Prezydent Warszawy, wcześniej europoseł, minister i poseł, od teraz - także kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Rafał Trzaskowski dołącza do swojego politycznego życiorysu kolejne wyzwanie, którym - jak powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki - ma być umówienie "Polek i Polaków na rendez-vous z przyszłością".
Zarząd Platformy Obywatelskiej zdecydował w piątek, że nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta będzie obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wcześniej tego samego dnia o swojej rezygnacji z kandydowania poinformowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.
- Jestem przekonany, że Rafał Trzaskowski będzie tym, który umówi Polki i Polaków na rendez-vous z przyszłością i będzie tym, który nas poprowadzi, naszą ojczyznę, do świetlanej przyszłości - mówił o nim podczas piątkowej konferencji prasowej marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Poniżej przedstawiamy sylwetkę nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski.
Prezydent Warszawy od ponad półtora roku
Od października 2018 roku Rafał Trzaskowski jest prezydentem Warszawy. Zwyciężył wówczas w pierwszej turze, zdobywając niemal 57 procent głosów i pokonując kandydata Zjednoczonej Prawicy Patryka Jakiego.
Na początku kadencji zapowiedział, że chce, aby Warszawa była otwarta, różnorodna i tolerancyjna. Już cztery miesiące później podpisał dokument "Warszawska polityka miejska na rzecz społeczności LGBT+" - tzw. deklarację LGBT. Najważniejsze postulaty tam zawarte dotyczyły między innymi bezpieczeństwa, edukacji w szkole, wolności artystycznej, równouprawnienia w miejscu pracy oraz utworzenia hostelu interwencyjnego dla osób będących w sytuacji kryzysowej.
Najpoważniejszym problemem dotyczącym zarządzania miasta w sytuacji kryzysowej była w ubiegłym roku awaria dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu Wisły oczyszczalni "Czajka". Doszło do niej pod koniec sierpnia.
Jedną z ostatnich decyzji ratusza kierowanego przez Trzaskowskiego była propozycja zmiany metody naliczania opłat za wywóz śmieci dla mieszkańców Warszawy. Chodziło o wyliczenie opłat na podstawie zużywanej ilości wody, a nie ryczałtowo. Tę zmianę miała rozpatrzyć Rada Warszawy, ale dzień przed sesją - po protestach radnych opozycji mówiących, że taki sposób naliczania należności uderzy w najliczniejsze rodziny - propozycję wycofano.
Sam prezydent podsumowując jesienią ubiegłego roku 12 miesięcy swojej prezydentury, wskazywał w pierwszej kolejności na inwestycje związane z ekologią. Zapowiedział m.in. wprowadzenie ograniczeń ruchu samochodowego w centrum miasta. Mówił również o likwidacji tzw. kopciuchów.
Pochodzi z artystycznej rodziny, próbował sił w aktorstwie
Rafał Trzaskowski urodził się 17 stycznia 1972 roku na warszawskim Powiślu. Wychował się w rodzinie artystycznej. Jego nieżyjący już ojciec Andrzej Trzaskowski był wybitnym jazzmanem, pianistą, kompozytorem, autorem muzyki filmowej.
Jako dziecko przyszły prezydent Warszawy i kandydat na prezydenta kraju próbował sił w aktorstwie - w 1980 roku zagrał w serialu telewizyjnym "Nasze podwórko". Dziewięć lat później, pod koniec liceum, po raz pierwszy zetknął się z polityką. - W 1989 roku pracowałem w Niespodziance, słynnym biurze Solidarności. Rządził tam Jan Lityński. Mówię, że przyszliśmy z kolegami do pomocy, a on, że super. Sprzątaliśmy, rozwieszaliśmy plakaty, rozdawaliśmy pierwsze wydanie "Gazety Wyborczej". Okazało się, że przydał się angielski. Kiedy przychodzili zachodni politycy, dziennikarze, czy jak przyjechał Stevie Wonder, robiłem za tłumacza - wspominał Trzaskowski na łamach "Wyborczej".
Jak dodał, amerykańscy politycy, którzy odwiedzili wówczas Niespodziankę, zaproponowali mu stypendium w Stanach (w latach 1990-1991 uczęszczał do Cranbrook-Kingswood High School w stanie Michigan), dzięki czemu zdał tam maturę, a potem zdecydował się studiować anglistykę (1991-1996) na Uniwersytecie Warszawskim. Później rozpoczął też drugi fakultet - stosunki międzynarodowe, także na UW.
Trzaskowski jest ponadto absolwentem Kolegium Europejskiego w Natolinie. Uzyskał też stypendium Instytutu Unii Europejskiej do spraw Badań nad Bezpieczeństwem w Paryżu (2002) i Uniwersytetu w Oksfordzie (1996).
W 2004 roku uzyskał doktorat na Uniwersytecie Warszawskim. Tematem jego pracy była "Dynamika reform systemu podejmowania decyzji w Unii Europejskiej". Równolegle Trzaskowski wykładał w Krajowej Szkole Administracji Publicznej i Collegium Civitas. Był również analitykiem Centrum Europejskiego Natolin.
Europejskie doświadczenie
W latach 2000-2001 pracował jako doradca sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Jacka Saryusz-Wolskiego (niegdyś wiceprzewodniczącego PO, obecnie europosła niezrzeszonego, współpracującego z PiS), a później, w latach 2004-2009, doradzał delegacji PO w Parlamencie Europejskim.
Jako europoseł (2009-2013) Trzaskowski zasiadał w dwóch komisjach: Rynku Wewnętrznego oraz Ochrony Konsumentów i w Komisji Konstytucyjnej. "Do moich najważniejszych zadań należał udział w negocjacjach wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020, z którego do Polski trafi 400 mld złotych" - napisał polityk na swej stronie internetowej.
Minister w rządach PO-PSL
27 listopada 2013 roku Trzaskowski został powołany na urząd ministra administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska. Zajmował się wówczas m.in. ochroną danych osobowych w sieci, cyberbezpieczeństwem i dostępnością treści w internecie dla niepełnosprawnych. Odpowiadał też za współpracę z samorządami.
Niespełna rok później, gdy Tusk został szefem Rady Europejskiej, jego następczyni Ewa Kopacz powierzyła Trzaskowskiemu stanowisko wiceministra spraw zagranicznych do spraw Unii Europejskiej i swego pełnomocnika do spraw Rady Europejskiej. W ten sposób obecny kandydat na prezydenta stał się główną osobą odpowiedzialną za kontakty rządu z Brukselą i - jak podkreślił na swej stronie internetowej - prowadził w imieniu szefowej rządu "najważniejsze z punktu widzenia Unii Europejskiej negocjacje".
W 2015 roku, startując jako "jedynka" listy PO w Krakowie, został posłem. Otrzymał 47 tys. głosów. Na początku 2016 r. został wybrany do Zarządu Krajowego PO, a kilka miesięcy później Grzegorz Schetyna zaprosił go do współpracy w gabinecie cieni, gdzie otrzymał funkcję ministra spraw zagranicznych.
W marcu 2017 roku Trzaskowski został wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej, gdzie zastąpił swego dawnego promotora, Jacka Saryusz-Wolskiego. To od lat najbardziej wpływowa rodzina polityczna w Europie, zrzeszająca partie chadeckie i centroprawicowe z całego kontynentu. W Polsce należą do niej PO i PSL.
W październiku 2018 roku został wybrany prezydentem Warszawy.
Trzaskowski deklaruje, że zna pięć języków obcych: angielski, francuski, hiszpański, włoski i rosyjski. Jest miłośnikiem literatury, jak mówi, zebrał już około 12 tysięcy książek. Jego drugą pasją jest narciarstwo.
Jest żonaty, ma dwoje dzieci.
Źródło: TVN24