/adso

Źródło: RMF FM, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP