Górczewska, Płocka nieprzejezdne, a Wolska i Kasprzaka zwężone

Wiesław Witek z ZTM o zmianach organizacji ruchu
Wiesław Witek z ZTM o zmianach organizacji ruchu
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plWiesław Witek z ZTM o zmianach organizacji ruchu

Od połowy listopada ulica Górczewska będzie zamknięta pomiędzy al. Prymasa Tysiąclecia a Płocką oraz Elekcyjną a centrum Wola Park. Potężnych utrudnień mogą się spodziewać kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej w związku z budową wolskich stacji metra.

Budowa wolskich stacji metra: Płocka (pod ul. Płocką w rejonie skrzyżowania z ul. Wolską), Młynów (planowana pod ul. Górczewską w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny) oraz Księcia Janusza (także pod ul. Górczewską w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza) rozpocznie się już w listopadzie. Inwestycja wymagać będzie zamknięcia czasowego głównych arterii dzielnicy. Na objazdy trafią kierowcy, ale i kilkanaście linii tramwajowych i autobusowych. Część pojedzie nowymi stałymi trasami.

Dokładny termin zamknięcia ulic jest jeszcze nieznany. Jak podał stołeczny ratusz, wykonawca - turecka firma Gülermak, jest w trakcie przygotowywania projektów czasowych organizacji ruchu. Urzędnicy spodziewają się, że dokumenty trafią do ratusza jeszcze w tym tygodniu.

Zmiany w komunikacji miejskiejUrząd Miasta

Harmonogram zakłada, że prace w terenie rozpoczną najpierw na ul. Górczewskiej (stacje Młynów i Księcia Janusza), natomiast budowa stacji na ul. Płockiej ruszy w pierwszym kwartale 2017 roku.

Ulice wycięte albo zwężone

Co to oznacza dla kierowców i pasażerów? Jak informuje ratusz, zamknięta dla ruchu będzie ul. Górczewska pomiędzy al. Prymasa Tysiąclecia a Płocką. Przez Górczewską nie przejedziemy także ulicami Księcia Janusza, J. Olbrachta i Ciołka oraz pomiędzy ul. Elekcyjną a wjazdem do centrum handlowego Wola Park. Przy centrum powstanie nowy parking P+R.

- Wykonawca poinformował o terminie zamknięcia ul. Górczewskiej w połowie listopada, obowiązywał będzie do końca budowy – podał Tomasz Kunert z zespołu prasowego stołecznego ratusza. 
 Od wiosny przyszłego roku ulica Płocka będzie nieprzejezdna na południe od skrzyżowania z ul. Wolską. Także w przyszłym roku na kilka miesięcy zwężona zostanie ul. Wolska przy Płockiej, ul. Górczewska przy Parku Moczydło, a także ul. M. Kasprzaka przy ul. Karolkowej i Rogalińskiej.

Więcej tramwajów na Wolskiej

Autobusy będą jeździły pomiędzy centrum handlowym Wola Park a ul. Deotymy, jednak nie będą one mogły wjeżdżać w ul. Górczewską z Jana Olbrachta i Ciołka. 
 Jak podaje ratusz, linie obecnie jeżdżące z Nowego Bemowa oraz z osiedla Jelonki, zostaną skierowane na trasy objazdowe prowadzące ul. Elekcyjną, M. Kasprzaka i Prostą. Autobusy z rejonu ul. Redutowej i Jana Olbrachta zamiast ul. Górczewską, będą kursowały Redutową, M. Kasprzaka oraz Prostą. 
 - W celu ułatwienia dojazdu do centrum oraz do metra mieszkańcom Jelonek, zostanie wzmocniona komunikacja autobusowa na ul. Połczyńskiej i M. Kasprzaka, a ul. Wolską będzie jeździło więcej tramwajów – podaje Tomasz Kunert.

Zarząd Transportu Miejskiego zaplanował nową trasę dla linii tramwajowej 13 i zmiany w częstotliwościach kursowania składów linii 23 i 24. Ta ostatnia będzie jeździła rzadziej w godzinach szczytu, ponieważ pasażerów ma przejąć nowa linia - 44, która pojedzie z Nowego Bemowa ulicami: Powstańców Śląskich, Radiową, Dywizjonu 303, Obozową, Młynarską, al. Solidarności, Okopową, Towarową, pl. Zawiszy, Grójecką do pl. Narutowicza. Nową trasę wytyczono dla E-2 z Wilanowa do przystanku Płocka Szpital. Zlikwidowana zostanie linia E-5. W to miejsce ZTM zaplanował zwiększenie częstotliwości kursów linii 105 z Oś. Górczewska do Browarnej. Nowymi trasami pojadą także autobusy linii 109, 121, 129, 136, 154, 155, 167, 171, 184, 190, 197, 520 oraz N42.

Nowe buspasy

Na ul. Połczyńskiej, M. Kasprzaka i Prostej (do ronda Daszyńskiego) w obu kierunkach pojawi się buspas. Podobnie na ul. Towarowej od Ronda I. Daszyńskiego do al. Solidarności. 
 Wiosną zmiany organizacji ruchu podyktowane będą budową stacji Płocka. Zamknięta zostanie ul. Płocka na odcinku od ul. Wolskiej do Ludwiki. Autobusy po niej kursujące pojadą przez ul. Skierniewicką.

W drugiej połowie 2017 roku z powodu budowy wentylatorni oraz szybu wydobywczego dla tarcz drążących tunele, możliwe będą wyłączenia ruchu tramwajowego na ul. Skierniewickiej oraz M. Kasprzaka i Prostej aż do Ronda ONZ oraz ograniczenie ruchu samochodowego na ul. M. Kasprzaka.

Władze dzielnicy zapowiedziały na 25 i 27 października spotkanie informacyjne z mieszkańcami na temat samej budowy metra, ale przede wszystkim o utrudnieniach w ruchu na czas jego budowy.

Jerzy Lejk z Metra Warszawskiego o budowie II linii
Jerzy Lejk z Metra Warszawskiego o budowie II liniiMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

skw/sk

Pozostałe wiadomości