Aktywiści rozliczają ratusz z Karty LGBT+. "Zrealizowany został tylko jeden punkt"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Miłość Nie Wyklucza przypomina o Warszawskiej Deklaracji LGBT+
Miłość Nie Wyklucza przypomina o Warszawskiej Deklaracji LGBT+TVN24
wideo 2/4
Miłość Nie Wyklucza przypomina o Warszawskiej Deklaracji LGBT+TVN24

- Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych pobiciach czy aktach agresji słownej, których motywacją była homofobia lub transfobia - alarmuje stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza. Aktywiści sprawdzili, jak Rafał Trzaskowski wywiązuje się z zapisów Warszawskiej Deklaracji LGBT+. W ich ocenie z podpisania dokumentu niewiele wynikło.

W czwartek przed bramą stołecznego ratusza stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza przypomniało o obietnicach wdrożenia Warszawskiej Deklaracji LGBT+, podpisanej półtora roku temu przez prezydenta Warszawy.

"Przez ten czas władze stolicy nie wywiązały się ze zobowiązań. Zrealizowany został tylko jeden punkt Deklaracji: Rafał Trzaskowski objął patronatem Paradę Równości w 2019 roku i wziął w niej udział. Na co dzień jednak unika jakichkolwiek wypowiedzi czy wspierania społeczności LGBT+. Tymczasem za sprawą polityki partii rządzącej nasila się w Polsce homofobiczna przemoc" - napisali członkowie stowarzyszenia w zapowiedzi konferencji.

"Próby współpracy spełzają na niczym"

- Ostatnie spotkanie z panią Aldoną Machnowską-Górą odbyło się dwa tygodnie temu. Pani Aldona jest urzędniczką, która była odpowiedzialna za koordynację całego procesu wdrażania wszystkich punktów deklaracji. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Urszuli Zielińskiej z Partii Zieloni. Nam samym ciężko było przez cały ten proces dobić się do biura. I to ostatnie spotkanie utwierdziło nas w przekonaniu, że rzeczywiście pora na podsumowanie - mówiła podczas czwartkowej konferencji Ola Kaczorek ze stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

- Kończymy czekać i kończymy próby współpracy, bo te próby spełzają na niczym. Przez pierwszy rok ratusz milczał. Rozumiemy, że kampania z drugiej strony politycznej: obelg i dezinformacji być może przerosła Rafała Trzaskowskiego, natomiast ta kampania uderza przede wszystkim w naszą społeczność i chcielibyśmy, żeby politycy o tym pamiętali - dodała aktywistka.

Zaznaczyła też, że po roku ratusz wrócił do rozmów, ale spotkania nie odbywały się regularnie. Kaczorek przypomniała każdy z punktów deklaracji. Pierwszy to: "Hostel dla osób zagrożonych bezdomnością". - Niestety miastu nie udało się sprecyzować koncepcji (...) za każdym razem pomysł był inny niż to, do czego zobowiązał się pan prezydent Rafał Trzaskowski - oceniła. Na banerze z wypunktowaną treścią deklaracji zakreśliła ten fragment czerwonym "x" na znak, że taki hostel nie powstał. Tak samo zrobiła z każdą kolejną pozycją, która - jej zdaniem - jest niespełnioną obietnicą.

Odniosła się także do punktu: "Pomoc ofiarom przestępstw". - Tutaj usłyszeliśmy od pani Aldony Machnowskiej-Góry, że "coś będzie się działo i powinna być pomoc i powinna być stworzona linia pomocowa". Nie wiemy, kiedy coś ma się wydarzyć, w jaki sposób i jak to ma działać - powiedziała aktywistka i zaznaczyła, że pomoc dla ofiar przestępstw jest potrzebna, bo w polskim prawie nie ma doprecyzowanego terminu przestępstwa motywowanego homofobią i transfobią.

Zapobieganie przemocy i edukacja

Kolejny punkt to "Zapobieganie przemocy w szkołach". - Na ten temat w ogóle nie rozmawialiśmy z ratuszem - powiedziała.

Odniosła się też do obietnicy: "Edukacja zgodna z wiedzą naukową". - Tutaj najwyraźniej wygrała negatywna kampania kłamstw na temat WHO i wytycznych WHO, która została rozkręcona przez partię rządzącą. Wydaje nam się, że ratusz po prostu przestraszył się tematu - wskazała Kaczorek. Dodała, że są zajęcia pilotażowe, ale nie wiadomo do końca, w jakiej formie i kto je prowadzi.

Tylko patronat nad paradą

Kolejny punkt deklaracji to "Współpraca ze społecznością". - To był punkt, który specjalnie zawarliśmy w tej deklaracji, żebyśmy mogli monitorować cały proces, nie tylko my, ale inne warszawskie organizacje. Oceniła, że współpraca w tym zakresie była chaotyczna, nieregularna, a przez pierwszy rok komunikacja na ten temat nie istniała.

Aktywiści wskazali, że jedynym punktem, który udało się zrealizować, to patronat nad Paradą Równości. Przypomnieli, że Rafał Trzaskowski nawet się na niej pojawił. Ale już kolejny punkt - "Centrum społecznościowe" - nie został, według działaczki, zrealizowany.

Co z punktem "Otwarta kultura i bezpieczny sport"? - Miasto patronowało jednemu turniejowi sportowemu. I tyle. Nie wiemy, czy będzie się działo coś więcej - odpowiadała Ola Kaczorek, stawiając przy tym punkcie znak zapytania.

Nie ma obiecanego pełnomocnika

Przedostatnia pozycja na Karcie LGBT+ to "Bezpieczne miejsce pracy". - Wiemy, że w umowach przetargowych zostały wpisane klauzule o zakazie dyskryminacji na tle orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Natomiast to są zapisy, nie wiemy w jakich umowach, w jakim zakresie i najprawdopodobniej nie zostały wprowadzone na podstawie naszej deklaracji - zaznaczyła aktywistka. Tu także postawiła znak zapytania.

Tak doszła do ostatniego punktu: "Pełnomocnik albo pełnomocniczka do spraw LGBT+". - Tuż po podpisaniu deklaracji, po konferencji, z wielką pompą pani Aldona Machnowska-Góra zapowiedziała, że to będzie pierwszy krok, który ratusz zrobi, jeśli chodzi o sprawy deklaracyjne - przypomniała aktywistka. - Ta osoba (pełnomocnik ds. LGBT+ - red.) miała czuwać nad całym procesem, prowadzić wszystkie prace i spinać cały temat. Do tej pory nic takiego się nie wydarzyło i dostaliśmy informację, że się nie wydarzy - powiedziała.

Ratusz: problemem pandemia i pieniądze

- Delikatnie mówiąc, informacje przekazane przez stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza są nieprecyzyjne - stwierdziła rzeczniczka prasowa ratusza Karolina Gałecka, która poprosiliśmy o komentarz. - W tym roku spotkaliśmy się realnie, potem - z powodu COVID-19 - wstrzymaliśmy spotkania i od czerwca wróciliśmy do rozmów głównie online. Kilka spotkań marcowych wypadło niezależnie od nas - zaczęła się pandemia. Ostatni raz rozmawialiśmy ponad dwa tygodnie temu. Chcę też podkreślić, że w Komisji Dialogu Społecznego współpracujemy z kilkoma organizacjami. A Miłość Nie Wyklucza jest tylko jedną z nich - wyjaśniła.

Przyznała, że prace nad programami edukacji seksualnej w każdej szkole zostały zawieszone przez pandemię. - Trwają za to szkolenia antydyskryminacyjne dla nauczycieli, uczniów, rodziców i pracowników obsługi w ramach programu "Szkoła przyjazna prawom człowieka". Ten projekt trwa kolejny rok i ma docelowo objąć wszystkie szkoły we wszystkich dzielnicach - poinformowała. Jak dodała, miasto prowadzi pomoc prawną dotkniętych dyskryminacją i szkoli strażników miejskich. Choć trudno stwierdzić, że szkolenia mają dużą skalę. - W czerwcu przeszkoliliśmy trzy osoby - sprecyzowała Gałecka.

Co się udało? Są klauzule antydyskryminacyjne w umowach miejskich, współpraca z organizacjami pozarządowymi, wolność i równość w działaniach artystycznych, wsparcie symboliczne, jak patronat nad Paradą Równości, wsparcie szkół i nauczycieli w walce z przejawami nienawiści i przemocy - wyliczyła.

Rzeczniczka ratusza przyznała, że centrum kulturalne społeczności LGBT w najbliższym czasie nie powstanie "ze względu na sytuację finansową miasta". - Poinformowaliśmy o tym organizacje już w lutym - zastrzegła.

Hostelu interwencyjnego na razie nie będzie

Co z pełnomocnikiem? - Już w lutym informowaliśmy, że nie będziemy powoływać pełnomocnika ds. LGBT, tylko ds. równego traktowania - odpowiada Gałecka. Jeśli chodzi o hostel interwencyjny, sprawa rozbiła się o model organizacyjno-finansowy. - Propozycja organizacji dotyczyła działania w formule ekonomii społecznej, dziś ten kierunek wydaje się nierealny. Razem z organizacjami przygotowujemy kilka scenariuszy kierunków współpracy z organizacjami, żeby taką pomoc uruchomić - zapewniła. I przypomniała, że hostel interwencyjny od początku zaplanowany był jako inicjatywa, która nie będzie obciążała finansowo budżetu miasta.

Autorka/Autor:katke/r/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Od początku weekendu na Mazowszu zginęły trzy osoby. Do wypadków doszło w sobotę wieczorem w Siedlcach, Ostrołęce i okolicy Łosic. Wszyscy z nieznanych przyczyn zjechali na przeciwległe pasy ruchu. Śledczy badają okoliczności zdarzeń.

Trzy śmiertelne wypadki na mazowieckich drogach

Trzy śmiertelne wypadki na mazowieckich drogach

Źródło:
PAP

W Mysiadle 47-letnia kierująca zderzyła się z innym autem. Kobieta była pijana. Alkomat wskazał trzy promile.

Pijana wyjechała zza zakrętu i uderzyła w inny samochód. Policja pokazała nagranie

Pijana wyjechała zza zakrętu i uderzyła w inny samochód. Policja pokazała nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w nocy policjanci prowadzili czynności na Chomiczówce. Znaleźli 44-letniego mężczyznę z ranami kłutymi. Trafił do szpitala. Do sprawy zatrzymano dwie osoby.

Policja i karetki na Chomiczówce. "Znaleźli 44-latka z ranami kłutymi"

Policja i karetki na Chomiczówce. "Znaleźli 44-latka z ranami kłutymi"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Tragiczny finał kąpieli, dwie osoby utonęły. Nastolatek w Wiśle w Górze Kalwarii, a 43-latek w stawie w Brwinowie. Służby apelują o rozwagę i respekt wobec wody.

Nastolatek utonął w Wiśle, 43-latek w stawie

Nastolatek utonął w Wiśle, 43-latek w stawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Szczęśliwym finałem zakończyły się poszukiwania zaginionej 25-latki spod Wyszkowa. Kobieta poinformowała rodzinę o tym, że wyjeżdża do Grecji do swojego partnera. Przez miesiąc nie było z nią kontaktu.

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 41-latkę. Kobieta była po alkoholu- wydmuchała pół promila alkoholu. Nie jechała sama.

Pijana prowadziła samochód, wiozła dziecko

Pijana prowadziła samochód, wiozła dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z podejrzanych usłyszał wyrok, śledztwo wobec drugiego zostało umorzone. Trzej ciągle czekają na decyzję sądu. Trwa postępowanie w sprawie oszustwa "na policjanta", którego ofiarami padły znane aktorki. O próbach przestępstwa informowały w mediach społecznościowych także Lara Gessler czy Anna Lewandowska. Kilka innych gwiazd straciło duże pieniądze. Sprawa objęta jest jednym postępowaniem.

Celebrytki oszukane metodą "na policjanta". Jest pierwszy wyrok

Celebrytki oszukane metodą "na policjanta". Jest pierwszy wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Amerykańscy pianiści Christian Sands i Emmet Cohen to dwa największe nazwiska w programie tegorocznego Jazzu Na Starówce. Będzie też szeroka prezentacja polskiego jazzowego mainstreamu. Tradycyjnie nie zabraknie gości z Austrii i Włoch. Festiwal rozpoczyna się w przyszłym tygodniu.

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina operator schodów zniszczył kawałek skrzydła samolotu, który miał ruszyć do Grecji. Pasażerowie na wyspę Kos polecą inną maszyną.

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy 30 miejscowości w powiecie sochaczewskim nie mogą wykorzystywać wody z tamtejszych wodociągów do picia i celów sanitarno-higienicznych z wyjątkiem spłukiwania toalet. Powód? W przebadanych próbkach stwierdzono obecność paciorkowców kałowych.

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Źródło:
PAP

W sobotę wybuchł pożar na jednym z placów na Targówku. Jak informuje straż pożarna, paliły się opony.

Czarny dym nad Targówkiem. Paliły się opony

Czarny dym nad Targówkiem. Paliły się opony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkania szukała rok. Na oglądanie jednego w kolejce stało już kilkanaście osób. Miało być łatwiej, bo było już po remoncie. Kilka godzin po tym, jak się wprowadziła, zaczęły się pierwsze problemy. Z toalety regularnie wybijała woda, choć w akcie notarialnym poprzedni właściciel zaznaczył, że mieszkanie jest "wolne od wad" i "po remoncie". Na warszawskim rynku nieruchomości przybywa mieszkań wyremontowanych byle jak, tylko po to, by sprzedać je z zyskiem. Odpowiedzią miał być podatek od flipperów, który proponuje Lewica. Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił projekt ustawy.

"Pudrują mieszkania", później je drogo sprzedają

"Pudrują mieszkania", później je drogo sprzedają

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do niedzieli, 30 czerwca, trwa głosowanie w budżecie obywatelskim. To ostatni dzwonek, by oddać głos. By to zrobić nie trzeba być pełnoletnim. Wybrać można 15 projektów dzielnicowych oraz 10 projektów ogólnomiejskich.

Prawie 1200 projektów do wyboru. Ostatnie dni na głosowanie

Prawie 1200 projektów do wyboru. Ostatnie dni na głosowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni strażacy potrzebują samochodów i sprzętu do usuwania skutków pożarów, wichur czy nawałnic. Zawalczą o niego w ramach budżetu obywatelskiego. - Od czasu likwidacji ustawy o obronie cywilnej nie ma fizycznie źródła finansowania takiego sprzętu. Miasto w zakresie obowiązków ma realizację zadań w zakresie obrony przeciwpożarowej, ale nie obrony cywilnej - opowiada Marek Przybysz z OSP Wesoła.

Strażacy potrzebują sprzętu, żeby pomagać. Mieszkańcy mogą ich wesprzeć swoimi głosami

Strażacy potrzebują sprzętu, żeby pomagać. Mieszkańcy mogą ich wesprzeć swoimi głosami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafiła piesza potrącona w Konstancinie-Jeziornie. Kobieta przechodziła przez przejście dla pieszych, gdy wjechał w nią samochód.

Wyprzedziła pojazdy, które zatrzymały się przed przejściem. Potrąciła kobietę

Wyprzedziła pojazdy, które zatrzymały się przed przejściem. Potrąciła kobietę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciemne, burzowe chmury zawisły nad Warszawą. W piątek mocno padało i wiał silny wiatr. Służby walczyły skutkami burzy. Zgłoszenia dotyczyły połamanych gałęzi, zalanych posesji i piwnic. W Podkowie Leśnej od uderzenia pioruna zapaliło się drzewo. W Warszawie kolej borykała się z problemami z zasilaniem sieci trakcyjnej.

W kilka chwil zrobiło się ciemno. Nawałnica przeszła nad Warszawą

W kilka chwil zrobiło się ciemno. Nawałnica przeszła nad Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Po gwałtownej burzy, która przeszła nad Warszawą w piątek, od 20:30 pociągi nie kursowały na linii średnicowej podmiejskiej i dalekobieżnej, pomiędzy Warszawą Zachodnią a Warszawą Wschodnią. Jeden z pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej stanął na wiadukcie nad ulicą Targową.

Awaria trakcji kolejowej po gwałtownej burzy, pasażerowie jednego z pociągów utknęli na wiadukcie

Awaria trakcji kolejowej po gwałtownej burzy, pasażerowie jednego z pociągów utknęli na wiadukcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

To największa tegoroczna inwestycja rowerowa w Warszawie i kluczowy odcinek dla całej śródmiejskiej sieci - podkreśla ratusz. Drogowcy podpisali umowę na przebudowę ulicy Andersa, gdzie powstanie wyczekiwana droga dla rowerów.

To największa w tym roku inwestycja rowerowa w Warszawie

To największa w tym roku inwestycja rowerowa w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w części silnikowej autobusu linii 136. Pojazd zatrzymał się na przystanku Etiudy Rewolucyjnej. Do akcji gaśniczej jako pierwszy przystąpił kierowca pojazdu. Wszyscy pasażerowie opuścili autobus o własnych siłach. Na miejscu działała straż pożarna.

Zapalił się autobus linii 136. "Kierowca poczuł dym"

Zapalił się autobus linii 136. "Kierowca poczuł dym"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieli odlecieć z Warszawy do Hurghady w czwartek rano, ale ich lot po raz kolejny przesunięto. Problem z wylotem na urlop dotknął około 200 osób, polecieli do Egiptu dopiero późnym wieczorem w piątek. Informację i zdjęcia z Okęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Ponad dobę czekali na wylot do Egiptu

Ponad dobę czekali na wylot do Egiptu

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W związku z koniecznością wymiany rozjazdów i niektórych odcinków torów w najbliższy weekend tramwaje nie będą dojeżdżały do pętli przy stacji kolejowej Warszawa Służewiec. Natomiast od poniedziałku drobne utrudnienia czekają również na mieszkańców Powiśla oraz Saskiej Kępy.

W weekend tramwaje nie dojadą na Służewiec

W weekend tramwaje nie dojadą na Służewiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeszcze w lipcu rozpocznie się stopniowe zwężanie jezdni ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Ma to związek z rozpoczęciem budowy linii tramwajowej od Grójeckiej do Dworca Zachodniego. Kolejnych zmian w ruchu muszą spodziewać się też mieszkańcy Mokotowa i Wilanowa.

Zwężą ulicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, by zbudować tramwaj do dworca

Zwężą ulicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, by zbudować tramwaj do dworca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietypowa kolizja na warszawskim Lotnisku Chopina. Pomost pasażerski uszkodził holowanego dreamlinera, który miał lecieć do Tokio. Zdarzenie potwierdził rzecznik Polskich Linii Lotniczych LOT.

Kolizja dreamlinera z pomostem pasażerskim na lotnisku

Kolizja dreamlinera z pomostem pasażerskim na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku wszczęła postępowanie, a Narodowy Fundusz Zdrowia kontroluje już Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy. To pokłosie naszego materiału, w którym ujawniliśmy okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki.

W szpitalu nie było sprzętu, nie żyje 11-miesięczne dziecko. Ruszyła kontrola i postępowanie w prokuraturze

W szpitalu nie było sprzętu, nie żyje 11-miesięczne dziecko. Ruszyła kontrola i postępowanie w prokuraturze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu na głównych stołecznych arteriach można spodziewać się utrudnień w ruchu. Swoje akcje protestacyjne zapowiedzieli aktywiści z Ostatniego Pokolenia.

"Będziemy siadać na drogach w największe upały"

"Będziemy siadać na drogach w największe upały"

Źródło:
tvnwarszawa.pl