TVN24 | Wybory prezydenckie w USA 2020

Rośnie sondażowa przewaga Bidena nad Trumpem. Nawet 14 punktów procentowych różnicy

TVN24 | Wybory prezydenckie w USA 2020

Autor:
akw//now
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Joe Biden życzy Trumpowi powrotu do zdrowia i zapewnia o modlitwie
Joe Biden życzy Trumpowi powrotu do zdrowia i zapewnia o modlitwieTVN24
wideo 2/9
TVN24Joe Biden życzy Trumpowi powrotu do zdrowia i zapewnia o modlitwie

Rośnie sondażowa przewaga kandydata demokratów Joe Bidena nad urzędującym Donaldem Trumpem. W badaniu dla "Wall Street Journal" wzrosła ona do 14 punktów procentowych, a dla Reutera - do 10. Sondaże opublikowano na miesiąc przed wyborami. Kontrkandydat Bidena cały czas przebywa w szpitalu z powodu zakażenia COVID-19, jednak - jak sam przekazuje - czuje się dobrze i nie przerywa wykonywania swoich obowiązków.

Według sondażu dla gazety "The Wall Street Journal" i stacji NBC News Joe Biden może liczyć na 53 procent głosów, a jego kontrkandydat, ubiegający się o reelekcję prezydent USA na 39 procent. W porównaniu z sondażem z końca września przewaga demokraty urosła o osiem punktów procentowych.

Z sondażu wynika także, że 49 procent ankietowanych uważa, że w debacie lepiej wypadł Biden. Zwycięstwo Trumpa w telewizyjnym starciu wskazało ponad dwa razy mniej pytanych - 24 procent.

Badanie zostało przeprowadzone po wtorkowej debacie między rywalami w wyścigu do fotela prezydenckiego, ale przed podaniem informacji o zakażeniu się koronawirusem przez Trumpa.

Biden: będziemy modlić się o zdrowie i bezpieczeństwo prezydenta i jego rodziny >>>

Drugi sondaż opublikował w niedzielę Reuters. Wynika z niego, że Biden ma w skali kraju poparcie na poziomie 51 procent, a Trump 41 procent. Badanie przeprowadzono już po przekazaniu opinii publicznej wiadomości o wykryciu SARS-CoV-2 u prezydenta USA. Sytuacja nie przedstawia się korzystnie dla kandydata republikanów także na zliczającym średnią z ogólnokrajowych sondaży portalu RealClearPolitics. W niedzielę Biden miał tam przewagę 8,1 pkt proc. Od dnia debaty zwiększyła się ona o dwa punkty procentowe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Trump zakażony COVID-19

Odbywający w ostatnich tygodniach nawet po kilka wieców dziennie amerykański prezydent przebywa obecnie w szpitalu Walter Reed pod Waszyngtonem. Jego spotkania z wyborcami są zawieszone. W niedzielę późnym wieczorem czasu polskiego opublikował kolejne nagranie, w którym oświadczył, że "wiele nauczył się o COVID-19" i że jest to dla niego "prawdziwa szkoła". Następnie na krótko pojawił się przed szpitalem. Sympatyków pozdrawiał z tylnego siedzenia prezydenckiego samochodu.

Biały Dom opublikował tego dnia także zdjęcie prezydenta ze szpitala.

Joe Biden od czasu wtorkowej debaty z Trumpem przeszedł już przynajmniej trzy testy w kierunku stwierdzenia koronawirusa. O wyniku najnowszego poinformowano w poniedziałek nad ranem polskiego czasu - okazał się negatywny, tak jak poprzednie.

Amerykańskie wybory prezydenckie odbędą się 3 listopada. Na 15 października w Miami zaplanowano drugą debatę między kandydatami. Nieznana jest jeszcze decyzja o ewentualnym jej przełożeniu z powodu pobytu Trumpa w szpitalu.

Autor:akw//now

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości