Szczegóły dotyczące konkursu opublikowano na stronie internetowej MKiDN.
Jakie kompetencje powinien mieć nowy dyrektor?
Wśród wymagań, które muszą spełnić kandydaci, jest m.in.: minimum 5-letni staż pracy w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych lub podmiotach działających w obszarze kultury i polityki pamięci oraz minimum 3-letni staż pracy na stanowisku kierowniczym w jednostkach sektora finansów publicznych działających w obszarze kultury i polityki pamięci.
Kandydat na stanowisko dyrektora Muzeum Getta Warszawskiego powinien posiadać wykształcenie wyższe magisterskie, znać język angielski w stopniu umożliwiającym prowadzenie kontaktów służbowych, a także przepisy z zakresu funkcjonowania i finansowania instytucji kultury. Musi ponadto korzystać z pełni praw publicznych i posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz być osobą niekaraną za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Jak poinformowało MKiDN, w konkursie dodatkowo brane pod uwagę będą m.in.: minimum 3-letnie doświadczenie w zarządzaniu zespołem liczącym co najmniej 30 osób, znajomość specyfiki pracy w muzeach publicznych i martyrologicznych, wykształcenie oraz dorobek naukowy w jednej z dziedzin związanych z działalnością statutową Muzeum Getta Warszawskiego. Mile widziane są również wysokie kompetencje interpersonalne, a także z zakresu polubownego rozwiązywania sporów i zarządzania kryzysem, udokumentowana współpraca z zakresu działalności kulturalnej na forum krajowym lub międzynarodowym oraz studia podyplomowe, kursy, szkolenia z zakresu zarządzania zespołem/instytucją kultury/finansami/projektami.
Dokumenty należy składać do 24 stycznia 2025 r. Zakończenie postępowania konkursowego planowane jest do 23 lutego 2025 r.
Muzeum powstało w 2018 roku
Muzeum Getta Warszawskiego zostało powołane przez MKiDN w 2018 r. Jego misją jest upowszechnianie wiedzy na temat życia codziennego, strategii przetrwania, walki i zagłady polskich Żydów w getcie warszawskim oraz innych gettach na terenie okupowanej przez Niemców Polski. Docelową siedzibą Muzeum Getta Warszawskiego jest zespół budynków dawnego Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów przy ul. Siennej 60/Śliskiej 51, będący wyjątkowym świadkiem historii Warszawy. Od 2018 r. dyrektorem placówki jest historyk, były pracownik Muzeum POLIN Albert Stankowski.
Autorka/Autor: kz
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Albert Zawada/PAP