TVN24 | Wybory prezydenckie w USA 2020

Kamala Harris kandydatką Bidena na wiceprezydenta USA. Donald Trump: jestem zaskoczony

TVN24 | Wybory prezydenckie w USA 2020

Autor:
asty/pm
Źródło:
PAP
USA: Kamala Harris kandydatką Joe Bidena na wiceprezydenta USA
USA: Kamala Harris kandydatką Joe Bidena na wiceprezydenta USATVN24
wideo 2/3
TVN24USA: Kamala Harris kandydatką Joe Bidena na wiceprezydenta USA

Joe Biden ogłosił we wtorek, że jego kandydatką na wiceprezydenta będzie senator z Kalifornii Kamala Harris. Kandydaci na prezydenta i wiceprezydenta USA mają formalnie otrzymać nominacje w przyszłym tygodniu, podczas konwencji Partii Demokratycznej. Prezydent USA Donald Trump powiedział, że jest zaskoczony decyzją swego rywala.

55-letnia senator z Kalifornii Kamala Harris była konkurentką byłego wiceprezydenta Joe Bidena w prawyborach wyłaniających kandydata na najwyższy urząd w Stanach Zjednoczonych. Będzie ona pierwszą Afroamerykanką reprezentującą jedną z dwóch głównych partii politycznych w Ameryce, która będzie kandydowała na stanowisko wiceprezydenta USA.

Joe Biden już od pewnego czasu zapowiadał, że chce, aby jego kandydatem na wiceprezydenta była kobieta. Kamala Harris sprawowała wcześniej funkcję prokurator generalnej Kalifornii oraz prokurator okręgowej w San Francisco. Zajmowała się w swej pracy między innymi reformą wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, poprawą opieki zdrowotnej dla Afroamerykanów oraz walką z nierównościami dochodowymi w Stanach Zjednoczonych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Kiedy w roku 2017 Harris została senatorem USA zyskała popularność dzięki wnikliwemu analizowaniu kandydatur osób nominowanych do Białego Domu. Od byłego prokuratora generalnego Jeffa Sessionsa poprzez sędziego Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha i prokuratora generalnego Williama Barra po dyrektor CIA Ginę Haspel.

Jak podkreślają amerykańscy obserwatorzy, decyzja 77-letniego Bidena nadaje różnorodności jego kampanii wyborczej w walce o Biały Dom zarówno pod względem rasy, płci i wieku. Za strategiczny uważają też wybór osoby reprezentującej umiarkowane skrzydło Partii Demokratycznej.

"Jestem dumny, że mam ją jako partnerkę w tej kampanii"

W ostatnich miesiącach Harris wspierała mocno Joe Bidena, uczestnicząc w jego kampanii wyborczej, poczynając od wirtualnych wydarzeń politycznych z wyborcami w stanach, które mogą zadecydować o losie prezydentury po imprezy taneczne z udziałem potencjalnych zwolenników.

"Kiedy Kamala była prokuratorem generalnym, ściśle współpracowała z Beau" - napisał na Twitterze Biden, w nawiązaniu do jego zmarłego na raka mózgu syna, Beau Bidena. Był on prokuratorem generalnym w stanie Delaware. "Patrzyłem jak rozprawiają się z wielkimi bankami, wspierają ludzi pracy i chronią kobiety i dzieci przed wykorzystywaniem. Byłem wtedy dumny i teraz jestem dumny, że mam ją jako partnerkę w tej kampanii" - napisał na Twitterze były wiceprezydent USA.

Trump ocenia decyzję Bidena

- Jestem zaskoczony, ponieważ (Harris) przeciętnie wypadła w kampanii wyborczej demokratów - powiedział Donald Trump podczas konferencji prasowej w Białym Domu. - Miała bardzo słabe wyniki w prawyborach - przypomniał prezydent USA.

Donald Trump podkreślił, że tym bardziej jest zdziwiony wyborem swego demokratycznego rywala, że podczas prawyborów Harris atakowała Bidena i traktowała go "bardzo lekceważąco". Republikanin Donald Trump, który w listopadowych wyborach będzie ubiegał się o reelekcję, zarzucił Harris między innymi "zbytnią lewicowość", a także chęć podniesienia podatków i obniżenia wydatków na wojsko.

Autor:asty/pm

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości