Jak zapowiedział urząd dzielnicy, przy ulicy Twardej 8/12 powstanie prawie 9,5 tysiąca metrów kwadratowych przestrzeni użytkowej, ma której znajdzie się: kilkanaście pracowni artystycznych, sala prób, przestrzeń wystawiennicza, kawiarenka, międzypokoleniowe miejsce spotkań dla mieszkańców oraz scena i widownia na ponad 350 miejsc.
Dziś dom kultury działa w 10 lokalizacjach
- To będzie dom kultury otwarty dla wszystkich mieszkańców. Już teraz z naszej oferty korzystają osoby z innych dzielnic. Stworzenie komfortowej przestrzeni dla różnych już realizowanych przedsięwzięć, pozwoli nam nie tylko zwiększyć ich dostępność i atrakcyjność. Będziemy mogli także zoptymalizować koszty wydarzeń kulturalnych, na które tylko w tym roku 50-krotnie wynajmowaliśmy lokale komercyjne - powiedział cytowany w komunikacie Aleksander Ferens, burmistrz Śródmieścia.
Jak wyjaśniono, przy Domu Kultury Śródmieście działa obecnie 13 grup artystycznych, radio prowadzone przez seniorów, wytwórnia filmu fabularnego, trzy chóry, Uniwersytet Trzeciego Wieku i wiele grup nieformalnych. Ich funkcjonowanie rozproszone jest w 10 budynkach. Słabo widoczne i małe przestrzenie, poważnie ograniczają dostępność. Mimo to, jak wyliczyli urzędnicy, tylko w zeszłym roku z oferty skorzystało ponad 45 tysięcy osób. Rekordy popularności bije Uniwersytet Trzeciego Wieku. Ze względu na ogromne zainteresowanie podjęto decyzję o utworzeniu kolejnego rocznika.
Radni przyznali pieniądze na budowę
Śródmiejski urząd przypomina, że budowa przygotowywana jest już od kilku lat. W 2019 roku rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny, a rok później powstał projekt wykonawczy i pozyskano pozwolenie na budowę.
Radni Warszawy przyznali dodatkowe środki na budowę w wysokości 111 milionów złotych, co oznacza, że inwestycja przyspieszy. "Do końca lipca zaktualizowana zostanie dokumentacja projektowa, a następnie ogłosimy postępowanie przetargowe. Liczymy, że jeszcze w tym roku wyłonimy wykonawcę i rozpoczniemy prace budowlane" - wskazuje śródmiejski ratusz.
Koszt inwestycji szacuje się na 136 milionów złotych, a przewidywany czas jej realizacji to przełom 2026 i 2027 roku.
Czytaj też: Nie będzie umowy z dawną najemczynią Prochowni. Ratusz zrzuca winę na radnych
Autorka/Autor: dg/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd dzielnicy Śródmieście