Dzień Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły uroczystości składania wieńców przed pomnikami Ojców Niepodległości. W Belwederze, prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe, następnie udał się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie odbyła się msza św. w intencji ojczyzny. Główne uroczystości odbyły się na placu Piłsudskiego.
W samo południe rozpoczęły się główne uroczystości. Najwyższe władze państwowe wzięły udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego.
W uroczystościach wzięli udział również m.in. wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i szef MSZ Radosław Sikorski.
Uroczystość rozpoczęła się od uroczystej odprawy wart. Meldunek prezydentowi Andrzejowi Dudzie, Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych RP złożył szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generał Wiesław Kukuła.
Podczas poniedziałkowych uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie prezydent Andrzej Duda podkreślił rolę Ameryki w odzyskaniu niepodległości przez Polskę w roku 1918. Przypomniał, że 8 stycznia 1918 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Woodrow Wilson ogłosił czternaście punktów, wśród których trzynasty dotyczył niepodległego państwa polskiego. "Polska na powrót niepodległa stanowiła zatem w koncepcji tego absolutnie jednego z najważniejszych na świecie polityków, stającego na czele mocarstwa, jakim już wtedy były Stany Zjednoczone, (...) była w planie na zakończenie wojny i nowy, powojenny świat" – podkreślił Duda.
Prezydent przypomniał, że był to efekt akcji dyplomatycznej, prowadzonej m.in. przez Ignacego Paderewskiego.
Podkreślił też poświęcenie walczących o niepodległość. Jak mówił, Józef Piłsudski dobrze wiedział, jak straszliwym trudem całych pokoleń przez 123 lata okupione było odzyskanie przez Polskę niepodległości.
- Doskonale wiedział, ilu ludzi oddało życie, walcząc z kolejnych powstaniach, poczynając od powstania Kościuszkowego, po przez powstanie listopadowe i powstanie styczniowe, poprzez walkę w I wojnie światowej na różnych frontach, po to, by wolną, suwerenną, niepodległą Polskę przywrócić, by ją wywalczyć, by ją odzyskać - dodał prezydent.
Wskazał także, że Piłsudski wiedział, "ile kosztowało to wszystko cierpień, zsyłek na Sybir, więzienia, w którym sam zresztą przebywał". - Znakomicie widział, ile lat trzeba było być bardzo często na obczyźnie organizować na różne sposoby pracę ograniczą, społeczności polskie w różnych miejscach, aby tę niepodległość odzyskać – dodał.
- Polska, jej istnienie było gwarantem stabilności i II wojna światowa dokładnie to pokazała. Jej złamanie (koncepcji - red.) stało się początkiem straszliwego dla całej Europy i świata kataklizmu. Podobnie jak to, że nie stała się po II wojnie częścią wolnego świata było problemem cały czas trwającego konfliktu pomiędzy Wschodem a Zachodem; zimnej wojny, która toczyła się przez kolejne prawie 45 lat - zaznaczył.
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbył się także Apel Pamięci oraz salut narodowy.
CZYTAJ: Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy.
Po godz. 13 prezydent Duda, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu złożyli wieńce przed znajdującym się przy placu Piłsudskiego pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Hołownia przed Pomnikiem Lotników w Otwocku
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w poniedziałek, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, złożył wieniec przed Pomnikiem Lotników w Otwocku - poinformował Sejm na swoich mediach społecznościowych.
26 lat temu, 11 listopada 1998 r. o godz. 10.40 w otwockim Soplicowie doszło do katastrofy samolotu „Iskra”. W tragicznym locie w Święto Niepodległości zginęło dwóch doświadczonych pilotów – mjr Tomasz Pajórek oraz mjr Mariusz Oliwa.
"Żebyśmy tego dnia byli razem"
- Przed nami kolejna rocznica odzyskania niepodległości. Święto dla nas bardzo, bardzo ważne, zwłaszcza w tej sytuacji geopolitycznej. Musimy demonstrować, że Polska jest niezniszczalna, że tego dnia jesteśmy wszyscy razem z uśmiechem i z pewnością, która nam towarzyszy, z pewnością siebie będziemy świętować kolejną rocznicę odzyskania niepodległości - powiedział w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po tym, jak złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
Trzaskowski podkreślił, że bardzo ważne jest, "żebyśmy tego dnia byli razem". Zaprosił też do wspólnych obchodów święta m.in. pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz na koncert "Wspólna Niepodległa" na Cytadeli Warszawskiej.
- Wybraliśmy (to - red) miejsce nieprzypadkowo, to jest miejsce symboliczne, które bardzo mocno wiąże się z twardą postawą polskiego społeczeństwa, wtedy, kiedy ta twarda postawa była potrzebna - powiedział również prezydent Warszawy.
W Warszawie Święto Niepodległości obchodzone jest również na sportowo. O godzinie 11.11 wystartował 34. Bieg Niepodległości. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu.
Zapłonęła Świeca Niepodległości
W Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się msza św. w intencji ojczyzny. Liturgii w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczył administrator apostolski archidiecezji warszawskiej kard. Kazimierz Nycz, a koncelebrowali m.in. biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz oraz kilkudziesięciu księży.
W eucharystii uczestniczyli m.in. prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska oraz szef NIK Marian Banaś.
W trakcie mszy św. został też odmówiony "Akt dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej". Po raz ósmy zapłonęła również Świeca Niepodległości ofiarowana Warszawie przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna. Święcę zapalił prezydent Duda.
Wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości
W poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z delegacją PiS złożył wieńce przed znajdującymi się przy Trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości.
Szefowi PiS towarzyszyli wiceprezesi ugrupowania: Mateusz Morawiecki, Mariusz Błaszczak i Joachim Brudziński, a także posłowie: Ryszard Terlecki, Antoni Macierewicz, Rafał Bochenek, senator Stanisław Karczewski oraz sekretarz generalny partii Piotr Milowański.
Politycy złożyli wieńce przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Placu Piłsudskiego, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego oraz Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
Kaczyński wraz z delegacją złożyli też wieńce przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Ronalda Reagana oraz Stefana Roweckiego "Grota".
Wcześniej, rozpoczynając uroczyście Narodowe Święto Niepodległości, Prezydent RP złożył wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa. Następnie złoży je przed pomnikami: Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.
Odznaczenia Orła Białego
Prezydent wręczył też w poniedziałek w Belwederze odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Prof. Ryszard Legutko jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest też autorem książek o tematyce społeczno-politycznej, tłumaczem i komentatorem dzieł Platona. Został odznaczony Orderem Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności naukowej, za zaangażowanie na rzecz kształtowania społeczeństwa obywatelskiego i działalność publiczną".
Z kolei "w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej medycyny, w szczególności na rzecz osób z zaburzeniami komunikacji międzyludzkiej, za osiągnięcia w działalności naukowej, klinicznej, dydaktycznej i organizacyjnej oraz za popularyzowanie polskiej myśli naukowej w świecie" odznaczony został prof. Henryk Skarżyński - jeden z najbardziej znanych na świecie lekarzy otolaryngologów, audiologów i foniatrów. Twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.
Czytaj też >>> Muzyk, były szef MSZ, lekarz. Kto został odznaczony przez prezydenta RP
"Naszą siłą jest bezpieczeństwo"
Jak przypomniała KPRM, 11 listopada to dzień w którym obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. - To dzień w którym Polska odrodziła się na nowo. Polska musi być bezpieczna, żebyśmy mogli dalej cieszyć się niepodległością - podkreślono w filmie dołączonym do komunikatu.
W filmie kancelaria przypomniała, że wystartowała już budowa "Tarczy Wschód", jak podkreślono "to 10 miliardów złotych zainwestowane w pokój i bezpieczeństwo naszego kraju".
- Budujemy jedną z największych armii w Europie i zwiększamy jej zdolność bojową – poinformowała KPRM. W ramach operacji Szpej polscy żołnierze otrzymają nowoczesny sprzęt, który pozwoli skutecznie bronić terytorium kraju. "Zdecydowaliśmy, że w 2025 roku aż 4,7 proc. PKP zostanie przeznaczone na obronność" - podkreślono przy okazji.
- Polska silna, dobrze uzbrojona i zjednoczona wokół sprawy suwerenności i bezpieczeństwa, to nasze wspólne narodowe zadanie - oświadczył w mediach premier Donald Tusk w poniedziałek, w dniu Narodowego Święta Niepodległości.
11 listopada w stolicy
W poniedziałek, 11 listopada, w Warszawie odbędzie się wiele wydarzeń z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej zmienią trasy.
Główne obchody odbędą się w samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Nieopodal, na Krakowskim Przedmieściu, będzie odbywał się Festiwal Niepodległa.
O godz. 18 Warszawa zaprasza na Cytadelę na koncert folkowy "Wspólna Niepodległa", na który wstęp jest bezpłatny.
Punktualnie o godzinie 11.11, starter da sygnał do rozpoczęcia 34. Biegu Niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości uczczą także motocykliści. W tym dniu odbędą się dwa przejazdy. W godzinach 11.30-13 z Wilanowa na plac Piłsudskiego przejedzie Motocyklowa Parada Niepodległości, a w godzinach 12-15.30 z Sulejówka na Ursynów przejadą uczestnicy MotoParady Niepodległości.
11 listopada w stolicy zaplanowane zostały także zgromadzenia publiczne. Najliczniejsze obędzie się w godzinach 14-20. Marsz Narodowców rozpocznie się na rondzie Dmowskiego, a następnie uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimskimi, przez most Poniatowskiego i dalej ulicami: Wał Miedzeszyński, Wybrzeże Szczecińskie i Siwca na błonia stadionu PGE Narodowego.
Autorka/Autor: kz / jas
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak