Stołeczny ratusz chce wydzierżawić kamienice po Empiku przy skrzyżowaniu Nowego Światu i Alej Jerozolimskich i scedować remont na nowego gospodarza. Urzędnicy złożyli już odpowiedni wniosek do wojewody. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku.
Zabytkowa kamienica na rogu Nowego Światu i Alej Jerozolimskich stoi pusta od dwóch i pół roku, kiedy wyprowadził się z niej Empik. W imieniu Skarbu Państwa budynkiem zarządza stołeczny ratusz, który nie ukrywa, że warunkiem ponownego zagospodarowania gmachu jest przeprowadzenie generalnego remontu. Ale w miejskim budżecie nie ma zabezpieczonych środków na ten cel.
Nowy pomysł - 10-letnia dzierżawa za remont
Ostatnio jednak pojawił się cień nadziei, że do kamienicy wróci życie. Jak informował raportwarszawski.pl, w ratuszu rozważany jest scenariusz, w którym koszty remontu wziąłby na siebie najemca.
"29 października bieżącego roku Zarząd Mienia Skarbu Państwa (jednostka organizacyjna m. st. Warszawy - red.) złożył do Wojewody Mazowieckiego prośbę, o wyrażenie zgody, na wydzierżawienie na minimum 10 lat w trybie przetargowym nieruchomości zabudowanej budynkiem byłego Empiku, jak i działki przed budynkiem" - potwierdził nam zespół prasowy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
19 listopada wojewoda poprosił o uzupełnienie wniosku o brakujące dokumenty i informacje. "Obecnie trwa analiza wniosku. Termin rozpatrzenia został wydłużony do 15 grudnia" - wyjaśnił MUW.
Ponad 70 lat w budynku była księgarnia
Budynek z charakterystycznym napisem: "Cały naród buduje swoją stolicę" został wybudowany na początku lat 50. jako gmach Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy, na gruzach zniszczonej w czasie II wojny światowej XIX-wiecznej kamienicy. W 1951 roku w kamienicy otwarto Klub Międzynarodowej Prasy i Książki. Kilkupiętrowa księgarnia działała w tym miejscu przez ponad 70 lat. W lutym 2022 roku spółka Empik wyniosła się z budynku, ponieważ nie zgadzała się na znaczącą podwyżkę czynszu.
W styczniu 2022 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków. W kwietniu ówczesny wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł utworzył w nim punkt pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy, wcześniej odbierając miastu zarząd nad budynkiem. Punkt pomocy zlikwidowano w 2023 roku, a przetarg na modernizację budynku unieważniono z powodu zbyt drogich ofert. W końcu września 2023 roku poprzedni wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński oddał nieruchomość w zarząd miastu.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl