Imigracyjny kryzys w Europie

21 kwietnia 2015

Salvini znów objęty śledztwem. Grozi mu 15 lat więzienia

Lider Ligi Północnej i były szef ministerstwa spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini został objęty śledztwem przez prokuraturę na Sycylii. Rozważa ona możliwość postawienia mu zarzutów nadużycia władzy i pozbawienia wolności ponad 130 migrantów, którzy w lipcu tego roku przez kilka dni nie mogli zejść na ląd.

Polski kardynał apeluje o przyjęcie uchodźców. "Otwórzmy nasze plebanie, klasztory, opactwa"

- Dzisiaj nie ma dla nich nadziei. Zatrzymuje się ona w Grecji. Żyją w trudnych, dramatycznych warunkach. To problem i wstyd dla Europy - oświadczył papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, odnosząc się do sytuacji uchodźców, przebywających na greckiej wyspie Lesbos. Zaapelował do hierarchów kościelnych i duchowieństwa o otwarcie dla nich klasztorów i plebanii. Kardynał wrócił z greckiej wyspy z 33 osobami, które ma przyjąć Watykan.

Papież o "jednym z głównych problemów moralnych, przed którymi stoi nasze pokolenie"

W pierwszym wystąpieniu w czasie wizyty w Tajlandii, papież Franciszek zaapelował do władz tego kraju o zapewnienie ochrony i godności kobietom i dzieciom - ofiarom przemocy, wyzysku i niewolnictwa. W Bangkoku odbyła się w czwartek rano miejscowego czasu oficjalna ceremonia powitania papieża, który prawie dobę wcześniej rozpoczął wizytę w Tajlandii. Miejscem uroczystości był dziedziniec siedziby rządu.

W chłodni na statku znaleziono 25 ludzi. Podziurawili drzwi, by wpuścić powietrze

Holenderskie służby odkryły we wtorek wieczorem 25 migrantów, ukrytych w kontenerze chłodniczym na promie towarowym zmierzającym do Anglii. Lokalne media podają, że było wśród nich dziecko, ale rzeczniczka policji nie potwierdziła jak dotąd tej informacji. - Najważniejsze, że wszyscy mają się dobrze - powiedziała rzeczniczka policji w Rotterdamie.

"Włochy i Niemcy muszą pracować razem". Conte dziękuje rządowi Merkel

Giuseppe Conte podczas poniedziałkowego spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Rzymie podziękował jej rządowi za pomoc otrzymaną w związku z kryzysem migracyjnym. - Niemcy, gdy mówimy o wrażliwości wobec złożonych problemów i wymogów redystrybucji migrantów, są krajem na pierwszej linii i to wymaga uznania – oświadczył premier Włoch.

Erdogan u Orbana straszył Unię Syryjczykami

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział w czwartek, że Turcja będzie musiała otworzyć syryjskim uchodźcom drzwi do Europy, jeśli Unia Europejska nie udzieli Ankarze wystarczającego wsparcia.

Nielegalne obozy w Paryżu zlikwidowane. Minister zapowiada "codzienne obławy"

Francuska policja oczyściła z ludzi dwa ogromne, prowizoryczne obozy dla migrantów i uchodźców na północy Paryża. Ewakuowano 1,6 tysiąca osób, które od miesięcy koczowały w namiotach w fatalnych warunkach. Francuski minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner zapowiedział, że takie operacje będą kontynuowane. Tymczasem turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że Turcja będzie musiała otworzyć syryjskim uchodźcom drzwi do Europy, jeśli Unia Europejska nie udzieli Ankarze wystarczającego wsparcia.

Rzecznik TSUE: władze Polski, Czech i Węgier złamały prawo w sprawie uchodźców

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię, w której uznał, że władze Polski, Czech i Węgier złamały prawo Unii Europejskiej, odmawiając przyjmowania uchodźców w ramach relokacji. Rzecznik rządu Piotr Mueller przekonywał, że odmowa wykonania decyzji relokacyjnych znajduje oparcie w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

"Niech toną". Bojanowski: ten reportaż jest wstrząsający, ciężko mi patrzeć na te obrazy

Ta misja miała trwać trzy tygodnie. Okazało się, że trwała o wiele dłużej. Po tym, jak udało nam się uratować 32 osoby płynące pontonem, który zaczął się rozpadać, nie mogliśmy dobić do żadnego portu - mówił we "Wstajesz i wiesz" dziennikarz "Faktów" TVN Wojciech Bojanowski. Przez kilka tygodni był członkiem załogi statku organizacji pozarządowej Sea Watch 3, który ratuje migrantów na Morzu Śródziemnym. Jego reportaż "Niech toną" będzie można zobaczyć w sobotę o godzinie 20, w "Superwizjerze" w TVN24.

Ocean Viking zacumuje na Sycylii. Na pokładzie ponad stu migrantów

Pływający pod norweską banderą statek Ocean Viking z ponad setką migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym płynie do portu w Pozzallo na Sycylii - poinformowało włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. O przyjęcie statku z migrantami apelowali politycy współrządzącej krajem od września centrolewicy.

Łódź z migrantami przewróciła się w pobliżu włoskiej wyspy. Wyłowiono ciała 13 kobiet

W pobliżu brzegów włoskiej wyspy Lampedusa doszło w poniedziałek do katastrofy łodzi z migrantami. Prowadzący akcję na Morzu Śródziemnym ratownicy wyłowili ciała 13 kobiet. Straż Przybrzeżna ogłosiła, że jej jednostki uratowały 22 rozbitków. Tylko w tym roku w regionie Morza Śródziemnego zginęło ponad tysiąc migrantów, większość na trasie z Libii do Europy - podał przedstawiciel ONZ.