Prezydent Andrzej Duda ubiega się o reelekcję

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
mjz
Źródło:
tvn24.pl
TVN24Prezydent: trzeba mądrze i dobrze dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości

Urzędujący prezydent Andrzej Duda będzie, przy wsparciu Prawa i Sprawiedliwości, ubiegać się o reelekcję w wyborach prezydenckich 2020. Nie przedstawił jeszcze oficjalnego programu wyborczego, ale w swoich wypowiedziach po starcie kampanii podkreślał między innymi potrzebę "dokończenia reformy" wymiaru sprawiedliwości.

Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po studiach rozpoczął pracę dydaktyczną na uniwersytecie, najpierw w Katedrze Postępowania Administracyjnego, a od 2001 roku w Katedrze Prawa Administracyjnego UJ.

W styczniu 2005 roku uzyskał stopień doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy "Interes prawny w polskim prawie administracyjnym". Promotorem pracy był profesor Jan Zimmermann. Andrzej Duda został wykładowcą prawa administracyjnego na UJ, którym był do czasu przejścia na bezpłatny urlop w związku z objęciem mandatu poselskiego jesienią 2005 roku. 

Andrzej Duda ubiega się o reelekcję
Omar Marques/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Kiedy w 2006 roku premierem został prezes PiS Jarosław Kaczyński, przyszły prezydent objął funkcję wiceministra sprawiedliwości, stając się zastępcą Zbigniewa Ziobry. W 2008 roku Andrzej Duda został podsekretarzem stanu w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ze stanowiska odszedł w lipcu 2010 roku, po wyborczym zwycięstwie Bronisława Komorowskiego.

"To moment, kiedy Polska zyskała niezwykły zastrzyk możliwości gospodarczych, ekonomicznych i rozwojowych"
TVN24

W 2010 roku 38-letni Andrzej Duda kandydował na stanowisko prezydenta Krakowa. Uzyskał 56 302 głosy i nie wszedł do drugiej tury wyborów, w której znaleźli się prezydent Jacek Majchrowski i wojewoda małopolski Stanisław Kracik. Następnie przez kilkanaście miesięcy był radnym Krakowa, jednak zrezygnował z mandatu po tym, jak w 2011 został posłem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W maju 2014 roku przyszły prezydent zdobył mandat europosła.

Andrzej Duda jest żonaty, ma córkę Kingę. Jego żona Agata Kornhauser-Duda przed przenosinami do Pałacu Prezydenckiego, uczyła języka niemieckiego w jednym z krakowskich liceów. 

Prezydentura Andrzeja Dudy

W pierwszej turze wyborów 10 maja 2015 roku Andrzej Duda otrzymał 34,76 procent głosów. W drugiej turze, która odbyła się 24 maja 2015 roku, zdobył 51,55 procent głosów. Swoją pięcioletnią kadencję rozpoczął 6 sierpnia 2015 roku, po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym.

Ocena prezydentury Andrzeja Dudy. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

W dniach 29-30 stycznia Kantar przeprowadził sondaż telefoniczny dla "Faktów" TVN i TVN24 na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób pełnoletnich. W badaniu respondenci usłyszeli pytanie "jak ocenia Pan(i) prezydenturę Andrzeja Dudy?". W sumie 56 procent ankietowanych odpowiedziało, że dobrze ocenia prezydenturę urzędującej głowy państwa, z czego odpowiedzi "zdecydowanie dobrze" udzieliło 23 procent badanych, a "raczej dobrze" - 33 procent. Przeciwnego zdania było w sumie 37 procent badanych, przy czym 20 procent respondentów odpowiedziało "zdecydowanie źle", a 17 procent - "raczej źle". 7 procent badanych udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć".

Celem między innymi "dokończenie reformy" wymiaru sprawiedliwości

Do tej pory Andrzej Duda nie przedstawił oficjalnego programu wyborczego. Jednak już 5 lutego, podczas wystąpienia w Lubartowie, na którym poinformował o starcie w wyborach, mówił między innymi o potrzebie dokończenia reformy wymiaru sprawiedliwości.

- Przed nami jeszcze wiele ważnych działań. Trzeba mądrze i dobrze dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości. To sprawa podstawowa - mówił. - Wielkim moim pragnieniem, proszę państwa, jest Polska, którą jej mieszkańcy, Polacy, nazywają państwem sprawiedliwym pod każdym względem. To jest niezwykle ważne, żeby było to poczucie sprawiedliwości (...), sprawiedliwego traktowania przez władze państwowe - oświadczył Duda.

Prezydent: trzeba mądrze i dobrze dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości
TVN24

mjz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Omar Marques/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Tagi:
Raporty: