Z Okęcia do Lesznowoli. Umowa na odcinek S7 podpisana

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Powstanie droga od węzła przy lotniskuGDDKiA

Odcinek drogi ekspresowej S7 od węzła Lotnisko do węzła Lesznowola zbuduje firma Polaqua. Na realizację inwestycji ma 26 miesięcy. To już drugie podejście drogowców do budowy tego odcinka.

- Powtórny przetarg był efektem odstąpienia od umowy z poprzednim, nierzetelnym wykonawcą inwestycji - przekazała Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Termin zakończenia prac: jesień 2022 roku

Chodzi o ponad sześciokilometrowy odcinek przy wyjeździe z Warszawy - od Węzła Lotnisko na Południowej Obwodnicy Warszawy do węzła Lesznowola w powiecie piaseczyńskim. Podpisana przez GDDKiA umowa z firmą Polaqua dotyczy kontynuacji projektowania i budowy wspomnianego odcinka.

- Zadaniem wykonawcy będzie kontynuacja projektowania oraz uzyskanie nowej lub zamiennej decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Firma wykonawcza może również rozpocząć roboty w terenie w oparciu o uzyskaną przez GDDKiA w sierpniu 2019 roku decyzję ZRID. Po wybudowaniu trasy pozostaje uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie oraz oddanie nowej drogi do ruchu - tłumaczy Tarnowska.

Odcinek od węzła Lotnisko do węzła Lesznowola o długości 6,6 kilometra będzie miał dwie jezdnie po trzy pasy ruchu. W ramach zadania wybudowane zostaną dwa węzły drogowe: Zamienie i Lesznowola. Ponadto powstaną obiekty inżynierskie, kładka pieszo-rowerowa, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wartość podpisanego z firmą Polaqua kontraktu opiewa na kwotę 457,3 milionów złotych. Wykonawca ma 26 miesięcy na realizację inwestycji. GDDKiA szacuje, że prace na tym odcinku zakończą się jesienią 2022 roku.

Zerwana umowa z poprzednim wykonawcą

Pierwsza umowa na realizację odcinka S7 Lotnisko-Lesznowola została podpisana z firmą Rubau w sierpniu 2017 roku. W marcu 2018 roku drogowcy widząc rosnące opóźnienie w realizacji inwestycji wysłali do przedsiębiorstwa monit, w którym szczegółowo określili zakres prac i terminy. Według GDDKiA, poprzedni wykonawca nie wywiązał się z zapisów umownych i nie złożył kompletnego wniosku o wydanie decyzji ze ZRID w terminie, a pełna dokumentacja wpłynęła do wojewody mazowieckiego z blisko czteromiesięcznym opóźnieniem.

Ze względu na "brak mobilizacji po stronie wykonawcy" umowa z Rubau została zerwana w maju 2019 roku.

Planowana budowa fragmentu trasy S7TVN24

Pozostałe odcinki

GDDKiA poinformowała o postępach prac na pozostałych dwóch odcinkach, które razem z fragmentem Lotnisko-Lesznowola połączą bezkolizyjną drogą ekspresową Warszawę z obwodnicą Grójca. W ten sposób powstanie wygodna wylotówka ze stolicy w stronę Krakowa.

Na odcinku Lesznowola - Tarczyn Północ o długości 14,8 kilometrów realizowanym przez firmę IDS-BUD, uzyskano już decyzję ZRID, co pozwoliło rozpocząć w terenie prace geodezyjne, saperskie oraz wycinkę drzew. 

Z kolei na ośmiokilometrowym odcinku łączącym Tarczyn i Grójec pracuje firma Mota-Engil Central Europe. Tam prowadzone są prace drogowe związane z rozbiórką nawierzchni, wykopami i nasypami. Powstają również obiekty mostowe i przebudowywana jest infrastruktura podziemna.

Tak wyglądają prace przy budowie Południowej Obwodnicy Warszawy:

Południowa Obwodnica Warszawy

Ciężki sprzęt na Ursynowie
Ciężki sprzęt na UrsynowieMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Strażacy prowadzili poszukiwania na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować.

Na dzikiej plaży nurt Wisły porwał 32-latka

Na dzikiej plaży nurt Wisły porwał 32-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

Panoramę Warszawy z 46. piętra można podziwiać z budynku Varso Tower, wchodzącego w skład kompleksu biurowo-usługowego Varso Place. Na tvnwarszawa.pl pokazujemy najświeższe zdjęcia.

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Czerniakowskiej zderzyły się dwa samochody. Jeden przeleciał przez barierę energochłonną i zakończył jazdę na poręczy kładki dla pieszych. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę w alei Krakowskiej doszczętnie spłonął samochód osobowy. Na szczęście podróżującym osobom udało się opuścić pojazd, przed rozwinięciem się pożaru.

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na autostradzie A2 pod Grodziskiem Mazowieckim zapaliła się ciężarówka, przewożąca warzywa. Pojazd stanął w płomieniach, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Do akcji gaśniczej ruszyli strażacy.

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl