Na granicy wystarczy powiedzieć "azyl". Czekają na status uchodźcy w Polsce

Ośrodek na Targówku to jedna z kilkunastu placówek dla uchodźców w Polsce
Ośrodek na Targówku to jedna z kilkunastu placówek dla uchodźców w Polsce
tvnwarszawa
Uchodźcy z Syrii chcą przedostać się przede wszystkim do Niemiec i Szwecjitvnwarszawa

Rok 2015 zapisze się w historii jako ten, w którym ze swoich domów uciekać musiała największa liczba ludzi od zakończenia II wojny światowej. Wielu szuka schronienia w UE, z tego część w Polsce, która od lat przyjmuje uchodźców, głównie z Rosji.

Gdy nasz samochód podjeżdża pod ośrodek dla uchodźców na warszawskim Targówku, rozgrywa się filmowa scena. Bawiące się na podwórku dzieci zastygają. Sekunda wahania, obserwacja, szybka analiza sytuacji, zwolnione tempo. A potem przyspieszenie: biegną, otaczają auto, z ciekawością przyglądając się gościom, łapią za ręce, prowadzą do środka.

Ciekawskie dzieci

Trudno policzyć, ile ich jest - dziesięcioro? Dwadzieścioro? Dziewczynki się uśmiechają i zaczynają opowiadać - po polsku, rosyjsku, czeczeńsku - skąd przyjechały. Chwalą się, że za chwilę pójdą do polskiej szkoły.

Chłopcy są wycofani, patrzą trochę spode łba, interesuje ich przede wszystkim kamera. Oglądają mikrofon, a po chwili śmieją się, że mieszka na nim "kot" - osłona . Od razu pokazują prawdziwego, ośrodkowego kota. Tylko on nie okazuje emocji na widok gości.

Dzieci mają kolorowe zabawki w świetlicy, podręczniki do nauki języka polskiego, a między sobą porozumiewają się mieszanką języków i gestów, dzięki której błyskawicznie rozwiązują swoje problemy. Sprawiają wrażenie radosnych i ciekawych świata. Szybko przekonujemy się, że to one zdają się być wsparciem dla mam, które próbują ułożyć sobie życie w obcym kraju.

Ośrodki w Polsce

Targówek to jedyny w Polsce ośrodek wyłącznie dla samotnych kobiet i matek z dziećmi.

PRZECZYTAJ REPORTAŻ KATARZYNY ŚMIERCIAK

W całej Polsce jest 13 miejsc, w których mieszkają uchodźcy i osoby ubiegające się o nadanie takiego statusu. G1łównie Czeczeni, Rosjanie, Syryjczycy, Afgańczycy i obywatele Kazachstanu. Mogą przyjąć ok. 500 osób.

Zdaniem ekspertów, obecna fala imigracji w Europie może potrwać nawet 10 - 15 lat. Do już mieszkających w Polsce, wkrótce mogą dołączyć ci, którzy usiłują przedostać się do Europy z ogarniętej wojną Syrii i innych państw Bliskiego Wschodu.

Tysiące u bram Europy

W ciągu ośmiu miesięcy 2015 roku do Grecji, Włoch, Hiszpanii przypłynęło, pokonując Morze Śródziemne, 351 314 osób.

2 643 osoby - imigranci z Syrii, Erytrei, Afganistanu, Nigerii itd. - utonęły, czasem na oczach bezradnych marynarzy, którzy nie zdążyli wydobyć wszystkich z wody.

Łodzie, często sklecone naprędce przez przemytników, zazwyczaj toną z przeładowania. Zdarzają się ataki paniki, gdy sternik gubi szlak. Uciekający muszą zapłacić znaczne kwoty - od tysiąca do pięciu tys. euro - za miejsce w takiej prowizorycznej łodzi.

Woda bezpieczniejsza niż ląd

"Nikt nie wsadza swoich dzieci do łodzi, o ile woda nie jest bezpieczniejsza niż ląd" - słowa somalijskiej poetki Warsan Shire, która wraz z rodziną uciekła do Wielkiej Brytanii, dobrze tłumaczą różnicę między uchodźcą a imigrantem. A ta, jak podkreślają pracownicy Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców - jest zasadnicza.

Uchodźcy uciekają przed wojną lub prześladowaniami.

Jak podaje przedstawicielstwo komisarza w Polsce, pod koniec 2014 roku na świecie było ich ok. 19,5 mln. Oblicza się, że na cztery miesiące przed końcem 2015 roku jest ich już o ponad milion więcej. Niemal połowę całej liczby uchodźców stanowią dzieci i młodzież do 18 roku życia.

W raporcie Polskiej Akcji Humanitarnej - jednej z kilku organizacji zajmujących się pomocą uchodźcom - czytamy: "W 2014 r. każdego dnia 42,5 tys. osób stawało się uchodźcami, lub osobami przemieszczonymi wewnątrz swojego kraju. To czterokrotnie więcej niż cztery lata temu".

Imigrantami są z kolei wszystkie osoby, które postanowiły wyjechać ze swojego kraju z powodów ekonomicznych, by poprawić jakość swojego życia, rozpocząć naukę lub pracę. Mogą one w każdej chwili bezpiecznie wrócić do kraju.

Istotna różnica

"To rozróżnienie jest istotne" - czytamy w opracowaniu wysokiego komisarza. "Łączenie uchodźców i migrantów może mieć poważne w skutkach konsekwencje dla życia i bezpieczeństwa tych pierwszych.

Zamazywanie granicy między tymi pojęciami odciąga uwagę od istoty problemu, czyli od tego, że uchodźcy potrzebują ochrony" - podkreślają autorzy. "Może również negatywnie wpływać na społeczne poparcie dla uchodźców w czasie, gdy wymagają oni schronienia bardziej niż kiedykolwiek. Wszystkich ludzi należy traktować z szacunkiem. Prawa migrantów też muszą być przestrzegane. Ale jednocześnie musimy zapewnić uchodźcom odpowiednią ochronę prawną, bo ich sytuacja jest wyjątkowa" - czytamy.

Dlatego m.in. Ukraińcy, ubiegający się w Polsce o status uchodźcy, nie otrzymują go ze względu na to, że konfliktem objęty jest tylko Donbas, a na Ukrainie jest wiele ośrodków przyjmujących uciekinierów z tego regionu.

Biuro wysokiego komisarza stoi jednak na stanowisku, że status uchodźcy powinien być przyznawany indywidualnie. - Względne bezpieczeństwo osoby jest tylko jednym z wielu czynników, które należy brać pod uwagę - mówiła w kwietniu br. Anna-Carin Öst, szefowa UNHCR w Polsce.

Konwencja Genewska

Liczba osób opuszczających swoje domy z powodu wojny lub prześladowań rośnie bowiem w postępie geometrycznym z powodu m.in. wojny w Syrii i przejmowania kolejnych terenów na Bliskim Wschodzie przez członków Państwa Islamskiego.

Status uchodźcy otrzymują osoby, które musiały uciekać ze swojego kraju w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia, a powrót do kraju naraża je na niebezpieczeństwo. Takie osoby chroni art. 23. Konwencji Genewskiej z 28 lipca 1951 roku dotyczący statusu uchodźcy. Zobowiązuje on umawiające się państwa do przyznania uchodźcom legalnie przebywającym na ich terytorium takiego samego traktowania w zakresie opieki i pomocy społecznej, z jakiego korzystają ich obywatele.

Jedną z najważniejszych zasada zawartych w konwencji jest zapis o tym, że uchodźcy nie wolno wydalić czy zawrócić do miejsc, w których zagrożone byłoby ich życie lub wolność.

Polska ratyfikowała Konwencję Genewską w 1991 roku. Organem odpowiedzialnym za rozpatrzenie wniosków o nadanie statusu uchodźcy jest Urząd ds. Cudzoziemców.

Wystarczy słowo "azyl"

Gdy cudzoziemiec postanawia ubiegać się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce, wystarczy, że powie strażnikowi na przejściu granicznym lub podczas odprawy na lotnisku słowo "azyl". Będzie to oznaczało, że chce złożyć stosowny wniosek.

Jeśli cudzoziemiec już przebywa - nawet nielegalnie - na terenie Polski, składa wniosek w Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej w Warszawie. Jeśli został zatrzymany bez zezwolenia na pobyt w Polsce i osadzony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców, może napisać podanie za pośrednictwem komendanta odpowiedniego oddziału Straży Granicznej. Na decyzję czeka się do sześciu miesięcy.

Uchodźcom łatwiej

Osoba, której przyznano status uchodźcy, otrzymuje prawo pobytu w Polsce i, poza wyjątkowymi okolicznościami, nie może być wydalona. Dzięki tzw. paszportowi genewskiemu otrzymuje możliwość podróżowania za granicę. Ma prawo do pracy na takich samych zasadach, jak obywatele Polski i na takich samych zasadach może prowadzić działalności gospodarczą. Ma prawo do świadczeń pomocy społecznej, otrzymywania zasiłków: rodzinnego, pielęgnacyjnego i wychowawczego. Otrzymuje również prawdo do nauki, ubezpieczenia zdrowotnego i pomocy integracyjnej (świadczenia pieniężne na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego, opłacanie składki na ubezpieczenie, poradnictwo socjalne).

Osobom o statusie uchodźcy łatwiej jest też ubiegać się o polskie obywatelstwo. Podobnie wygląda sytuacja tych, którzy otrzymali ochronę uzupełniającą.

Urząd podaje dane

Zgodnie z informacjami Urzędu ds. Cudzoziemców, w zeszłym roku o status uchodźcy ubiegało się 2253 Ukraińców, 1040 kobiety i 1213 mężczyzn.

Obywateli Ukrainy pod względem liczby składanych wniosków o status uchodźcy wyprzedzają jedynie Rosjanie - w 2014 r. na taki krok zdecydowały się 2772 osoby, 1493 kobiety i 1279 mężczyzn.

O status uchodźcy ubiegało się też m.in. 652 Gruzinów, 126 obywateli Armenii i 101 mieszkańców Kirgistanu.

W sumie taki wniosek złożyło w Polsce 6621 osób (3147 kobiet i 3474 mężczyzn). Pozytywnie rozpatrzono 262 z nich. Wśród osób, które otrzymały status uchodźcy, nie znalazł się żaden obywatel Ukrainy.

Kraje pochodzenia osób, które otrzymały decyzję pozytywną to m.n. Syria (115), Rosja (107), Afganistan (27) czy Kazachstan (22).

Najwięcej wniosków składają Rosjanie

Jeśli chodzi o obywateli Ukrainy, sześciu osobom przyznano ochronę uzupełniającą, a 11 zgodę na pobyt tolerowany, który pozwala na podejmowanie pracy bez zezwolenia na pracę, podejmowanie nauki, daje prawo do opieki medycznej i świadczeń społecznych.

Urząd ds. Cudzoziemców podał też dane dotyczące pierwszej połowy 2015 r. Najwięcej wniosków o nadanie statusu uchodźcy składają Rosjanie - do końca czerwca złożyło je 1941 osób. Wniosek o status uchodźcy złożyło też 1284 obywateli Ukrainy. Żadnemu z nich go nie przyznano. W przypadku dwóch osób pozytywną decyzję wydała natomiast Rada ds. Uchodźców, która rozpatruje odwołania od decyzji i zażalenia na postanowienia wydawane przez Urzędu ds. Cudzoziemców.

Ramina czyta elementarz

W ośrodku dla uchodźców na Targówku 10-letnia Ramina, która wraz z mamą i siostrą uciekła z Czeczenii, płynnie czyta zdania z polskiego elementarza. Z dumą informuje, że lubi uczyć się języka polskiego i chodzić do polskiej szkoły. Choć jest w Polsce dopiero od kwietnia, mówi już prawie bez rosyjskiego akcentu. Pokazuje literki młodszej siostrze. Chętnie ogląda też bajki na telefonie mamy.

Przekonuje, że ją też nauczy języka. Wtedy będzie im łatwiej.

W pierwszym półroczu 2015 roku wnioski o status uchodźcy w Polsce złożyło 5 840 osóbFundacja Refugee.pl

Autor: asz,kg/r / Źródło: unhcr.pl, refugee.pl, pcpm.org, dawn.com, info-migrator.pl, "The New York Times", tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W Szpitalu Żeromskiego w Krakowie kamery nagrywały nie tylko obraz, ale też dźwięk - dowiedzieli się dziennikarze TVN24. Podsłuch założony był nielegalnie, bo ustawa dopuszcza jedynie monitoring wizyjny. Władze placówki twierdzą, że nagrywanie miało charakter "opcjonalny" w przypadku zastosowania u pacjenta przymusu bezpośredniego i dźwięk nie był rejestrowany "w sposób stały". Nagrania, do których dotarliśmy, sugerują co innego.

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ponad 200 lat Amerykanie poświęcali się dla polskiej wolności, a Polacy oddawali swoje życie dla wolności amerykańskiej. Dzisiaj mamy wspólną wolność. Jesteśmy zjednoczeni w kwestii Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Największy pakiet uzbrojenia z USA dla Kijowa. Brzezinski: pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy

Największy pakiet uzbrojenia z USA dla Kijowa. Brzezinski: pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy

Źródło:
tvn24.pl

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski jest wśród osób wezwanych do prokuratury w sprawie inwigilacji Pegasusem - podała "Gazeta Wyborcza". Informację dziennikowi potwierdził rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. Wcześniej szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar mówił, że prokuratura wysłała listy do 31 osób, które "mają status świadka w postępowaniu".

"GW": Marek Suski dostał wezwanie do prokuratury w sprawie Pegasusa

"GW": Marek Suski dostał wezwanie do prokuratury w sprawie Pegasusa

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", tvn24.pl, PAP

Mam nadzieję, że Władimir Putin nie będzie aż na tyle szalony, żeby poważyć się na cały Sojusz Północnoatlantycki - powiedział w piątek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Jak dodał, aby "go skutecznie odstraszyć, musimy się przygotować".

Sikorski: mam nadzieję, że Putin nie będzie na tyle szalony, by poważyć się na całe NATO

Sikorski: mam nadzieję, że Putin nie będzie na tyle szalony, by poważyć się na całe NATO

Źródło:
PAP

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

W mieście Eliniko pod Atenami podczas prac budowlanych znaleziono 314 bomb z czasów drugiej wojny światowej - poinformowały miejscowe władze. Ładunki odkryto na głębokości dwóch metrów, między innymi pod obiektami zbudowanymi przy okazji igrzysk olimpijskich w 2004 roku.

Lotnisko i miejskie obiekty "na polu minowym". Znaleziono ponad 300 bomb

Lotnisko i miejskie obiekty "na polu minowym". Znaleziono ponad 300 bomb

Źródło:
PAP

Michał Woś zadzwonił i pytał, czy będę dziś na komisji - mówiła przed komisją śledczą ds. Pegasusa główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości Elżbieta Pińciurek. Oświadczyła, że w kierowanym przez nią departamencie nikt nie wiedział, na co zostaną wydane środki z Funduszu Sprawiedliwości. Zeznała też, że osobą odpowiedzialną za weryfikację tego, na co zostały wydane środki z funduszu, jest jego dysponent, czyli minister sprawiedliwości.

Główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości przed komisją śledczą o odpowiedzialnym za pieniądze z Funduszu

Główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości przed komisją śledczą o odpowiedzialnym za pieniądze z Funduszu

Źródło:
PAP, TVN24

Nie nadzorowałem komórki, która zajmowała się gadżetami - powiedział były szef MON Mariusz Błaszczak. Odniósł się do "procederu", o którym poinformował wiceszef resortu. Cezary Tomczyk mówił, że najważniejsi współpracownicy ówczesnego ministra dopuszczali się kradzieży cennych przedmiotów, które miały być oficjalnie wręczane najważniejszym ministrom obcych państw. "Kto zegarkiem wojuje, ten od zegarka ginie" - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych.

Pytanie o prezenty dla współpracowników Błaszczaka. "Nie uwierzy pan, ale nie nadzorowałem tej komórki"

Pytanie o prezenty dla współpracowników Błaszczaka. "Nie uwierzy pan, ale nie nadzorowałem tej komórki"

Źródło:
TVN24

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

"Awantura na naradzie w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości i zamiana miejsc! Jacek Kurski na "dwójkę" w mazowieckim, Maciej Wąsik na "jedynkę" na Podlasiu. Rękę przyłożył do tego Marek Suski" - poinformowała w piątek dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska.

"Fakty" TVN: awantura na naradzie w siedzibie PiS i zamiana miejsc na listach do europarlamentu

"Fakty" TVN: awantura na naradzie w siedzibie PiS i zamiana miejsc na listach do europarlamentu

Źródło:
TVN24

Czterodniowy tydzień nauki chce wprowadzić na niektórych kierunkach prof. Piotr Jedynak, nowy rektor elekt Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowiec tłumaczy swoje zamiary "radykalnym" wzrostem kosztów utrzymania studentów, spośród których wielu musi łączyć studia z pracą zarobkową.

Nowy rektor chce czterodniowego tygodnia nauki

Nowy rektor chce czterodniowego tygodnia nauki

Źródło:
PAP, "Fakty" TVN

Andrzej Dziwisz, bratanek kardynała Stanisława Dziwisza i wójt gminy Raba Wyżna na Podhalu, po 18 latach sprawowania władzy żegna się z urzędem. W wyborach pokonał go Tomasz Rajca, dotychczasowy radny powiatowy. Co zaważyło na sensacyjnej zmianie? "Nazwisko Dziwisz nie jest już tak wybieralne" - usłyszeli w urzędzie dziennikarze.

Bratanek kardynała Dziwisza nie będzie już wójtem. "Nazwisko już nie tak wybieralne"

Bratanek kardynała Dziwisza nie będzie już wójtem. "Nazwisko już nie tak wybieralne"

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza", Onet

Dlaczego nasz udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest tak ważny dla przyszłości całej wspólnoty? Parlament Europejski ma wpływ na sprawy, które dotyczą wszystkich.

"Kluczowa" rola Parlamentu Europejskiego. Jak czerwcowe wybory mogą wpłynąć na przyszłość UE

"Kluczowa" rola Parlamentu Europejskiego. Jak czerwcowe wybory mogą wpłynąć na przyszłość UE

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie żyje Michael Verhoeven. Niemiecki reżyser i scenarzysta dwukrotnie otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Miał 85 lat.

Nie żyje reżyser filmowy Michael Verhoeven. Miał 85 lat

Nie żyje reżyser filmowy Michael Verhoeven. Miał 85 lat

Źródło:
PAP

Wysokość wynagrodzenia posłów do Parlamentu Europejskiego różni się od kwoty, jaką zarabiają krajowi parlamentarzyści. Jaką kwotę miesięcznie otrzymuje eurodeputowany, na zwrot których kosztów może liczyć i jaką emeryturę może dostać w przyszłości? Wyjaśniamy.

Ile zarabia europoseł w Parlamencie Europejskim? Jaką dostanie odprawę i emeryturę?

Ile zarabia europoseł w Parlamencie Europejskim? Jaką dostanie odprawę i emeryturę?

Źródło:
tvn24.pl

Wielu internautów wierzy w rozpowszechniany w sieci przekaz, jakoby środki z Krajowego Planu Odbudowy zostały nam wypłacone po bardzo zawyżonym kursie i że Polska będzie spłacała to przez pół wieku. Tyle że to nieprawda.

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Źródło:
Konkret24

Mandatem w wysokości 2,5 tysiąca złotych i 15 punktami karnymi ukarany został kierowca, który w Hrubieszowie (Lubelskie) nie ustąpił pierwszeństwa przechodzącemu przez przejście dla pieszych mężczyźnie z wózkiem. Ojciec z dzieckiem w ostatniej chwili odskoczył przed samochodem.

Pchał wózek z córeczką, odskoczył w ostatniej chwili

Pchał wózek z córeczką, odskoczył w ostatniej chwili

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda na majówkę 2024. Nad Polskę napłynie powietrze znad Afryki, dzięki któremu wkrótce na termometrach zobaczymy powyżej 25 stopni. Miejscami jednak może zagrzmieć. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na stronie pomagam.pl pojawiła się zrzutka na "godny pochówek" tragicznie zmarłego mężczyzny, który został podpalony na przystanku przy ulicy Pomorskiej w Łodzi. Pojawiły się tam nawet pierwsze wpłaty. Ale w opisie zbiórki było kilka nieścisłości. Aukcja nagle zniknęła, a prokuratura sprawdza w odrębnym postępowaniu, czy nie doszło do próby oszustwa.

Zrzutka na pogrzeb podpalonego mężczyzny nagle zniknęła. "Prowadzimy odrębne postępowanie"

Zrzutka na pogrzeb podpalonego mężczyzny nagle zniknęła. "Prowadzimy odrębne postępowanie"

Źródło:
tvn24.pl
Król, Danusia i prezydent. Historia prawa łaski

Król, Danusia i prezydent. Historia prawa łaski

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wczorajszy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący kredytów frankowych sprawi, że znajdzie się jeszcze więcej chętnych do dochodzenia swoich praw przed sądami - przewiduje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl radca prawny Mateusz Płudowski. Dodał, że dotyczy to przede wszystkim klientów, którzy już spłacili swoje zobowiązania i nie mogą liczyć na ofertę ugody ze strony banków. Najważniejszą kwestią uregulowaną przez SN jest określenie daty przedawnienia roszczeń zarówno banków, jak i konsumentów. - Wiele spraw będzie się kończyło brakiem możliwości odzyskania przez bank wypłaconego kapitału - ocenia.

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Źródło:
tvn24.pl

Kierowca skody podczas wyprzedzania doprowadził do zderzenia z busem. W wyniku uderzenia, jego auto dachowało i wpadło na teren stacji benzynowej. - Nikomu nic poważnego się nie stało - informuje Grzegorz Jaroszewicz z gorzowskiej policji.

Wylądował na dachu tuż obok dystrybutora. Może mówić o sporym szczęściu

Wylądował na dachu tuż obok dystrybutora. Może mówić o sporym szczęściu

Źródło:
tvn24.pl
W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- My, obywatele, składamy się na pensje polityków i potem widzimy, że oni uprawiają ten freak fight przed Sejmem - powiedziała w podcaście "Wybory kobiet" Marianna Schreiber, odnosząc się też do swojego udziału w walkach MMA. Była również pytana m.in. o to, czy miała poczucie, że jej aktywność publiczna jest obciążeniem dla jej męża.

Marianna Schreiber o "freak fightcie przed Sejmem". "To już chyba lepiej na tym zarabiać, prawda?"

Marianna Schreiber o "freak fightcie przed Sejmem". "To już chyba lepiej na tym zarabiać, prawda?"

Źródło:
tvn24.pl

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Widać, że nie ma woli zapoznania się dogłębnie z tą sprawą, tymczasem afera gruntowa wyrządziła dużo krzywdy wielu osobom - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o ułaskawieniu dwóch byłych agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak ocenił, że to "zła decyzja". Wcześniej prokurator generalny Adam Bodnar wydał negatywne stanowisko w sprawie prawa łaski.

"Zła decyzja", "ta sprawa wyrządziła gigantyczną krzywdę"

"Zła decyzja", "ta sprawa wyrządziła gigantyczną krzywdę"

Źródło:
TVN24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące, jak mężczyzna podbiega do zatkniętej w polu flagi Autonomii Palestyńskiej, kopie ją - i tym samym aktywuje ukrytą bombę. Czy to się zdarzyło naprawdę? Czy film jest prawdziwy? Czy on przeżył? Internauci pytają, a udzielane odpowiedzi są rozbieżne. Wyjaśniamy więc.

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

Źródło:
Konkret24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24