Biejat: chcemy zatrzymać wzrost cen mieszkań i budować miejskie osiedla

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Magdalena Biejat o kryzysie mieszkaniowym w Warszawie
Magdalena Biejat o kryzysie mieszkaniowym w WarszawieTVN24
wideo 2/2
Magdalena Biejat o kryzysie mieszkaniowym w WarszawieTVN24

Wzrost cen mieszkań w Warszawie jest coraz większy. Zagraża wręcz rozwojowi miasta, coraz mniej osób stać na mieszkanie - oceniła Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy i ruchów miejskich na prezydentkę stolicy. Biejat, jeśli wygra wybory, postawi na miejskie mieszkania na wynajem.

Podczas wspólnej konferencji Biejat i kandydaci do Rady Warszawy z Lewicy przekonywali w siedzibie stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, że zobowiązania obecnego prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego (PO) dotyczące samorządowego budownictwa mieszkaniowego nie zostały zrealizowane.

Nie stać na kupno, ale też na wynajem

- Coraz więcej osób nie może sobie pozwolić na samodzielnie wynajęcie mieszkania na rynku komercyjnym. Coraz więcej osób po nierównej walce z rynkiem mieszkaniowym w Warszawie decyduje się na to, żeby wyjechać, żeby szukać rozwoju gdzie indziej. Bo po prostu nie stać ich na to, żeby się tutaj utrzymać w godnych warunkach, żeby założyć rodzinę - powiedziała Biejat.

Dodała, że widać to na przykładzie nauczycieli. - Dzisiaj mniej osób, które chcą być nauczycielami, które chcą tutaj pracować, stać na mieszkanie w Warszawie, kiedy zaczynają karierę. Mówią o tym eksperci zajmujący się edukacją w Warszawie. Tutaj się kształci, tutaj rozpoczyna swoją karierę w zawodzie nauczyciela, nabiera doświadczenia, ale bardzo szybko wyjeżdża - zaznaczyła.

- Chcemy zatrzymać wzrost cen mieszkań w Warszawie - zapowiedziała kandydatka na prezydentkę stolicy. Dodała, że proponowane rozwiązania mają zapewnić alternatywę dla tych, których nie stać na kredyt, ale jednocześnie nie łapią się na kryteria dla mieszkań komunalnych czy socjalnych. Mowa również o osobach, dla których dostęp do rynku wynajmu jest trudny: samotne matki, właściciele czworonogów, osoby z niepełnosprawnościami. - To są grupy potrzebujące alternatywy, potrzebują najmu instytucjonalnego, mieszkań miejskich budowanych właśnie dla nich - wytłumaczyła.

Mieszkania dla osób o średnich dochodach

Program wyborczy Lewicy i ruchów miejskich zakłada, że mieszkania na długotrwały wynajem miałaby budować powołana do życia spółka Mieszkania Warszawskie. Plan przewiduje, by czynsze tych mieszkań byłyby regulowane i w umiarkowanej wysokości - np. 1,5 tysiąca złotych miesięcznie za dwupokojowy lokal.

Według Biejat i kandydatów Lewicy na radnych, roczny koszt budowy tych dwóch tysięcy mieszkań na terenach należących do miasta wyniósłby władze stolicy 350 milionów złotych. Pozostałe środki miałyby pochodzić z funduszu dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Kandydatka zaznaczyła, że 350 milionów złotych to ułamek budżetu Warszawy i koszt trzech kładek pieszo-rowerowych przez Wisłę.

Sześć lokalizacji miejskich osiedli

Kandydaci na radnych wskazali sześć lokalizacji dla takich miejskich osiedli w Śródmieściu - Nowy MDM - "Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa", która miałaby powstać w rejonie Zielna - Marszałkowska - Świętokrzyska, na Woli "Brama Wolska" - przy Prądzyńskiego, w rejonie modernizowanego dworca Warszawa Zachodnia i gazowni warszawskiej, na Pradze Północ - "Osiedle Stalowa" przy stacji metra "Szwedzka".

Nowy MDM - "Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa"Lewica Razem

Trzy kolejne lokalizacje wskazane podczas spotkania z dziennikarzami to "Nowy Służewiec" przy Kłobuckiej, "Warszawska Dzielnica Społeczna" przy stacji metra "Ulrychów" oraz "Stare Świdry" przy Myśliborskiej.

W ocenie kandydatów taka liczba mieszkań to konserwatywny projekt i realny do wykonania, a jeśli będzie więcej środków, mieszkań mogłoby powstać więcej. Ich zdaniem może być to system budowy mieszkań dla Warszawy na kolejne pokolenia.

Mniej ZGN-ów

Biejat zapowiedziała też, że gdy zostanie prezydentem stolicy, zlikwiduje większość Zakładów Gospodarowania Nieruchomościami. Chciałaby też powołać "SAN - Społeczną Agencję Najmu". Właściciele mieszkań mogliby je zgłaszać do SAN, a ona zajmowałaby się wynajmem konkretnym osobom.

Biejat podała, że klub Lewicy w parlamencie przygotowuje "ustawę antyspekulacyjną mieszkaniami" i prawdopodobnie w przyszłym tygodniu przedstawi jej założenia.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Druga tura bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miast zaplanowana jest na niedzielę, 21 kwietnia.

Oprócz Biejat - kandydatki Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy i Ruchów Miejskich - o urząd prezydenta Warszawy ubiegają się: Tobiasz Bocheński - kandydat PiS, obecny prezydent stolicy Rafał Trzaskowski - jako kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej, Przemysław Wipler - kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców, Janusz Korwin-Mikke – kandydat Komitetu Wyborczego Bezpartyjni oraz Romuald Starosielec - kandydat Komitetu Wyborczego Ruch Naprawy Polski.

Proponowana lokalizacja miejskich osiedli Lewica Razem

Autorka/Autor:katke

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura składa apelację w sprawie tragicznego wypadku w miejscowości Gucin pod Ostrołęką. Andrzej P. spowodował po pijanemu wypadek, w którym zginął czteroletni Miłosz, jego syn. Śledczy twierdzą: kara 10 lat więzienia jest zbyt niska, nie odzwierciedla społecznego poczucia sprawiedliwości.

Dziesięć lat to za mało. Prokuratura chce wyższej kary dla ojca Miłosza za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Dziesięć lat to za mało. Prokuratura chce wyższej kary dla ojca Miłosza za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja i prokuratura wciąż wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku na Ursynowie. Na osiedlowej uliczce cztery miesiące temu zginęła starsza kobieta. Kierowcy, który ją potrącił, do dziś nie złapano.

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden sąd umorzył postępowanie, drugi orzekł, że sprawę trzeba zbadać bardziej szczegółowo. Ciągnie się sprawa doktora Marka Michalewicza, naukowca, który zarzucał nieprawidłowości podkomisji smoleńskiej. Prokuratura oskarżyła go o przestępstwo. Co jeszcze sprawdzają śledczy?

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o zakończeniu remontów tramwajowych na Bródnie i ulicy Filtrowej. Na Obozowej gotowe są już wszystkie przebudowywane przystanki. - Od początku wakacji tramwaje pojadą po kilku kilometrach wyremontowanych torów, a pasażerowie będą mogli korzystać z bezpiecznych i wygodnych przystanków - zapowiedzieli. Zmiany zaczynają się w poniedziałek.

Dobra informacja dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Zmiany na Bródnie

Dobra informacja dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Zmiany na Bródnie

Źródło:
PAP

- Aktywny, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz wypity alkohol, nie przeszkodziły wsiąść mężczyźnie za kierownicę citroena i ruszyć w drogę - mówi Magdalena Gąsowska, rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Przejażdżka zakończyła się wypadkiem.

Zderzenie auta z motocyklem. Jeden z prowadzących pijany

Zderzenie auta z motocyklem. Jeden z prowadzących pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot lecący do Grecji musiał wrócić do Warszawy. Powodem była usterka techniczna. Lądowanie, jak zapewnia nas rzecznik LOT, odbyło się "w normalnym trybie".

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Źródło:
Kontakt 24

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę na moście Siekierkowskim w Warszawie. Autokar, w którym były głównie dzieci i kilka osób dorosłych, uderzył w busa. Niektóre z dzieci mają niegroźne obrażenia.

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Źródło:
tvn24.pl

26 czerwca ruszają zapisy telefoniczne na wakacyjną edycją kursów samoobrony "Bezpieczna Warszawianka" i "Bezpieczny Warszawiak". Zajęcia organizowane przez straż miejską potrwają przez cztery tygodnie lipca.

"Uczymy przede wszystkim rozpoznawania i unikania zagrożeń"

"Uczymy przede wszystkim rozpoznawania i unikania zagrożeń"

Źródło:
PAP

- Równość małżeńska, godność osób transpłciowych, prawa dzieci wychowywanych w tęczowych rodzinach czy też skuteczne ściganie przestępstw z nienawiści to sprawy pilne, wymagające konkretów - podkreślają organizatorzy sobotniej Parady Równości. W sobotę swoje postulaty manifestowali na warszawskich ulicach. Ruszyli o godzinie 14.

Parada Równości na ulicach Warszawy. "Nie chcemy obietnic, chcemy konkretów"

Parada Równości na ulicach Warszawy. "Nie chcemy obietnic, chcemy konkretów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zdarzenia w jednej ze szkół w Przasnyszu. W kwietniu z budynku ewakuowano 340 osób, a 15 trafiło do szpitala z objawami zatrucia. Śledczy próbują ustalić, co było przyczyną.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Próbują ustalić, co było przyczyną zatrucia

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Próbują ustalić, co było przyczyną zatrucia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili pożar poddasza w domu rodzinnym pod Piasecznem. Jak dowiedział się nasz reporter, przyczyną było uderzenie pioruna. Nikt nie ucierpiał.

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczny manewr zauważył czytelnik Kontaktu 24. Zamontowana w jego aucie kamera nagrała, jak kierowca nagle zjeżdża ze skrajnie lewego pasa trzypasmowej jezdni, żeby zaparkować. - Mignął kierunkowskazem i bez oglądania się na cokolwiek i kogokolwiek, przejechał przez dwa pasy, żeby wjechać na miejsce parkingowe - opisuje autor nagrania.

Mignął kierunkowskazem i przejechał przez dwa pasy, by zaparkować

Mignął kierunkowskazem i przejechał przez dwa pasy, by zaparkować

Źródło:
Kontakt 24

Sezon wakacyjny dopiero się rozpoczyna, a niektórym już udało się zrujnować urlopowe plany "żartami". Tylko na mazowieckich lotniskach było kilku takich "dowcipnisiów". Przepraszali, ale było na to za późno. Za każdym razem kończyło się to tak samo: wstydem wobec innych pasażerów, wycofaniem z rejsu i mandatem "na pamiątkę".

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-letni kierowca volkswagena po kontroli drogowej trafił do więzienia. Okazało się bowiem, że ma cztery czynne zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a do tego jest poszukiwany listem gończym za niestosowanie się do wyroków sądu.

Zatrzymany do kontroli kierowca miał cztery zakazy prowadzenia i był poszukiwany za ich łamanie

Zatrzymany do kontroli kierowca miał cztery zakazy prowadzenia i był poszukiwany za ich łamanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Józefowie (powiat legionowski) działa od 27 lat. Teraz może przestać istnieć. Już siedem lat powiatowy lekarz weterynarii stwierdził bowiem, że placówka nie spełnia wymogów. Teraz władze gminy zaczęły to egzekwować. Dyrekcja placówki chce prosić wójta o możliwość działania jeszcze przez dwa lata.

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Kolonia Śliwice powstała w latach 30. XX wieku. Miała być zalążkiem dużej dzielnicy mieszkaniowej, sięgającej Pelcowizny i nasypu kolejowego na Golędzinowie. Powstałe budynki są modernistyczne, oszczędne w formie, tym większe zdziwienie wzbudziły odkryte wymalowania na jednej z klatek schodowych - opisuje stołeczny konserwator zabytków.

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę oficjalnie ruszył sezon nad Wisłą. Ratownicy WOPR przyznają, że w sobotę nie mają dużo pracy przez pogodę, a straż miejska przypomina o zasadach bezpieczeństwa nad wodą.

"Sobotni poranek nie zachęca do wypoczynku"

"Sobotni poranek nie zachęca do wypoczynku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Nie tylko bezpośredni sprawcy wykroczeń na drodze mogą zostać ukarani mandatem. Również właściciele pojazdów ponoszą odpowiedzialność, jeżeli nie wskażą danych osoby, której powierzyli pojazd" - przypominają radomscy policjanci i podają przykład 31-letniego mieszkaniec Radomia, który został ukarany mandatem karnym w wysokości ośmiu tysięcy złotych.

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Archidiecezja warszawska ostrzegła przed nieprawdziwą reklamą z udziałem kardynała Kazimierza Nycza. "To deepfake. Metropolita warszawski nigdy nie wziąłby udziału w reklamie" - napisano w oświadczeniu opublikowanym w piątek.

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zostawił w mieszkaniu bez opieki, wody i żywności sześć kotów. Martwe zwierzęta znaleziono po dziewięciu miesiącach. Właściciel kotów został skazany na rok więzienia za znęcanie się nad nimi ze szczególnym okrucieństwem.

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Źródło:
PAP

Ponad dwa tysiące roślin zamiast przestrzeni wypełnionej wyłącznie betonem - tak wygląda plac wejściowy w Parku Akcji "Burza", z którego mogą już korzystać mieszkańcy. Jak zapowiada ratusz, w pełnej krasie ujrzą go również uczestnicy sierpniowych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać przebiegającego tuż przed samochodem łosia. Kierowcy udało się uchwycić zwierzę na drodze niedaleko Zwolenia.

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl