Dwudniowe ćwiczenia zaplanowano w dwóch lokalizacjach na terenie stolicy: w Śródmieściu i na Białołęce.
"Uwaga! 17 i 18.06 na ul. Czajki i Koszykowej w Warszawie odbędą się ćwiczenia służb z użyciem pirotechniki (huk, dym). Zachowaj spokój i stosuj się do poleceń" - czytamy w wiadomości rozesłanej w niedzielę przez RCB.
W związku z ćwiczeniami mogą występować hałas oraz dym, które są integralną częścią symulowanych scenariuszy. Celem tych ćwiczeń jest m.in. doskonalenie umiejętności służb w sytuacjach kryzysowych oraz zapewnienie nam wszystkim większego bezpieczeństwa. - Unikaj zbliżania się do miejsc, gdzie odbywają się ćwiczenia. - Zwracaj uwagę na komunikaty służb i przestrzegaj ich zaleceń. - Informuj innych mieszkańców o planowanych działaniach, aby zmniejszyć ewentualne niepokoje.
ZOBACZ TAKŻE: Antyterroryści z psem desantowali się ze śmigłowca. Duże ćwiczenia przy Narodowym.
W ćwiczeniach bierze udział MPWiK
O planowanych ćwiczeniach informuje też Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. "W dniach 17-18 czerwca br. na terenie obiektów Wodociągów Warszawskich zostaną przeprowadzone ćwiczenia pod kryptonimem 'Sokrates-24'. Ich celem będzie test działań podejmowanych przez spółkę na wypadek sytuacji kryzysowych" - informuje w komunikacie MPWiK.
"Ćwiczenia będą obserwowane przez służby Prezydenta m.st. Warszawy oraz inne służby do tego uprawnione, m.in. przedstawicieli Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Podczas ćwiczeń z udziałem pracowników spółki oraz służb, takich jak m.in. Policja, Straż Pożarna, Wojsko Polskie, zostaną przećwiczone procedury służące zapewnieniu ciągłości działania usług realizowanych przez spółkę na rzecz mieszkańców" - czytamy.
Czym jest alert RCB?
Alert RCB – to nowy SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego zagrożenia, otrzymają na swój telefon komórkowy SMS z ostrzeżeniem. Nie ma znaczenia, w jakiej sieci znajduje się telefon. Operatorzy mają obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Wiadomości tekstowe (SMS) są wysyłane tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy zagrożone jest bezpośrednio życie i zdrowie, w zależności od zaistniałych okoliczności.
Alert RCB nie narusza bezpieczeństwa danych. Wiadomości (SMS) są rozsyłane przez operatora sieci komórkowej, z której korzysta dany telefon. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie gromadzi i nie przetwarza danych. Zadaniem RCB jest jedynie wysłanie pozyskanej informacji o zagrożeniu do operatorów sieci komórkowych
ZOBACZ TAKŻE: Huk było słychać w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.
Autorka/Autor: dg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl